Zamknij
REKLAMA

Jak marka samochodu wpływa na cenę OC?

10:52, 14.10.2020 | Artykuł partnera
Skomentuj

W sierpniu 2020 roku najdrożej ubezpieczonymi pojazdami były samochody marki Lamborghini — ich właściciele płacili za OC średnio 1407 zł. Z kolei posiadacze aut SsangYong zapłacili przeciętnie tylko 638 zł. Z czego wynikają tak duże różnice?
 

Dlaczego marka samochodu wpływa na cenę OC?

Jest kilka powodów, dla których samochody części marek są ubezpieczane drożej. O tych powodach można przeczytać w poniższym tekście, a także  na stronie porównywarki OC Klaro, w artykule Marka samochodu a cena OC.

Stosunek ubezpieczycieli do aut określonych marek

Wyższe ceny ubezpieczenia samochodów określonych marek nie biorą się znikąd. Firmy ubezpieczeniowe dokładnie analizują statystyki dotyczące wypadków na drogach i w ten sposób określają dla pewnych marek wyższe ryzyko ubezpieczeniowe, czyli prawdopodobieństwo, że firma ubezpieczeniowa będzie musiała pokryć z polisy koszt likwidacji jakichś szkód.

Samochody niektórych marek są uważane za bardziej wypadkowe przez to, że osiągają wyższe prędkości oraz częściej są wybierane przez osoby lubiące szybką i nie zawsze bezpieczną jazdę. 

O ile w kontekście ubezpieczenia OC ważna jest wypadkowość pojazdów, o tyle w związku z AC ubezpieczyciele biorą pod uwagę również to, czy samochody danej marki często zostają skradzione albo ich naprawa po awarii jest bardzo kosztowna ze względu na drogie oryginalne części. Takie auta są przez nich drożej ubezpieczane w ramach polisy autocasco.

Ubezpieczenie sportowego auta

Ubezpieczyciele zakładają, że sportowe samochody, typowe dla niektórych marek, nie tylko mogą osiągnąć duże prędkości, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka wzięcia udziału w zdarzeniu drogowym, ale i są wybierane przez użytkowników bardziej skłonnych do tego, żeby przekraczać dozwoloną prędkość jazdy. Takie zachowania zwiększają ryzyko ubezpieczeniowe, dlatego polisy są droższe dla kierowców sportowych aut.

Parametry samochodu

Na cenę OC wpływ mają także parametry samochodu typowe dla aut niektórych marek:

- rodzaj używanego paliwa — w sierpniu 2020 roku według porównywarki ubezpieczeń Mubi najmniej za OC zapłacili użytkownicy aut zasilanych elektrycznie (średnio 653 zł), a najwięcej — użytkownicy aut na benzynę z instalacją gazową (około 848 zł);
- moc i pojemność silnika — najwięcej za OC płacą właściciele samochodów o pojemności silnika powyżej 2 l (średnio 959 zł), a najmniej ci posiadający silnik o pojemności mniejszej niż 1 l (652 zł);
- zakładany roczny przebieg auta — samochody z rocznym przebiegiem do 5 tys. kilometrów były ubezpieczane średnio za 775 zł, a te z przebiegiem powyżej 30 tys. km — za 1138 zł.

Najdrożej ubezpieczane marki [sierpień 2020]

Zgodnie z informacjami otrzymanymi przez porównywarkę ubezpieczeń Mubi, w sierpniu 2020 roku wśród dziesięciu najdrożej ubezpieczanych marek samochodów znalazły się kolejno:

- Lamborghini — koszt polisy OC dla tych aut miał wynieść średnio 1407 zł,
- Bentley — OC dla samochodów tej marki było wyliczane na średnio 1229 zł,
- Cadillac — 1109 zł,
- Ferrari — 1081 zł,
- Jaguar — 1038 zł,
- BMW — 1033 zł,
- Lexus — 1019 zł,
- Dodge — 923 zł,
- Infiniti — 921 zł,
- Audi — 901 zł.

Najtaniej ubezpieczane marki [sierpień 2020]

Porównywarka Mubi podaje następujące 10 najtaniej ubezpieczanych marek:

- Ssang Yong — auta tej marki były średnio ubezpieczane za 638 zł,
- Dacia — 642 zł,
- Suzuki — 644 zł,
- Kia — 677 zł,
- Smart — 700 zł,
- Daihatsu — 715 zł,
- Toyota — 722 zł,
- Chevrolet — 723 zł,
- Lancia — 728 zł,
- Tesla — 734 zł.

Jak znaleźć tanie OC dla drogo ubezpieczanych samochodów?

Właściciel każdego samochodu może obniżyć cenę swojego OC przez wypracowanie zniżek za bezszkodową jazdę (które mogą sięgać 60%) czy wykupienie polisy przez internet (za co ubezpieczyciele naliczają czasem nawet kilkunastoprocentowe obniżki ceny). Oprócz tego kierowcy, którzy dzielą samochód ze współwłaścicielem, będą mieli możliwość obniżenia kosztu polisy, jeśli drugi właściciel wypracował już jakieś zniżki.

Jednym ze sposobów na znalezienie najtańszej polisy OC jest obliczenie składki w porównywarce OC. Można tam zobaczyć propozycje wielu towarzystw ubezpieczeniowych, również tych mniej znanych, których oferty trudniej odnaleźć. Ponadto kalkulatory porównywarek dostosowują oferty ubezpieczycieli do danych swoich użytkowników i odnajdują najlepsze wersje ubezpieczeń dla samochodów o określonych parametrach.

Bardziej szczegółowe informacje na temat dodatkowych upustów dla klientów poszczególnych towarzystw można znaleźć w artykule na stronie porównywarki OC Klaro: https://klaro.pl/porownania-ubezpieczen/znizki-oc/.

Dlaczego marka samochodu wpływa na cenę OC — podsumowanie

- Ubezpieczyciele uzależniają cenę polisy od ryzyka ubezpieczeniowego, jakie prezentują pojazdy danej marki.
- Samochody sportowe, napędzane elektrycznie oraz te o dużej pojemności i mocy silnika są najdroższe w ubezpieczaniu.
- Najdrożej ubezpieczanymi markami w sierpniu 2020 roku były Lamborghini i Bentley, a najtaniej — SsangYong i Dacia.

Artykuł partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA