Zamknij
REKLAMA

Przydatne akcesoria do akwarium. O czym nie warto zapominać?

10.15, 09.11.2022 . Aktualizacja: 10.16, 09.11.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca

Z pewnością nie raz złapałeś się na tym, że pakując się na wakacje lub robiąc zakupy, pamiętałeś o wszystkim, ale zapomniałeś o drobiazgach, które, jak później się okazało, są Ci niezbędne… Nie inaczej jest z wyposażeniem akwarium, w którym naszą uwagę często pochłaniają te duże kwestie jak zakup filtra, a dodatki schodzą na drugi plan, lub kompletnie nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo są przydatne, szczególnie w czasie, kiedy tworzymy swoje pierwsze akwarium. Podpowiadamy, jakie akcesoria do akwarium będą Ci potrzebne. Zachęcamy dopisać je do swojej listy zakupowej, jeśli jesteś na etapie kompletowania akwarystycznej wyprawki.

Kiedy kupić dodatki do akwarium

Wiemy, że praca nad uruchomieniem pierwszego akwarium to duża rzecz i również spory wydatek, dlatego nie musisz od razu kupować wszystkich dodatków, które Ci polecimy. Nie są one niezbędne tak jak filtr, grzałka, oświetlenie, podłoże czy pokrywa, lecz często ułatwiają pierwsze czynności przy uruchomieniu zbiornika, szczególnie w czasie, kiedy robisz je po raz pierwszy i brakuje Ci w nich wprawy. Listę przydatnych akcesoriów do akwarium podzieliliśmy na dwie kategorie — te, które przydadzą Ci się już na starcie oraz te, z którymi możesz poczekać…

Przydatne akcesoria przed uruchomieniem akwarium

Mata pod akwarium

Mata pod akwarium to dodatek, który wielu osobom może okazać się błahy. To błąd! Mata nie tylko chroni mebel, na którym stoi akwarium, ale także ma bardzo dobry wpływ na samopoczucie rybek, które dzięki dodatkowej podstawce nie odczuwają silnych drgań, które powstają np. przy biegających po pokoju dzieciach. Mata to dodatkowa ochrona akwarium przed zarysowaniem, a nawet pęknięciem, które może być wynikiem chropowatej powierzchni szafki pod akwarium.

Siatka do odławiania ryb

Bez przeznaczonej do bezpiecznego odławiania ryb siatki może okazać się, że nie tylko masz problem z przenoszeniem wodnych osobników, ale także narażasz je na niepotrzebny stres. Siatka może mieć również inne zastosowanie - ta z niewielkimi oczkami łatwo i szybko pozwoli Ci usunąć z wody nieczystości.

Termometr

Na początku swojej przygody z akwarystyką będziesz potrzebować więcej czasu na kontrolę i doglądanie akwarium. Jedną z czynności niezbędnych dla zdrowia i życia ryb jest prawidłowa temperatura wody, którą najprościej sprawdzisz za pomocą zamontowanego na ścianie akwarium termometru.

Odmulacz

To wyposażenie akwarium warto mieć już na początku, aby łatwiej i skuteczniej oczyścić dno zbiornika i usunąć zanieczyszczenia, które tam się zbierają. Odmulacz zasysa wodę z zanieczyszczeniami takimi jak resztki leków czy jedzenia, które pozostają na specjalnej gąbce. Odmulacz ułatwia również podmianę wody, która często bywa stresująca dla początkujących akwarystów.

Wyposażenie akwarium - krok kolejny

Kotniki dla rybek

Gdy już nabierzesz więcej pewności siebie i wiedzy związanej z akwarystyką, może zapragniesz zadbać o przedłużenie gatunku w Twoim akwarium. Aby uchronić narybek przed większymi osobnikami, należy w zbiorniku umieścić niewielki pojemnik - tzw. kotnik, w którym przechowuje się nowo narodzone rybki. Kotnik może służyć również do izolacji chorych lub agresywnych mieszkańców akwarium   

Czyściki magnetyczne

Te służące do utrzymania czystości i usuwania zabrudzeń z szyb akwarium akcesoria możesz zakupić już po uruchomieniu akwarium. Z pewnością pomogą Ci one usunąć glony i zanieczyszczenia z szyby szybko i bezpiecznie. Umieszczone po wewnętrznej i zewnętrznej stronie zbiornika elementy dają możliwość sterowania czyszczeniem bez potrzeby sięgania ręką do zbiornika. To wygodne i dużo mniej stresujące dla wodnych mieszkańców Twojego akwarium.

Oczywiście ta lista nie zawiera wszystkich przydatnych akcesoriów akwarystycznych, gdyż producenci (i słusznie) prześcigają się w udogodnieniach, które sprawią, że te mniej lubiane czynności jak czyszczenie akwarium będą o wiele szybsze i przyjemniejsze. Warto odkrywać je swoim tempem, a te niezbędne nabyć już na początku. Wyposażenie akwarium od sprawdzonych producentów znajdziesz w renomowanym sklepie Aquario: https://www.aquario.pl/2727-akcesoria-do-akwarium.


Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%