Zamknij
REKLAMA

Piła spalinowa czy elektryczna – doradzamy w wyborze

13.17, 08.11.2022 materiał partnera Aktualizacja: 13.18, 08.11.2022

Pocięcie drewna na opał, przycięcie gałęzi rosnącego w ogrodzie drzewa czy wszelkiego rodzaju przeprowadzane w przydomowym warsztacie prace rzemieślnicze to zadania, które wymagają skorzystania ze specjalistycznego urządzenia – piły łańcuchowej. Jednak piła pile nierówna. Obecnie na rynku znajdziemy różne typy tych urządzeń, dlatego wybranie najlepszego modelu nie zawsze jest zadaniem prostym. Kiedy lepiej sprawdzą się piły spalinowe, a kiedy elektryczne? Na to pytanie odpowiadamy poniżej!

Piły łańcuchowe – rodzaje

Przede wszystkim, warto mieć świadomość tego, że piły spalinowe i elektryczne to modele zaliczane do urządzeń łańcuchowych, czyli urządzeń wyposażonych w ostry łańcuch z zębami. Urządzenia łańcuchowe – w zależności od modelu – są stosowane zarówno w pracach amatorskich, jak i profesjonalnych.

Do urządzeń łańcuchowych zaliczamy:

  • piły spalinowe;
  • piły elektryczne;
  • piły akumulatorowe.

W tym tekście skupiamy się na porównaniu dwóch pierwszych modeli.

Piły spalinowe – kiedy będą dobrym wyborem?

Piła łańcuchowa spalinowa to urządzenie napędzane mieszanką benzyny z olejem do 2-suwów. Ze względu na fakt, że do jej użytku nie jest wymagane podłączenie do sieci elektrycznej, bez problemu można ją stosować w miejscach pozbawionych dostępu do prądu.

Największą zaletą tego modelu jest mobilność oraz duża moc, dzięki której możliwe jest pocięcie gałęzi, desek czy większych kłód drzewa. Piły spalinowe znakomicie sprawdzą się zatem przy bardziej wymagających pracach warsztatowych, rzemieślniczych czy ogrodowych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że mają one pewne mankamenty: podczas pracy urządzenie emituje do środowiska szkodliwe spaliny, a dodatkowo, jest dość ciężkie – częściej więc decydują się na jego zakup profesjonaliści.

Piła łańcuchowa elektryczna – czy warto?

W porównaniu do modelu spalinowego piła łańcuchowa elektryczna może prezentować się dość ubogo. Dysponuje stosunkowo niewielką mocą i jest ograniczana przewodem elektrycznym, ponieważ wymaga podłączenia do sieci elektrycznej. Czy zatem jej zakup z góry jest skazany na porażkę?

Niekoniecznie. Piła elektryczna to w domyśle urządzenie do stosunkowo prostych zadań, takich jak cięcie gałęzi czy mniejszych elementów drewnianych przy pracach warsztatowych i rzemieślniczych. Model ten cechuje się prostą budową, niewielką wagą, łatwością obsługi i cichą pracą. Ponadto brak wydzielanych spalin powoduje, że z pilarki elektrycznej z powodzeniem można korzystać w zamkniętych pomieszczeniach. Nie trzeba też przejmować się wymianą paliwa czy świec, jak w modelach spalinowych.

Kup piłę łańcuchową w sklepie internetowym Krysiak

Z powyższego tekstu łatwo można wywnioskować, że do większości prac warsztatowych i ogrodowych wystarczy piła łańcuchowa elektryczna. Jeżeli natomiast przygotowujesz się do bardziej zaawansowanych prac, wybierz model spalinowy. Niezależnie od tego, jakie urządzenie chcesz kupić, znajdziesz je w sklepie internetowym Krysiak. Zapoznaj się z ofertą tego sklepu na stronie krysiak.pl.

(materiał partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%