Zamknij
REKLAMA

Radca prawny a prawo morskie

07.43, 13.09.2022 .
Skomentuj Foto: Zleceniodawca

Prawo morskie to jedna z trudniejszych gałęzi prawa, przez co stanowi bardzo wąską specjalizację. W naszym kraju działa niewiele kancelarii radców prawnych, którzy zajmują się właśnie prawem morskim, jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto sięgnąć po ich pomoc. W czym może nas wesprzeć radca prawny w zakresie prawa morskiego?

Dlaczego tak trudno znaleźć dobrego prawnika?

Znalezienie dobrego radcy prawnego, który specjalizuje się w prawie morskim, stanowi ogromne wyzwanie. Dzieje się tak głównie dlatego, że niewielu prawników podejmuje się spraw z tego zakresu. Prawo morskie stanowi bardzo wąską specjalizację, która wymaga posiadania dużej wiedzy i umiejętności analitycznych. Warto wziąć pod uwagę, że radca prawny skupia się nie tylko na przepisach z zakresu prawa morskiego, ale również prawa handlowego, międzynarodowego, prawa pracy czy umów międzynarodowych. Ilość interpretacji jest w tym przypadku niewielka, podobnie jest z orzecznictwem. Radca prawny najczęściej musi więc we własnym zakresie analizować poszczególne przypadki.

W czym może pomóc radca prawny?

Radca prawny, który specjalizuje się w prawie morskim, zazwyczaj świadczy usługi na rzecz przedsiębiorstw, działających na wodach otwartych. Analizuje i konstruuje umowy, które stanowią przedmiot w obrocie morskim, reprezentuje przedsiębiorcę w stosunkach z kontrahentami czy innymi podmiotami, sporządza opinie, reprezentuje klienta przed polskimi oraz zagranicznymi organami administracyjnymi. Co ciekawe, do radcy prawnego po pomoc zgłaszają się również osoby, które na co dzień pracują w zawodach stricte związanych z morzem. Są to na przykład marynarze, których czas pracy, zasady ubezpieczania czy przechodzenia na emeryturę są specyficzne. Zwykle szukają oni profesjonalnej porady, lecz czasami potrzebują również innego rodzaju pomocy, na przykład jeśli weszli w spór z pracodawcą bądź innym organem. Radca prawny zajmuje się obsługą zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.

Gdzie szukać prawnika w zakresie prawa morskiego?

Jak wspomniano powyżej, znalezienie dobrego radcy prawnego, który specjalizuje się w prawie morskim, nie jest proste. Najczęściej tego typu usługi świadczą kancelarie prawne działające w miejscowościach nadmorskich. Każdy radca prawny, który podejmuje się spraw w zakresie prawa morskiego, umieszcza informacje o tym na swojej stronie internetowej. Najczęściej podaje również zakres usług, jakie jest w stanie świadczyć w ramach swojej specjalizacji. Miejscem, w którym możemy rozpocząć poszukiwania prawnika, jest więc przede wszystkim internet. Jeśli uda nam się znaleźć odpowiednią osobę do współpracy, warto od razu skontaktować się z kancelarią, tak aby umówić się na spotkanie w najbliższym możliwym terminie. Warto mieć na uwadze, że terminy te często są odległe, dlatego lepiej zarezerwować miejsce z wyprzedzeniem. Na spotkanie zabierzmy ze sobą pełną dokumentację, która związana jest ze sprawą. Dzięki temu radca prawny będzie w stanie lepiej ocenić możliwości postępowania. 

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%