Zamknij
REKLAMA

Jak inwestować w złoto bez sztabek?

00:01, 19.11.2021 | .
Skomentuj Foto: Zleceniodawca

Co to jest ETF? 

Inwestycje w złoto stanowią dla wielu inwestorów pewnego rodzaju bezpieczną przystań. Niestety zakup złotych sztabek lub monet z tego cennego metalu ma sporo mankamentów. Pierwszy z nich to fakt, że taka inwestycja jest z zasady długoterminowa. Co więcej posiadane złoto trzeba należycie zabezpieczyć. Czy zatem można inwestować w ten metal w inny sposób? Świetna alternatywa dla zakupu takiego kruszcu w formie fizycznej to kupno ETF na złoto. Czym jest taki instrument i jak działa?

ETF to rodzaj funduszu inwestycyjnego otwartego, notowanego na giełdzie. Instrumenty tego typu mogą być oparte zarówno na indeksach giełdowych, jak i na pewnych aktywach. ETF-y

umożliwiają łatwe inwestowanie w gotowe koszyki obligacji, akcji, a także surowców i metali szlachetnych. 

Fundusze z reguły oparte są na kilku różnych instrumentach, w związku z czym mają zróżnicowane ryzyko. Ze względu na swoją specyfikę, ETF-y są doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów pragnących zdywersyfikować swój portfel. Lokując kapitał w jednym funduszu, tak naprawdę inwestują w wiele różnych walorów. Wyjątek w tym przypadku stanowią ETF-y oparte tylko na jednym instrumencie, w tym ETF złoto albo ETF platyna. 

Czym jest ETF na złoto?

ETF na złoto to fundusz, który naśladuje cenę złota. Z pomocą tego instrumentu można inwestować w kruszec bez konieczności zakupu metalu w formie fizycznej. 

To niezwykle wygodne i bezpieczne rozwiązanie, gdyż metalu nie trzeba przechowywać. Jego wartość natomiast rośnie lub też maleje zgodnie z aktualnym kursem złota. W praktyce oznacza to, że jeśli cena kruszcu rośnie, wówczas inwestor też osiąga zyski. Może wtedy sprzedać swój walor lub jeszcze dłużej czekać na dalsze wzrosty. 

W jaki sposób funkcjonują fundusze ETF na złoto?

Fundusze ETF na złoto śledzą cenę tego kruszcu na bieżąco. Kiedy notowania metalu idą w górę, wtedy wartość funduszy rośnie, natomiast kiedy idą w dół - oczywiście maleje. Szczególnie ważne jest to, że wartość ETF-ów zmienia się dokładnie w tym samym stopniu, co cena bazowego instrumentu. Co to oznacza w praktyce? Otóż, kiedy wartość złota wzrasta o 5%, dokładnie o tyle samo rośnie też wartość tego funduszu. 

Dlaczego warto inwestować w ETF na złoto?

Niektórzy mogą się zastanawiać po co w ogóle inwestować w instrument oparty na cenie metalu szlachetnego, kiedy można go po prostu kupić w formie fizycznej. Choć powszechnie sądzi się, że zakup sztabek złota jest bezpieczne, pod wieloma względami, inwestycje w fundusze ETF są znacznie lepszym rozwiązaniem. Warto w tym przypadku wziąć pod uwagę wszelkie kwestie związane z przechowywaniem tego metalu, a także z płynnością instrumentu czy horyzontem czasowym tego typu inwestycji.

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%