Zamknij
REKLAMA

Pamiętnik - czy warto aby dziecko go prowadziło?

13:50, 18.10.2021 |
Skomentuj Foto: Zleceniodawca

Większość osób w swoim życiu pisała lub próbowała pisać pamiętnik. 

Jeszcze lata temu zbieraliśmy podpisy swoich znajomych do pamiętnika. Niektórzy mają te notesy do dnia dzisiejszego, inni żałują, że je wyrzucili. Mimo wszystko jest to piękna pamiątka, która rozweseli Cię nawet w ponure dni. Czy warto zachęcać dzieci do prowadzenia pamiętników? Tak! 

Sprawdź wierszyki do pamiętnika na: https://nafakcie.pl/wierszyki-do-pamietnika-przyklady/

Pamiętnik to forma terapii

Warto zaznaczyć na samym początku, że pamiętnik nie rozwiąże wszystkich problemów i nie pomoże Ci w chorobie, ale może być dobrym uzupełnieniem terapii lub też walki ze swoimi “demonami”. Pamiętnik polecany jest zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Dlaczego? Ponieważ pomaga się wyciszyć. 

Wyobraź sobie taką sytuację — jesteś zdenerwowana, targają Tobą emocje. Nie wykrzykujesz ich na głos, nie kłócisz się, nie strzelasz przysłowiowego focha. Zabierasz swój notes i udajesz się na długi spacer. Siadasz w fajnym, komfortowym miejscu, a następnie piszesz. Opisujesz całą sytuację, uspokajasz się. Z każdym napisanym przez Ciebie słowem czujesz, jak uchodzą z Ciebie negatywne emocje. U dziecka zadziała to w dokładnie ten sam sposób. 

Dzieci, które piszą pamiętnik, są spokojniejsze i wiedzą jak radzić sobie z emocjami

Nie od dziś wiadomo, że dzieci bywają porywcze. Nauka emocji, panowania nad nimi i odpowiedniego zachowania się w danej sytuacji często trwa latami. Prowadzenie pamiętnika, pomoże Twojemu dziecku opisać co dzieje się z nim w konkretnym momencie. Oczywiście problemy dorosłych, a problemy dzieci to zupełnie różne światy. Nie oznacza to jednak, że zaległa faktura za prąd jest ważniejsza, niż Bartek z 2A, który dokucza koleżankom. Każdy problem jest ważny i każdy powinien zostać rozwiązany. Jak to mówią - “jeśli nie ma rozwiązania — to nie ma problemu” i oczywiście może tak być, jednak nie zmienia to faktu, że każdy czasem się denerwuje. 

Jaki pamiętnik kupić dziecku i jakich zasad przestrzegać jako rodzic?

Przede wszystkim złota zasada — nie czytaj pamiętnika swojego dziecka. Rozumiemy ciekawość i troskę, ale jest to kompletne naruszanie czyjejś prywatności. Zarówno dorośli, jak i dzieci mają do niej prawo. Niezależnie od tego czy jesteś rodzicem, koleżanką czy ciocią nie wolno Ci ingerować w prywatne sprawy dziecka. Kup dziecku pamiętnik na kluczyk lub na hasło i upewnij się, że nie wiesz, gdzie jest kluczyk lub nie znasz hasła. 

Masz mnóstwo opcji do wyboru — pamiętniki w księżniczki, z motywami ulubionej bajki dziecka, te zwykłe itp. Tutaj już decyzję zostawiamy wam, a właściwie Twojemu dziecku. Pamiętnik może być zwykły, z pustymi kartkami lub w środku mogą znajdować się jakieś pytania, quizy czy polecenia. Tutaj dla mniejszych dzieci jest to z pewnością dobre rozwiązanie, aby nieco pobudzić ich kreatywność. Dla starszych dzieci polecamy pamiętniki z kartkami w linie lub w kratkę, chociaż z pewnością mogą one zadecydować same. 

Koszt nie jest duży, bo zakup takiego pamiętnika to około 20-50 złotych w zależności od rodzaju, a niesie za sobą naprawdę szereg pozytywnych aspektów. Nie zwlekaj, udajcie się do sklepu jeszcze dziś i zakupcie pamiętnik. Twoje dziecko z pewnością będzie Ci wdzięczne.

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%