Zamknij
REKLAMA

Ripple vs Bitcoin: Największe podobieństwa i różnice

12:49, 12.10.2021 | J.J
Skomentuj Foto: Canva

Wielu osobom, które słyszą o kryptowalutach od razu przychodzi na myśl bitcoin. Bitcoin to bez wątpienia najbardziej znana kryptowaluta, która jest niekwestionowanym liderem pod względem kapitalizacji rynkowej i popularności. Warto jednak mieć na uwadze, że na Bitcoinie nie kończy się rynek kryptowalut, a osoby, które interesują się dywersyfikacją swojego portfolio inwestycyjnego, powinny zwrócić uwagę również na inne waluty cyfrowe, w tym XRP, kryptowalutę stworzoną przez firmę Ripple.

O XRP

We wrześniu 2021 r. kryptowaluta XRP uplasowała się na szóstym miejscu pod względem całkowitej kapitalizacji rynkowej. Ogół produktów tworzonych przez Ripple Labs, w tym XRP służą do wymiany aktywów, przekazów pieniężnych i rozliczania płatności międzynarodowych. XRP, podobnie jak Bitcoin, jest wydobywany, jednak wykorzystuje w tym celu znacznie mniej skomplikowaną metodę.

Początki XRP datuje się na rok 2012, kiedy to kryptowaluta została uruchomiona z 80 miliardami tokenów. Celem kryptowaluty było stworzenie pośredniego mechanizmu wymiany między dwoma sieciami lub walutami. Do klientów Ripple zalicza się banki i instytucje finansowe, które korzystając z XRP ułatwiają sobie konwersję między różnymi walutami.

O Bitcoin

Kryptowaluta Bitcoin opiera się na blockchain, w której można publicznie weryfikować i rejestrować wszystkie przeprowadzane transakcje. Wszystko odbywa się przy pomocy „górników”, którzy na bieżąco sprawdzają wszystkie operacje i dodają je do specjalnych bloków, które tworzą łańcuch. Górnicy są nagradzani za swoją pracę określoną ilością BTC.

Ripple vs Bitcoin - różnice

Wyróżniamy kilka podstawowych różnic między XRP i BTC. Warto je poznać, aby podjąć lepsze decyzje co do zastosowania danej kryptowaluty. Oto najważniejsze z nich.

Koszty

Transakcje dokonywane przy pomocy XRP są obciążone mniejszymi kosztami niż w przypadku operacji wykorzystujących BTC.

Szybkość transakcji

Ze względu na swój charakter, operacje Bitcoin wymagają dodatkowych potwierdzeń, co sprawia, że mogą trwać nawet kilka minut. Transakcje dokonywane przy użyciu XRP są potwierdzane w ciągu kilku sekund.

Weryfikacja

Ripple wykorzystuje mechanizm “rozproszonego konsensusu”, który pomaga w walidacji transakcji. Uczestniczą w nich węzły, które potwierdzają autentyczność transakcji za pomocą ankiety. W efekcie zużywana jest znacznie mniejsza ilość energii, niż ma to miejsce w przypadku transakcji z Bitcoinem.

Ilość monet

Podaż bitcoinów jest określana na 21 milionów, natomiast już momencie uruchomienia XRP zostało wydobytych około miliarda jednostek, które są stopniowo wypuszczane na rynek przez inwestorów. Firma Ripple aktywnie kontroluje całą podaż swojej kryptowaluty i okresowo sprzedaje określone jej ilości na rynku. Około 55% wszystkich jednostek XRP jest obecnie w posiadaniu firmy Ripple.

Obieg

Bitcoiny są uwalniane w momencie, gdy wykopią je górnicy. Nie zależy to od żadnego harmonogramu, ani planu, a podaż Bitcoina jest uzależniona od trudności algorytmu i szybkości połączenia. W przypadku Ripple wszystko jest zaplanowane i zgodne ze wbudowaną umową. Co miesiąc jest wypuszczany maksymalnie miliard tokenów. Każda niewykorzystana część kryptowaluty XRP w danym miesiącu zostaje przeniesiona z powrotem na rachunek powierniczy.

Własność

Bitcoin działa w sieci open source, która nie ma właściciela i nie podlega rządom, firmom czy instytucjom. Ripple z kolei jest zarządzana przez prywatną firmę.

Zastosowanie

Podstawową funkcją, która stoi za Ripple jest prowadzenie przekazów pieniężnych, transferów międzynarodowych oraz wymiana walut. Ten system można porównać, jako alternatywny do płatności SWIFT. Dzięki Ripple sposób, w jaki wymieniane są waluty, jest łatwiejszy, szybszy i tańszy. Sieć Ripple Net wykorzystuje obecnie ponad 300 instytucji finansowych, w tym największe korporacje.

Bitcoin to kryptowaluta, która może być używana do różnych celów, od płacenia za usługi, kupowanie towarów po handel i inwestowanie. Bitcoin nadal cieszy się dużą popularnością i obecnie istnieje wiele firm, które akceptują bitcoin jako formę płatności za towary i usługi. Co więcej, na początku września 2021 r. bitcoin został uznany za oficjalną i prawną walutę Salwadoru.

Wnioski

Bitcoin jest cyfrową walutą, której głównym przeznaczeniem jest odgrywanie roli środka płatności za towary i usługi, Ripple z kolei to system rozliczania płatności, wymiany walut i przekazów pieniężnych, który jest dedykowany instytucjom finansowym i bankom. Ideą przyświecającą Ripple było stworzenie bezpiecznego miejsca do transferu pieniędzy i innych aktywów, które są tańsze w obsłudze, przejrzyste i szybsze.

Bitcoin opiera się na technologii blockchain, podczas gdy Ripple nie korzysta z łańcucha bloków. Zamiast tego używa rozproszonej księgi konsensusu, w której wykorzystywane są sieci serwerów weryfikujących i tokenów kryptograficznych zwanych XRP. Ripple może osiągać znacznie lepsze wyniki niż Bitcoin, ze względu na niższe koszty towarzyszące transakcji oraz krótszy czas jej przetwarzania. Mocną stroną Bitcoina jest jego popularność i rozpoznawalność wśród użytkowników.

Materiał zlecony

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%