Zamknij
REKLAMA

Egzotyczny Laos – idealny kierunek na urlop.

16:54, 03.08.2021 | J.J
Skomentuj Foto: Zleceniodawca

Kiedy zbliża się pora urlopowa, każdy z nas zadaje sobie pytanie, gdzie jechać na urlop. Spośród tysiąca ofert najczęściej wybieramy te, które znajdują się blisko morza. Czy kraj bez dostępu do morza, może więc okazać się dla nas odpowiednim miejscem do wypoczynku? Poznaj Laos i przekonaj się, dlaczego warto tam pojechać.

Położenie geograficzne Laosu

 Laos jest położony w Azji na Półwyspie Indochińskim. Graniczy z Tajlandią, Chinami, Kambodżą oraz Wietnamem i jest jednym krajem w regionie, który nie ma dostępu do morza. Dlatego też to raczej kraje sąsiadujące z Laosem są głównym kierunkiem wycieczek wybieranych przez Polaków. Mimo tego posiada on wiele malowniczych miejsc wartych uwagi. Liczne kurorty znajdują się na południu kraju. Tam też można podziwiać kolonialne plantacje kawy. Natomiast na północy kraju znajdują się cudowne szczyty górskie. Cały teren Laosu jest porośnięty dżunglą. Ten przepiękny krajobraz sprawia, że możemy się tam czuć jak w raju. I co najważniejsze, tajemniczy i egzotyczny klimat powoduje, że chcesz zwiedzać i poznawać ten kraj.

Egzotyczna natura w lasach monsunowych

 Dużą część kraju zajmują lasy monsunowe. Stanowią one 54% powierzchni całego kraju. I to właśnie one sprawiają, że kraj jest bogaty w faunę i florę, a jego przepiękny urok zapiera dech w piersiach. Możemy w nich podziwiać wiele gatunków drzew, głównie bambusy, dzikie krzewy, trawy oraz inne gatunki pnączy. Dzięki temu, że możemy znaleźć dużo gatunków drzew owocowych, mieszkańcy żywią się głownie tym, co daje im natura.

Poza bogatą roślinnością w tropikalnych lasach deszczowych możemy spotkać wiele zwierząt, głównie dzikich. W tym samych ptaków można wyróżnić aż 500 różnych gatunków. W lasach monsunowych możemy spotkać słonie indyjskie, nosorożce, gibony, a nawet czerwoną pandę czy tygrysa.

Pogoda w klimacie zwrotnikowym

 W klimacie zwrotnikowym występuje duża wilgotność powietrza i częste opady. Najwięcej opadów jest w miesiącach letnich, natomiast od grudnia do kwietnia jest tam gorąco. Najwyższe temperatury sięgające do ok. 30 stopni Celsjusza i występują tam wiosną.  Laos wycieczka tutaj będzie najlepszym kierunkiem w miesiącach od maja do października. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że nawet w upalne dni, noce bywają tam chłodne.

Najlepszą porą dla osób, które poszukują przygód, niezapomnianych wrażeń i adrenaliny będą okresy deszczowe. Obfite opady to okazja na obserwacje dzikiej natury. Dodatkowo podwyższony poziom wody dostarczy Ci wyjątkowych wrażeń podczas kąpieli.

Kultura Laosu

 W Laosie możemy spotkać wiele grup etnicznych. I mimo tego, że większa część osób jest wyznania buddyjskiego, to w dalszym ciągu możemy tam spotkać ludność, która praktykuje tradycyjne religie plemienne. Mieszkańcy Laosu pielęgnują swoje tradycje i obyczaje, a religia jest dla nich ważnym elementem życia.

Zwiedzając świątynie buddyjskie, należy jednak pamiętać o zachowaniu zasad i zwyczajów buddyjskich. Przede wszystkim szczególną uwagę powinno się zwrócić na ubiór, który powinien zakrywać nogi i ramiona.

Tempo życia mieszkańców Laosu jest spokojne i wolne.  Tamtejszy sposób spędzania czasu, udziela się każdemu turyście, dzięki czemu możemy zrelaksować się, wypocząć i zapomnieć o całym świecie.

Tradycyjna kuchnia Laosu

 Mieszkańcy Laosu żywią się głównie rybami pochodzącymi z rzeki Mekong, rzadziej jedzą owoce morza. Ich kuchnia opiera się głównie na makaronie, ryżu i warzywach. Tradycyjnie przygotowane dania są doprawiane sporą ilością chili i egzotycznym kokosem, który łagodzi pikantny smak.

W zupach kuchni Laotańskiej możemy znaleźć marynowane warzywa, dzięki czemu posiłek ma kwaskowaty smak. Co ciekawe, zupa jest bardzo często podawana na śniadanie.

Jeśli chcesz spróbować tradycyjnego dania kuchni Laotańskiej, koniecznie spróbuj Laap, który podaje się z półsurowego lub surowego mięsa, wymieszanego z ryżem i limonką.

Co warto wiedzieć o Laosie

 Laotańczycy posługują się językiem Laotańskim. Główną walutą jest kip, jednak w obiegu są również używane dolary amerykańskie i tajskie bahty. Jeśli chcesz wybrać się na wycieczkę do Laosu, musisz mieć ważny paszport i wizę. Dodatkowo warto mieć przy sobie gotówkę, ponieważ karty kredytowe są tam akceptowane w niewielu miejscach, a bankomaty są dostępne tylko w większych miejscowościach.

Co warto zwiedzić w Laosie

 Jeśli chcesz poznać bliżej kulturę i religię Laosu, na szczególną uwagę zasługują świątynie Buddyjskie. Nie możesz pominąć mitycznego sanktuarium Buddy, znajdującego się w Luang Prabang, malowniczym miasteczku z pięknymi widokami i architekturą.

Magiczny Luang Prabang to nie tylko sanktuarium Buddy, to również niezwykłe miasteczko, które zatrzymało się ponad 100 lat temu. Jest mieszanką dwóch kultur: Azjatyckiej i Europejskiej oraz niezwykle odwzorowuje klimat kolonializmu. Innym miasteczkiem wartym uwagi, w którym również możesz poczuć kolonialny klimat, jest Hanoi. Oba te miasta sprawią, że cofniesz się w czasie.

Z Hyuai Xai do Luang Prabang wybierz się spływem po Mekongu. Ta atrakcja zapewni Ci, dwa dni niesamowitych wrażeń. Leniwie lawirując pomiędzy skałami, będziesz miał  szczególną okazję do zachwycania się pięknymi krajobrazami.

Jeśli chcesz zwiedzać tajemnicze miejsca, musisz koniecznie odwiedzić wodospady Kuang Si Falls. Dzikość tego miejsca sprawi, że poczujesz się jak w raju. To niezwykłe miejsce jest idealne na odpoczynek wśród natury, w którym zrelaksujesz się, słysząc szum wodospadu.

Inną ciekawą atrakcją jest jaskinia Tham Kong Lo, która rozciąga się na 7 kilometrów i 100 metrów szerokości. W jaskini tej będziesz miał okazję płynąć łódką oraz oglądać stalagmity i stalaktyty.

Jeśli chcesz zwiedzić Wientian, stolicę Laosu, zastaniesz tam piękne świątynie, wiele atrakcji turystycznych i widok na Tajlandię.

Niezapomniane wrażenia, piękne widoki  i warte uwagi miasteczka

Nie musisz mieć morza, żeby przeżyć niezapomnianą wycieczkę swojego życia. Urlop w Laosie to pełen relaks, spokój ducha, wyjątkowe atrakcje i piękne widoki zapierające dech w piersiach. Laos to miejsce, w którym się zakochasz i będziesz chciał do niego wracać.

Material partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%