Zamknij
REKLAMA

Na czym polega scoring?

15:04, 19.07.2021 |
Skomentuj Foto: Zleceniodawca

Przynajmniej pewna część z nas wie, czym jest scoring, a konkretniej wiedzą to osoby po części znające tę bankową terminologię. Mowa tu dokładnie o tym, że scoring jest powiązany z pobieraniem kredytu, a konkretniej pozwala określić, czy dany klient banku potrafi sobie poradzić z tym terminowym spłaceniem konkretnego kredytu, czyli to dość złożone kalkulacje.

Profesje

Wiadomo nie od dziś o tym, że klienci banków mają swoje firmy i co równie istotne te firmy działają w różnych branżach. W jednych z nich zysk jest o wiele pewniejszym, a w tych innych wręcz przeciwnie.

Mowa tu dokładnie o tym, że pomyślna decyzja kredytowa jest uzależniona od profesji, od tej skali działalności gospodarczej i niekiedy nawet od znajomości. Tego typu czynniki są powiązane ze scoring i co równie istotne nie są to jakieś tam puste dane, tylko bardzo ważne wytyczne w świecie udzielania decyzji kredytowych. Istnieją też typy profesji, które wyróżnia pewny zarobek.

Mowa tu o tym, że ktoś taki jak urzędnik o stałych rocznych poborach może liczyć na kredyt na tych bardzo uczciwych warunkach. Inaczej może być z kimś takim jak przedsiębiorca budowlany, bo ktoś taki raczej może mieć bardziej kiepski sezon i na dokładkę zwolnić kilku pracowników. Z tej przyczyny może się on spotkać z tą odmowną decyzją.

Spłacanie kredytów

Na to spłacanie kredytów bezpośredni wpływ ma sam człowiek, a konkretniej, jeśli przedsiębiorca budowlany wyrobi się z większą liczbą zleceń w skali roku, to zapewne kolejny kredyt dostanie na bardziej pozytywnych warunkach. Tak rzecz jasna wpływa się na scoring, a konkretniej na to, że jest on lepszym dla danej osoby. Niektórzy najpierw biorą kredyt na pralkę, potem na coś nieco droższego, a potem na coś jeszcze droższego. Wiele znaczy też i to, że te kredyty spłacają terminowo.

Właśnie dzięki temu po pewnym czasie taka osoba może dostać kredyt na nowe auto na tych wybitnie korzystnych zasadach i tak rzecz jasna robi wiele sprytnie kalkulujących osób, bo te osoby chcą mieć niskie i łatwe do spłacania raty za auto, a nie jakieś tam dodatkowe problemy powiązane z wyższymi ratami. Dlatego też ta przemyślana kalkulacja to podstawa rzecz jasna.

Firmy

Pewnym jest też i to, że firmy mają zróżnicowane zapotrzebowanie, jeśli chodzi o rozbudowę i wielu właścicieli firm wpływa na własny scoring, czyli najpierw biorą kredyty na te sprzęty do stanowisk pracy, na które to kredytów nie muszą brać, bo tak zwiększają własną zdolność kredytową.

Tego typu praktyka powiązana ze zwiększaniem zdolności kredytowej jest niemal normą w tych sporych miastach i co równie istotne przedsiębiorcy robią to nawet, wtedy gdy nie chcą rozbudowywać własnej firmy, ale dość często nie mają wyboru, bo raz na jakiś czas sytuacja ekonomiczna się zmienia i to nawet bardzo gwałtownie.

Zmiana tego rodzaju jest powiązana z tym, że nastaje kryzys ekonomiczny, czyli ta sytuacja bardzo nieciekawa dla dość wielu przedsiębiorców i właśnie wtedy trzeba pomyśleć nad jakąś inwestycją, dzięki której dana firma stanie się bardziej dostrzegalną na rynku, czyli dzięki temu może nawet pozyskać nowych klientów.

Więcej informacji znajdziesz na https://intuum.pl/blog/co-to-jest-scoring-i-jakie-ma-znaczenie-w-przyznaniu-kredytu/

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%