Zamknij
REKLAMA

VPN - co to jest i jaki wybrać?

00:00, 05.07.2021 | materiały patnera

W obecnych czasach jednym z priorytetów jest bezpieczeństwo w internecie. Mowa zarówno o naszych działaniach w sieci, jak i przede wszystkim ochronie danych osobowych i wielu innych informacji. To dlatego ogromną popularnością cieszy się VPN, czyli wirtualna sieć prywatna. O czym dokładnie mowa i jak to działa?
Wyjaśniamy!

VPN to pojęcie, z którym spotykamy się w przestrzeni publicznej coraz częściej. Nic w tym dziwnego, ponieważ nie jest to już jedna z opcji zapewnienia sobie wyższego poziomu prywatności, co wręcz konieczność. Tym bardziej, że z sieci VPN może skorzystać każdy i to niewielkim lub nawet zerowym kosztem!

Czym jest VPN?

Najprościej tłumacząc VPN to szyfrowane, a więc bezpieczne połączenie pomiędzy użytkownikiem oraz siecią lub dwiema sieciami. Narzędzie to pozwala w praktyce zachować w internecie anonimowość. Dzieje się tak poprzez zastosowanie rozwiązań skutkujących zmianą adresu IP i ukryciu informacji, które każdy z nas zostawia w sieci poprzez między innymi przeglądanie stron internetowy czy korzystanie z wyszukiwarek. Szyfrowanie sprowadza się do zamiany czytelnego do tej pory tekstu na nieczytelny kod. Większość sieci VPN zapewnia jeden z trzech rodzajów szyfrowania: haszowanie, kryptografia asymetryczna oraz symetryczna, podmianę adresu IP, a także dodatkową warstwę zabezpieczeń w postaci
systemu rozpoznawania nazw (tzw. DNS).

VPN - czy warto korzystać?

Z tego powodu sieć VPN jest polecana dosłownie każdemu użytkownikowi, a już na pewno tym, którzy pracują online, przesyłają i odbierają wymagających dodatkowej ochrony informacji. Obecnie niemal każdy z nas od czasu do czasu korzysta z publicznych hotspotów
Wi-Fi, co zwiększa ryzyko ataku hakerskiego i kradzieży danych. Ponadto, VPN sprawia, że uniemożliwiamy dostawcy naszych usług internetowych śledzenie każdego z wykonywanych przez nas ruchów.

Sieć VPN to także świetne narzędzie dla osób, które korzystają z serwisów streamingowych, gier online czy innej tego rodzaju rozrywki.

Jak wybrać VPN - wszystko, co trzeba wiedzieć

Czy dobry VPN musi być drogi? Niekoniecznie! Jak się okazuje, wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością oferowanych usług. Jeśli jeszcze nigdy nie korzystało się z sieci VPN, warto rozpocząć od atrakcyjnych cenowo, choć zaufanych i wysoko ocenianych przez użytkowników, rozwiązań. W tym miejscu można jednak podkreślić, że określenie “najlepsze VPN” jest bardzo subiektywne, ponieważ wiele zależy od oczekiwań i potrzeb osoby korzystającej z sieci. Nie sposób więc polecić kilka firm oferujących VPN, ale można za to wymienić kryteria, które okazują się przydatne przy podejmowaniu decyzji.

Czym więc kierować się przy wyborze? Wśród cech szczególnych sieci VPN można wyróżnić szybkość działania, zakres świadczonych usług, gwarantowany poziom bezpieczeństwa, a także przedział cenowy. Jeśli chodzi o ostatni z elementów, wiele marek proponuje nowym użytkownikom okres próbny, co jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ w tym czasie, bez ponoszenia opłaty, można kompleksowo przetestować narzędzie.

Warto sprawdzić ofertę taniego VPN – http://vpnetic.com/pl/tani-vpn/. W dłuższej perspektywie o wiele korzystniejszy cenowo będzie wybór rocznych lub nawet kilkuletnich pakietów, zazwyczaj z odnawialną płatnością co miesiąc. Pamiętajmy, że sieci VPN różnią się w zależności od
dostawcy na tak wielu poziomach, że najlepszym wyjściem będzie przeanalizowanie parametrów jak największej ich liczby i wybór oferty, która wydaje się najbardziej optymalna.
Z całą pewnością nie warto odwlekać tej decyzji w czasie, ponieważ im wcześniej zaopatrzymy się w ochronę w postaci VPN, tym lepiej.

Zobacz również jak VPN przyda się podczas home office.
Zobacz również artykuł “10 popularnych aplikacji instalowało trojany bankowe! Masz którąś z
nich?”

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%