Zamknij
REKLAMA

Prawidłowe oznakowanie ładunku w transporcie i logistyce

11:43, 21.04.2021 |
Skomentuj

Prawidłowe oznakowanie ładunku w transporcie i logistyce nie tylko znacząco wpływa na tempo i efektywność pracy firm realizujących łańcuch dostaw na każdym jego etapie, ale także gwarantuje, że każda przesyłka dotrze do celu w zalecanym czasie oraz w nienaruszonym stanie. Znaki manipulacyjne umieszczane na opakowaniach pozwalają w łatwy i szybki sposób określić właściwości produktów znajdujących się wewnątrz, informując jak prawidłowo obchodzić się z danym opakowaniem w trakcie transportu.

Oznakowanie ładunku w transporcie - ułatwienie dla branży spedycyjnej

Współczesne znaki logistyczne są czytelne dla przewoźników z całego świata. Dzięki ich ujednoliceniu, pracownicy branży spedycyjnej są w stanie:

 • maksymalnie szybko zdobyć informacje na temat sposobu obchodzenia się z opakowaniem transportowym i jego zawartością w czasie załadunku, przewożenia oraz rozładunku towaru
 • dostosować sposób transportu oraz cały łańcuch dostaw na każdym jego etapie do potrzeb opakowania oraz jego zawartości
 • zadbać o bezpieczeństwo siebie samych oraz swoich współpracowników - np. przez zastosowanie odzieży ochronnej czy zachowanie szczególnej ostrożności podczas transportu materiałów niebezpiecznych  czy zwierząt
 • zwiększyć bezpieczeństwo przewożonych produktów, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba
 • zadbać o terminowe dostarczenie przesyłek - np. w branży spożywczej czy farmaceutycznej kwestia sposobu i tempa transportu oraz prawidłowego składowania ładunku jest związana z bezpieczeństwem publiczny (ryzyko przedatowania się, zepsucia i zatrucia na masową skalę)

O czym informują znaki manipulacyjne

Znaki manipulacyjne informują o specyfice produktów zamkniętych w opakowaniu lub ładunku (towary szybko psujące się, zwierzęta, towary kruche i podatne na uszkodzenie, przedmioty i urządzenia niemogące wchodzić w kontakt z wodą i wilgocią itd.). W dalszej kolejności wskazują możliwy sposób manipulacji opakowaniem (chwytać bezpośrednio za ładunek, przestrzegać zakresu temperatury) albo sposób, którego bezwzględnie należy unikać, żeby nie doprowadzić do zniszczenia bądź uszkodzenia zawartości  (nie podnosić wózkiem, nie przemieszczać przez toczenie, nie chwytać w tym miejscu). 

Obowiązujące znaki manipulacyjne na opakowaniach

1. Obecnie w transporcie i logistyce obowiązują następujące znaki manipulacyjne:
2. Chronić przed promieniowaniem (701-01)
3. Żywe zwierzęta (701-02)
4. Opakowanie hermetyczne (701-03)
5. Tu chwytać (701-04)
6. Chwytać bezpośrednio za ładunek (701-05)
7. Miejsce zakładania zawiesi (701-06)
8. Nie podnosić wózkiem (701-07)
9. Góra ładunku, nie przewracać (701-08)
10. Chronić przed wilgocią (701-09)
11. Środek ciężkości (701-10)
12. Chronić przed nagrzaniem (701-11)
13. Nie przemieszczać przez toczenie (701-12)
14. Ostrożnie, kruche (701-13)
15. Przestrzegać zakresu temperatury (701-14; 701-15; 701-16; 701-17)
16. Hakiem bezpośrednio nie zaczepiać (701-18)
17. Ograniczenie piętrzenia (701-19)
18. Dopuszczalna liczba warstw piętrzenia (701-20; 701-21)
19. Tu otwierać (701-22)
20. Produkty szybko psujące się (701-23)
21. Nie obracać, nie przetaczać (701-24)
22. Nie chwytać w tym miejscu (701-25)

W jakiej formie nanosi się znaki manipulacyjne na opakowania

Oznaczenia transportowe i znaki manipulacyjne muszą być trwałe, odporne na ścieranie i zmienne warunki atmosferyczne. Różnorodność sposobów nanoszenia ich na opakowania oraz ładunki wynika przede wszystkim ze specyfiki samych opakowań i ładunków - znakowanie musi być dostosowane do materiału, z którego są wykonane. Znaki transportowe mogą być: 

 • wypalone
 • nadrukowane
 • mieć postać pieczątki wykonanej tuszem
 • namalowane farbą na szablonie
 • naklejone (folia samoprzylepna)

Nieadekwatne do rodzaju opakowania oznakowanie logistyczne może być przyczyną wielu kłopotów, ponieważ już w toku łańcucha dostaw może stać się nieczytelne, co stwarza zagrożenie dla pracowników i generuje ryzyko zniszczenia lub uszkodzenia zawartości opakowania bądź ładunku. 

Kto odpowiada za prawidłowe stosowanie znaków manipulacyjnych

Znaki graficzne na opakowaniach muszą spełniać wszystkie wymagane przepisami normy krajowe i unijne. Zawsze mają formę białego prostokąta w czarnym obramowaniu, wewnątrz znajdują się czarne piktogramy.

Nad czytelnością oraz prawidłowym stosowaniem znaków czuwają instytucje i organizacje normalizacyjne, m.in.:

 • Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań (COBRO) w Warszawie
 • Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ISO)
 • Komitet Ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Transportu Towarów Niebezpiecznych
 • Europejska Federacja Opakowań (EPKF)

Z jakość znaków samoprzylepnych odpowiadają ich producenci. Jako producent dbamy więc o to, by oznakowania ładunków dostępne w sklepie online TECHEM były wykonane wyłącznie z najwyższej klasy materiałów oraz spełniały wszystkie wymagane przepisami normy krajowe i unijne. Dzięki temu znaki graficzne i piktogramy na opakowaniach pozostają czytelne i doskonale widoczne przez cały okres użytkowania danego opakowania.

W przygotowaniu pomógł Techem SA - firma od lat zajmująca się produkcją i dystrybucją artykułów BHP https://sklep.techemznaki.pl/znaki-opakowan-transportowych-z-zawartoscia.

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%