Zamknij
REKLAMA

Co z polisą ubezpieczenia po sprzedaży mieszkania?

00:00, 23.04.2021 | materiały patnera

Zmiana właściciela nieruchomości może nastąpić w dowolnym momencie, a zwykle dzieje się to w trakcie obowiązywania polisy. W takiej sytuacji trzeba zastanowić się nad kwestią ubezpieczenia. Co należy zrobić, jeśli sprzedajesz nieruchomość w trakcie trwania umowy?

Zwrot niewykorzystanej składki

Najlepszym rozwiązaniem po sprzedaży mieszkania w trakcie trwania umowy jest ubieganie się o zwrot części niewykorzystanej składki. Na czym to polega? Jeśli sprzedasz nieruchomość po dwóch miesiącach od podpisania polisy, uzyskasz część wpłaty za pozostałe 10 miesięcy. W ten sposób można odzyskać nawet kilkaset złotych, szczególnie w sytuacji, gdy zdecydowałeś się na pełną ochronę wraz z mieniem ruchomym.

Polisy na mieszkanie kosztują zwykle kilkaset złotych, szczególnie gdy obejmują one wiele rozszerzeń. Z tego powodu warto wnioskować o wypłacenie niewykorzystanej składki. W ten sposób można odzyskać dużą sumę. Takie rozwiązanie jest oferowane przez każde towarzystwo ubezpieczeniowe. Znacznie rzadziej spotykaną opcją okazuje się przepisanie polisy na nowego właściciela, ale taka możliwość również istnieje.

Decyzję o ostatecznym losie polisy podejmuje towarzystwo ubezpieczeniowe. W każdym z przypadków umowa z poprzednim właścicielem zostaje rozwiązana. Dla sprzedawcy najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest odzyskanie składki, jednak w sytuacji, gdy umowa zostanie przepisana, można dogadać się nabywcą odnośnie pokrycia jej kosztów.

Więcej o tym, co zrobić z polisą po sprzedaży mieszkania, dowiesz się tutaj: https://www.ubezpieczeniemieszkania.pl/artykuly/co-z-polisa-ubezpieczenia-po-sprzedazy-mieszkania.

Przepisanie ubezpieczenia

Polisa mieszkaniowa może chronić nasz majątek w takim zakresie, na jaki się zdecydujemy. Wiele osób przepisuje wykupione ubezpieczenie na nabywcę nieruchomości, ale nie wszystkie towarzystwa oferują taką opcję. Wszystko zależy bowiem od decyzji firmy, która udziela ochrony.

Przepisanie ubezpieczenia na nowego właściciela nieruchomości bywa jednak dość ryzykowne. Problem pojawia się głównie w sytuacji, gdy ochrona obejmowała także ruchomości domowe, a sprzedawca zabrał ze sobą meble, sprzęty elektroniczne i inne przedmioty. Wówczas wartość tych obiektów może się znacznie zmienić, dlatego nabywca powinien poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe.

Przepisanie polisy nie zawsze jest opłacalne także dla nowego właściciela mieszkania. Często bowiem na rynku da się znaleźć znacznie korzystniejsze propozycje niż ta, którą „oddał” sprzedawca. Z tego powodu najlepiej dogadać się odnośnie kwestii wypowiedzenia umowy i zawarcia kolejnej przez nowego właściciela.

Przed podjęciem decyzji o tym, co zrobić z polisą po sprzedaży nieruchomości, konieczne jest sprawdzenie warunków danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Każda firma ma bowiem inne wymagania odnośnie tej kwestii. Często istnieje możliwość skorzystania z tylko jednego rozwiązania, czyli np. wypowiedzenia umowy i odzyskania niewykorzystanej części składki. Informacje na ten temat znajdują się w regulaminach towarzystw ubezpieczeniowych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%