Zamknij
REKLAMA

Czy warto zakupić ramę passe partout?

17:02, 26.03.2021 |
Skomentuj

Aby obraz dobrze komponował się z wnętrzem, nie wystarczy wyłącznie samo dzieło sztuki. Równie ważną rolę odgrywa rama, a także element, który znajduje się w jej wnętrzu – passe partout. W jakim celu stosuje się passe partout i kiedy warto zakupić tego typu ramkę?

Co to jest passe partout?

Określenie passe partout dla wielu osób może brzmieć dość egzotycznie. Większość z nich nie potrafi nawet wymówić tej  nazwy. Tymczasem sprawa jest bardzo prosta – poprawna wymowa passe partout to „paspartu”. Nie „paspartołt” czy  „paszpartu”, a po prostu „paspartu”. Jest to nazwa, którą określa się kawałek tektury stanowiącej obramowanie fotografii, rysunku, ryciny itd. Dosłownie oznacza „wejście wszędzie” i pochodzi z języka francuskiego.

Passe partout pełni zarówno funkcję estetyczną, jak i ochronną, oddzielając dzieło od ramy właściwej. Ten niewielki detal potrafi mieć ogromne znaczenie w kwestii odbioru obrazu, podkreślając jego walory, przyciągając uwagę, wydobywając piękno szczegółu czy nadając mu charakteru. Dobrze dobrana doskonale podkreśla całość, a jednocześnie zapobiega przyklejaniu się pracy do szyby, marszczeniu, zniekształcaniu czy zniszczeniu.

Rama pass partout do zdjęć, rysunków i innych dzieł

Dlaczego warto zakupić ramę pass partout to uwydatnienia różnych dzieł sztuki? Powodów jest kilka. Przede wszystkim prawidłowo dopasowana ramka z kartonu nie odciąga wzroku od fotografii czy ryciny, a wręcz sprawia, że skupia się on na centrum obrazu. Jednocześnie, w przypadku zastosowania bardzo zdobionych ram, nie odciągają one uwagi od zdobień i pozwalają przyjrzeć się pięknym obramowaniom, jednocześnie nie przytłaczając dzieła wewnątrz.

Bardzo ważnym aspektem passe partout są funkcje ochronne, jakie pełni ta ramka. Passe partout wykonywane jest z grubszego kawałku kartonu, dzięki czemu ramka jest grubsza, niż umieszczona w środku fotografia, rycina czy inne dzieło. To pozwala zapobiegać przyklejeniu się obrazu do szyby w ramie, co często zdarza się pod wpływem wysokiej temperatury lub wilgoci w otoczeniu. Dzięki temu dzieło jest chronione przed grzybem, a także marszczeniem się czy niszczeniem pod wpływem czynników zewnętrznych.

Jak dopasować passe partout?

Choć brzmi to banalnie, prawidłowe dopasowanie passe partout wcale nie jest takie proste. Nie może ono być zbyt cienkie (1-2 cm to stanowczo za mało, by osiągnąć odpowiedni efekt – przeciętna grubość ramki to 5-7 cm), a także powinno pasować do reszty zarówno kolorem, teksturą, jak i kształtem otworu. Najlepiej skonsultować to ze specjalistami w tym zakresie – zadając pytania osobom, które profesjonalnie zajmują się oprawą dzieł sztuki. Ich doświadczenie oraz wprawne oko z pewnością pozwoli znaleźć rozwiązanie, które uwydatni zdjęcie lub obrazek.

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%