Zamknij
REKLAMA

Najbezpieczniejsze auta dla seniora

07:17, 20.02.2021 |
Skomentuj

Powyżej pewnego wieku dość uniwersalnym kryterium wyboru samochodu nie są już osiągi, tylko bezpieczeństwo i niezawodność. I choć tak naprawdę zawsze mają one znaczenie, to dla seniora kwestie bezpieczeństwa często są priorytetowe. Ku jakim markom i modelom warto się wtedy zwrócić?

Używana Corsa

Zacznijmy od dość kontrowersyjnego wyboru. Opel Corsa na pewno nie jest autem, które jakoś szczególnie kojarzyłoby się z potrzebami emerytów, ale tak naprawdę przy jeździe miejskiej jest całkowicie wystarczające, a z drugiej strony – wystarczająco komfortowe, żeby pojechać od czasu do czasu kawałek dalej. Rozkodowanie VIN na bestvin.pl pozwoli sprawdzić, jakie jest wyposażenie – warto szukać egzemplarzy z bocznymi poduszkami.

I warto tylko jeszcze dodać, że w przypadku Corsy w grę będą wchodziły już raczej starsze modele. Nie to, że nowy stał się mniej bezpieczny, bo to akurat bzdura. Za to dostał odpowiednio duży silnik i stał się naprawdę nowoczesnym, dynamicznym, ale też niestety wyraźnie droższym autem.

Toyota Yaris

Yaris to naprawdę bezpieczne auto, a do tego – wbrew temu, co można sądzić na pierwszy rzut oka – wsiada się odrobinę wyżej niż do Corsy, więc życie starszego kierowcy stanie się jeszcze ciut prostsze. Yaris (znów – w trochę mniejszym stopniu dotyczy to najnowszej generacji) jest autem prostym i nieprzekombinowanym w środku, nie ma tam niczego, co by mogło kierowcę rozproszyć.

Yaris nie będzie najtańszy, ale za to pozostanie niezawodny. To ostatnie jest ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa, bo każda awaria na drodze w połączeniu z kiepskim czasem reakcji to prosta droga do tragedii. A że czasu reakcji w pewnym wieku już poprawić się nie da, warto szukać aut najmniej awaryjnych.

Golf VI lub VII

Polecanie komukolwiek zakupu Golfa jest dość ryzykowne, bo to auto nie jest lubiane jakoś wybitnie i w sumie w tych generacjach też trudno powiedzieć, żeby było wybitnie udane. Za to jest naprawdę bezpieczne. Nawet po poważnych wypadkach samochody te wyglądają fatalnie i nadają się tylko na złom, ale jednocześnie ich konstrukcja i wyposażenie pozwalają kierowcy i pasażerom wyjść cało ze sporych opresji. Do tego warto dodać opcjonalne wyposażenie – czujniki parkowania, kamerę – i w mieście od razu inaczej się jeździ.

Trzeba tylko się upewnić na www.carvertical.com/pl/historia-pojazdu, że oglądany egzemplarz nie ma już przykrych niespodzianek w historii, bo to może nie tylko podnieść i tak relatywnie wysokie koszty utrzymania, ale też przekreślić marzenia o bezpiecznym aucie.

A coś większego?

Z większych aut zdecydowanie do bezpiecznych i wygodnych, które można polecić emerytom, jest choćby Corolla (praktycznie wszystkich generacji), Skoda Octavia czy Fabia, a nawet niektóre modele Chevroleta, przy czym te ostatnie są już niezbyt dostępne i mają inną wadę: są drogie w eksploatacji ze względu na niewielką dostępność części. To też warto mieć na uwadze, bo zaniedbany samochód nigdy nie będzie bezpieczny, a nienaprawiany tym bardziej.

Ostatnia podpowiedź, już bardziej ogólna, dotyczy niewybierania samochodu ze skomplikowanymi systemami wspomagającymi. Automatyczne parkowanie z przyczepką czy tempomat aktywny są świetne, ale to, czy zwiększą one bezpieczeństwo, zależy już tylko od użytkownika, który może, ale nie musi z nich korzystać, a akurat emeryci często nie korzystają z takich nowinek technicznych, więc po co mieliby za nie płacić?

Materiał partnera

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%