Zamknij

Optymalne napoje dla sportowców

12:41, 24.05.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 12:42, 24.05.2023

Organizm każdego sportowca przedstawia szczególne wymogi żywieniowe. Nie dotyczy to wyłącznie zwiększonego bilansu kalorycznego. Wraz z poziomem aktywności, wzrasta też zapotrzebowanie na wodę. Mimo że ta nie wykazuje żadnych właściwości odżywczych, jej niedobór może mieć bardzo poważne konsekwencje. Warto jednak wiedzieć, że istnieją napoje dla sportowców, które nawadniają organizm znacznie skuteczniej niż nawet najlepsza woda.

O tym, że osoby aktywne muszą wypijać więcej wody, decyduje cały szereg czynników. Wymieniając najważniejsze, należy wskazać na trzy: wzmożone pocenie, przyspieszenie metabolizmu i zwiększone zapotrzebowanie kaloryczne. W trakcie intensywnego wysiłku, akcja serca przyspiesza, a procesy metaboliczne zachodzą znacznie szybciej. To doprowadza do zintensyfikowania produkcji ciepła. By schłodzić ciało i ochronić mięśnie, mózg i inne organy wewnętrzne przed przegrzaniem, organizm uruchamia skuteczny mechanizm termoregulacji – zaczyna wydzielać pot. Należy przyjąć, że  w trakcie godziny intensywnego treningu, sportowiec traci średnio nawet 2,5 litra wody. Dodatkowo, przyspieszony metabolizm wymusza zwiększenie podaży składników odżywczych. Im więcej kalorii spożywamy, tym więcej wody potrzebujemy do usunięcia szkodliwych metabolitów. Podczas gdy przeciętna dorosła osoba powinna wypijać ok. 2,5 litra płynów na dobę, sportowiec zwiększa tę wartość o litr, a w trakcie treningu dodatkowo przyjmuje ok. 200 ml płynów co ok. 15-20 minut.

Woda to za mało?

O ile w normalnych warunkach woda nawadnia niezwykle skutecznie, to nie można nie wspomnieć, że w trakcie intensywnego wysiłku trzeba dostarczyć do organizmu także cenne elektrolity, które tracimy wraz z potem (przede wszystkim sód). Tutaj z pomocą przychodzą izotoniki. Napoje opracowane specjalnie z myślą o szczególnych potrzebach sportowców zawierają nie tylko wodę, ale także cukry i składniki mineralne w stężeniu zbliżonym do fizjologicznego, czyli takiego, jakie występuje w płynach ustrojowych. Dzięki temu, wchłaniają się niezwykle szybko, skutecznie nawadniają i wspomagają gospodarkę elektrolitową.

Izotoniki od OSHEE są dodatkowo wzbogacane o witaminy z grupy B. Te cenne mikroelementy odpowiadają m.in. za wspomaganie pracy układu nerwowego. Dzięki swoim właściwościom, zapobiegają nieprzyjemnym skurczom mięśni i podnoszą nastrój. To sprawia, że napoje izotoniczne sygnowane przez znanego producenta stanowią doskonały wybór dla każdego sportowca.

Energetyk przed lub po treningu? To dobry pomysł

Ze względu na wysoką zawartość kofeiny, energetyki nie mogą być traktowane jako źródło wody w trakcie treningu. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań przed wypiciem puszki napoju energetycznego przed zajęciami sportowymi lub po skończonej aktywności fizycznej. Skład takich produktów został opracowany w taki sposób, by mogły w mgnieniu oka przywrócić siły i poprawić samopoczucie. Warto wspomnieć, że energetyki od OSHEE to nie tylko kofeina, ale także cenne witaminy poprawiające koncentrację. Jeżeli brakuje Ci sił do trenowania lub już po treningu musisz zająć się kolejnymi sprawami, napój energetyczny szybko postawi Cię na nogi.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%