Zamknij

Lalki, domki i wózki dla lalek – zabawki, które cieszą i uczą!

10:00, 17.01.2023 . Aktualizacja: 10:01, 17.01.2023
Skomentuj Foto; Zleceniodawca Foto; Zleceniodawca

Lalki to zabawki, które od dziesiątek lat dostarczają radości dzieciom na całym świecie. Warto podkreślić, że wbrew stereotypom, zabawa lalkami nie jest zajęciem przeznaczonym wyłącznie dla dziewczynek. Zabawa lalkami uczy empatii i odpowiedzialności za drugiego człowieka, dlatego każdy rodzic powinien zadbać o to, aby jego dziecko miało do niej dostęp. Sprawdź, jaki jest związek pomiędzy zabawą lalkami a rozwojem dziecka i na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawki dla swojej pociechy.

Lalka to jedna z pierwszych zabawek, którą interesuje się maluch. Ta niepozorna imitacja prawdziwego człowieka wzbudza ogromną ciekawość w młodym umyśle. Dziecko, które opiekuje się zabawkowym człowiekiem, uczy się odpowiedzialności a jego kreatywność i wyobraźnia wzbijają się na coraz wyższy poziom. Akcesoria takie jak domek czy wózek dla lalek pozwalają dziecku wczuć się w rolę rodzica. Na pewnym etapie rozwoju, dzieci starają się we wszystkim naśladować dorosłych, których bacznie obserwują. Jest to niezwykle istotny etap, ponieważ wówczas w mózgu dziecka aktywują się obszary odpowiedzialne za kształtowanie empatii, współczucia i troski o innych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak niepozorna lalka pomaga dziecku uczyć się wyrażania emocji? Czytaj dalej!

Zabawa lalkami – dlaczego jest tak ważna

Lista zalet zabawy lalkami jest, z naukowego punktu widzenia, bardzo długa. Zespół neurobiologów z Uniwersytetu Cardiff przynosi bardzo dobre wieści – zabawa lalkami pozytywnie stymuluje obszary mózgu, które odpowiadają za umiejętność przetwarzania informacji społecznych. W dużym uproszczeniu, dziecko, które bawi się lalkami poznaje zasady życia społecznego, dzięki czemu samodzielne funkcjonowanie w świecie dorosłych, staje się dla niego dużo prostsze. Lalki uczą empatii, odpowiedzialności i pomagają w przetwarzaniu całkiem nowych, nieznanych dotąd emocji.

Lalka pomaga dziecku wyrażać emocje!

Pierwsze lata życia każdego dziecka są kluczowe dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego. Wyrażanie emocji to umiejętność, którą każde dziecko nabywa w swoim czasie. Lalka jest doskonałym narzędziem, które stanowi pewnego rodzaju łącznik pomiędzy emocją a ekspresją. Poprzez odgrywanie scenek z życia za pomocą lalki, dziecko uczy się nazywać emocje i reagować na nie w odpowiedni sposób. Bardzo ważne jest jednak to, aby zabawa była nadzorowana przez rodziców – brak obserwacji i nieumiejętnej wdrażanie elementów edukacyjnych do zabawy, nie przyniesie zamierzonych efektów.

Lalki oraz domki i wózki dla lalek – na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawek dla dziecka?

Rodzice powinni bacznie przyglądać się zabawkom, które zamierzają powierzyć swoim pociechom. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa – domki i wózki dla lalek nie mogą posiadać ostrych brzegów ani długich sznurków. Bardzo ważne jest, aby lalki i akcesoria sprzedawane wraz z nimi, posiadały stosowny certyfikat bezpieczeństwa. Lalki, domki i wózki dla lalek powinny być wykonane z surowców, które nie stwarzają zagrożenia w razie ich uszkodzenia podczas zabawy.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

urszulaurszula

0 0

Moja córcia lubi lalki, ma już całą kolekcję, dlatego na urodziny dla odmiany kupiłam jej rowerek biegowy toyz. Wiosna coraz bliżej, będzie okazja, żeby poszaleć na dworze i aktywnie spędzić czas :) 11:12, 31.01.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%