Zamknij
REKLAMA

O czym trzeba pamiętać przy budowie dachu?

06.11, 08.12.2022 . Aktualizacja: 06.12, 08.12.2022
Skomentuj Foto: Zleceniodawca

Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcji domu. Jeśli zostanie dobrze wykonany, pozwala uniknąć wielu kłopotów np. z wilgocią. Dlatego warto wiedzieć, jakie elementy stosuje się, aby zapewnić mu odporność na działanie wody i właściwą wentylację. Zobacz, czy wiesz jakie elementy wykorzystuje się w tym celu!

Podczas budowy domu musisz skupić się na wielu aspektach. Różne zaniedbania i niedociągnięcia mogą być przyczyną poważnych problemów w przyszłości. Warto na bieżąco kontrolować stan prac i rozwiązywać ewentualne problemy. Budowa dachu to jedno z najważniejszych zadań. Musi on zapewniać odpowiednią szczelność oraz izolację termiczną. Na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Kontrłata – po co?

Jednym z ważniejszych elementów, które mają na celu odpowiednią wentylację dachu, jest kontrłata. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://roofchallenge.eu/artykul/czym-jest-kontrlata-dachowa/. Zgodnie z linkowanym artykułem kontrłata jest elementem, który pozwala uzyskać przestrzeń wentylacyjną pod dachówkami. Dzięki temu możliwy jest ruch powietrza między łatami a pokryciem wstępnym. Ułatwia także odprowadzanie do okapu wilgoci, deszczu czy śniegu, który dostaje się pod pokrycie. Dzięki tym właściwościom zapobiega zawilgoceniu materiału izolacyjnego.

Szczelność membrany

Dla prawidłowej izolacji, istotnym aspektem jest również kwestia szczelności membrany dachowej. Musi ona efektywnie przepuszczać parę wodną, aby zapobiegać jej gromadzeniu. Dlaczego jest to niekorzystne dla dachu – odpowiedź znajdziesz tu: https://roofchallenge.eu/artykul/poradnik-izolacja-poddasza-montaz-membrany-dachowej-od-wewnatrz/. Zgodnie z linkowanym artykułem, dla zachowania prawidłowej izolacji trzeba pamiętać o odpowiednim montażu membrany. Zastosowana pianka lub wełna nie powinna jej wybrzuszać.

Wymiary kontrłaty

Warto zwrócić także uwagę na wymiary tego elementu. Do tej pory często spotykane były kontrłaty o wymiarach 2,5x5cm. Jednak takie rozwiązanie, szczególnie przy zbyt grubej warstwie wełny, może skutkować niezachowaniem odpowiedniej przestrzeni wentylacyjnej. Obecnie odchodzi się od takich wymiarów kontrłaty i stosuje wymiary 4x6cm – czyli równe wymiarom łaty. Zbyt mała szczelina wentylacyjna sprawia, że dochodzi do trwałego zawilgocenia dachu. Dzięki większym wymiarom dach jest prawidłowo wentylowany i zachowuje lepsze właściwości izolacyjne. Kontrłata umożliwia także wyrównanie płaszczyzny dachu, jest to szczególnie zalecane podczas remontów.

Dlaczego trzeba chronić wnętrze przed wilgocią?

Nadmierna wilgotność w pomieszczeniach jest bardzo szkodliwa – szczególnie jeśli występuje długotrwale. Najważniejszym problemem jest wówczas rozwój grzybów i pleśni wewnątrz budynku. Te mikroorganizmy mogą być bardzo szkodliwe dla mieszkańców. Powodują np. problemy skórne i choroby układu oddechowego. Pleśnie i grzyby są też bardzo trudne do usunięcia. Nadmierna wilgotność może także uszkadzać znajdujące się w budynku sprzęty i elementy wykończenia wnętrza.

Materiał partnera

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%