Zamknij

E-deklaracje 2022 - kto musi wypełnić i jak to zrobić?

13:06, 11.08.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:07, 11.08.2022

Rozliczenia podatkowe nie są zwykle niczym przyjemnym, jednak możemy znacząco ułatwić sobie ich wykonanie. System e-Deklaracje pozwala na bezproblemowe wypełnianie i wysyłanie dokumentów z domu, bez konieczności kontaktu z urzędem.

Czym są e-Deklaracje?

Każdy z nas w jakimś stopniu ma kontakt z Urzędem Skarbowym. W większości przypadków ma to miejsce raz w roku, gdy rozliczamy naszą pracę w formie PIT. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, wynajmują mieszkania lub lokale użytkowe, posiadają działki czy osiągają przychody z dowolnej innej formy, muszą często dosyłać także dodatkowe formularze podatkowe, z których również są rozliczani. Jeżeli zależy nam na tym, aby kontakt z urzędem był możliwie jak najprostszy, warto skorzystać z systemu e-Deklaracje. Edeklaracje to dokumenty składane w formie elektronicznej, dzięki czemu minimalizujemy ryzyko błędnego wypełnienia druku, a także oszczędzamy czas na czekaniu w kolejce do okienka w gmachu urzędu czy też na poczcie.

Kto i w jaki sposób może skorzystać z systemu e-Deklaracje?

Z systemu e-Deklaracje może skorzystać każdy podatnik. Za jego pomocą załatwimy sprawy związane z takimi kwestiami, jak podatek dochodowy od osób fizycznych oraz prawnych, podatek od towarów i usług, od spadków oraz darowizn, od gier hazardowych, a także od czynności cywilnoprawnych. Aby móc wykorzystać edeklaracje na co dzień, nie potrzebujemy zbyt wiele przygotowań. Podstawowym narzędziem, jakim będziemy się posługiwać, jest podpis elektroniczny. Musi mieć on ważny certyfikat, aby móc pełnić swoje zadanie. Potrzebować będziemy również naszych podstawowych danych, jak imię, nazwisko czy numer PESEL, a także kwotę z ostatniego rozliczenia - na przykład w przypadku PIT. Jeżeli przy rozliczeniu chcemy skorzystać z możliwych do uzyskania ulg, musimy również posiadać dokumenty potwierdzające to, że jesteśmy do nich uprawnieni.

Co jest potrzebne, aby złożyć deklarację podatkową online?

Najprostszym sposobem na korzystanie z systemu edeklaracje na co dzień jest wykorzystanie odpowiedniego programu. Jego plusem jest przede wszystkim dostępność wszystkich aktualnych formularzy pod ręką, w zunifikowanym wyglądzie co ułatwia ich wypełnienie. Dzięki temu nie musimy szukać wzorów w sieci ani zastanawiać się, czy są one aktualne. Drugą dużą zaletą wykorzystania oprogramowania do e-deklaracji jest mniejsze ryzyko pomyłki. Ponieważ program "wie", gdzie jakie dane powinniśmy wpisać, w przypadku gdy o czymś zapomnimy lub wstawimy w niewłaściwe pole, natychmiast się o tym dowiemy. Minimalizuje to więc ryzyko wysłania niepoprawnie wypełnionego dokumentu i oszczędza nam jego późniejszych korekt.

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu e-deklaracji?

Wybierając elektroniczne deklaracje jako formę rozliczenia z Urzędem Skarbowym musimy dokładnie uzupełnić nasze dane, aby były one poprawne na każdym przesłanym formularzu. Zwróćmy również uwagę na to, aby po wysłaniu dokumentu otrzymać tzw. UPO, czyli urzędowe potwierdzenie odbioru. Jest to odpowiednik potwierdzenia nadania listu na poczcie i stanowi on dowód na to, że wykonaliśmy z naszej strony wszelkie niezbędne akcje, aby dostarczyć urzędnikom potrzebnych informacji. Wybierając program do edeklaracji zwróćmy również uwagę na to, aby był na bieżąco aktualizowany - dzięki temu zawsze będziemy mieć pewność, że rozliczamy się zgodnie z obowiązującymi przepisami.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%