Zamknij

Przyjechał do Gostynia z prośbą. Budują muzeum. Każdy może się dołożyć...

14:14, 07.02.2024 mis Aktualizacja: 09:38, 08.02.2024
Skomentuj Foto: Gostyn24 Foto: Gostyn24

"Budujemy nowe muzeum. Podziel się swoją historią” - pod takim hasłem w gostyńskim muzeum zorganizowano spotkanie z Przemysławem Terleckim, dyrektorem Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Szef placówki zaprezentował koncepcję powstania nowoczesnego muzeum oraz zachęcał gostynian, by ci dzielili się pamiątkami z powstańczego okresu. - Budowa nowego muzeum to nasze wspólne zobowiązanie wobec bohaterskich powstańców - brzmi treść apelu jaki zaprezentował prelegent.

Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu przyjechał do Gostynia, aby zaprezentować działalność wszystkich dotychczasowych oddziałów placówki muzealnej, którą kieruje. Przedstawił także koncepcję powstania nowoczesnego Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Obiekt powstanie u stóp Wzgórza Św. Wojciecha w Poznaniu. Inwestycja ma kosztować przeszło 370 mln zł; a pieniądze na zadanie pochodzą z budżetów państwa i wielkopolskiego samorządu. Według zakładanego przez dyrekcję Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości harmonogramu Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 ma zostać oddane do użytku w roku 2026 - na obchody 108. rocznicy wybuchu powstania.

Foto: Gostyn24

Nowe muzeum nie ma być zbiorem gablot opowiadających o anonimowych wielkopolskich patriotach. Twórcy zamierzają przedstawić historię poprzez ukazanie konkretnych osób oraz towarzyszących im w ich życiu przedmiotów. Chodzi o pokazanie codziennego życia walczących o niepodległą Polskę, dlatego dyrektor zwrócił się do gostynian z prośbą o współpracę w tworzeniu ekspozycji.

- Nasze zwycięskie Powstanie było sumą lokalnych powstań. W nowym muzeum, które ma być wybudowane do grudnia 2026 roku, powinno zabraknąć naszej lokalnej historii i jej bohaterów. Aby tak się stało, potrzebne są rodzinne pamiątki; fotografie, odznaczenia, spisane przez naszych dziadków i babcie wspomnienia, a także przedmioty codziennego użytku, które znajdowały się w ich domach jak serwetki, obrazy, aparaty fotograficzne, karty do gry – materialni świadkowie czasów zaborów, pracy organicznej, Powstania Wielkopolskiego i dwudziestolecia międzywojennego. Budowa nowego Muzeum to nasze wspólne zobowiązanie wobec bohaterskich Powstańców - brzmi treść apelu dyrektora Przemysława Terleckiego.

Ci co chcieliby podzielić się swoją rodzinna historią osoby chcące podzielić się swoją historią i pamiątkami proszeni są o kontakt z Robertem Czubem – dyrektorem muzeum w Gostyniu, ul. Kościelna 5 lub skontaktować się telefonicznie pod numerem 65 572 12 97.

[ALERT]1707311651646[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mis)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

GosstyniakGosstyniak

7 1

Żłobki i przedszkola budujcie a nie muzea które stoją puste jak te nasze koło Fary.Wiecznie garstka tych samych na fotach a młodych i dzieci nie widać.Ludzie ogarnięcie się życie leci do przodu a nie wieczne cofanie się. Nie dziwi że ludzi w Gń ubywa bo młodzi dosyć mają tego średniowiecza.Młodego dać na dyrektora i niech rozbuja to miejsce bo szkoda fajnego budynku. I te patriotyczne murale na ścianach gostyńskich aglomeracji. Czy naprawdę wszystko musi nam przypominać smutną historię? 21:34, 07.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

Za swojeZa swoje

0 0

Niech buduje za swoje. To muzeum jest potrzebne jak koszula do gaci. Potrzeby są dużo większe do ludzi jak rozwoje infrastuktury drogowej, parkingi, parki, żłobka, przedszkola itp. a muzea to relikt przeszłości. Prawie pół miliarda z kasy podatników to jakiś żart. 05:15, 09.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%