Zamknij

Pracowali nad nim cztery lata. Premiera filmu odbyła się wczoraj, w kinie "Pod Kopułą"

12:45, 08.09.2023 Lena Aktualizacja: 12:46, 08.09.2023
Skomentuj Foto: Gostyn24/fotomontaż Foto: Gostyn24/fotomontaż

Henryk Wieniawski niewątpliwie był wybitnym polskim skrzypkiem i kompozytorem. Jego instrument dla wielu osób jest swego rodzaju skarbem. W gronie tych osób bez wątpienia jest Wojciech Czemplik, twórca filmu pt „Dusza Skrzypiec Henryka Wieniawskiego”, którego premiera odbyła się w kinie "Pod Kopułą"

Jeszcze przed projekcją widzowie mogli wysłuchać twórców filmu, którzy opowiadali o tym, jak powstawała produkcja.

- Pomysł na film wziął się z miłości do skrzypiec. Jeśli ktoś gra na skrzypcach, albo jakimś innym instrumencie to robi to z miłości i to się czuje i słyszy. Fortepian Fryderyka Chopina jest ozdobą narodową, której ludzie tak chętnie szukają, chcieliby usłyszeć, jak gra, to tak samo jest ze skrzypcami Henryka Wieniawskiego. Ja sobie wymarzyłem, że chciałbym tych skrzypiec dotknąć, posłuchać jak grają – wyjaśnił Wojciech Czemplik, twórca filmu.

Za zdjęcia i montaż filmu odpowiedzialny był Darek Wujek.

- Poznaliśmy się na festiwalu. Te kilkadziesiąt minut filmu to tak naprawdę efekt czterech lat pracy. Dla mnie było oczywiste, że musimy to doprowadzić do końca, że na pewnym etapie nie liczyły się już dla mnie godziny pracy, którą w to wkładaliśmy – oznajmił Dariusz Wujek.

Film opowiada o tym, co działo się z instrumentem wybitnego polskiego skrzypka i kompozytora po jego śmierci, aż do dnia dzisiejszego.

- W czasie realizacji tego filmu pojawił się dodatkowy wątek, bowiem próbujemy w nim znaleźć odpowiedź na to, w jaki sposób fakt, że instrument wyszedł z rąk genialnych twórców, oddziałuje na skrzypka i jego wyobraźnię, zarówno kiedy na nich gra, jak i podczas komponowania – mówił W. Czemplik.

Przed zgromadzoną w kinie publicznością wystąpili też muzycy: Gabriela Balcerek (skrzypce) i Łukasz Kryjom (fortepian). W nawiązaniu do tematu filmu, skrzypaczka pokazała, jak bardzo różnią się skrzypce wykonane fabrycznie, od tych wykonanych ręcznie przez lutnika.

[ALERT]1694168353178[/ALERT]

 

(Lena)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

WidzWidz

4 0

Pięknie zrealizowany film. Wielki szacunek dla Darka i Wojciecha. 13:09, 08.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Władymir PWładymir P

1 0

Zröbcie film o dzbanach z Nad Kani ! To dopiero był by BEZSELEKT jak to mówi jedna z największych pustaków z tej ulicy. 16:03, 08.09.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%