Zamknij

Takie koncerty to rzadkość w naszym regionie. Muzycy wystąpili w trzech kościołach

12:41, 24.07.2023 PB Aktualizacja: 13:02, 24.07.2023
Skomentuj Foto: Organizatorzy Foto: Organizatorzy

Muzyka renesansowa zagościła w trzech kościołach powiatu gostyńskiego. W ramach "Festiwalu Lutniowego", dwoje artystów - Ewa Smoleńska i Henryk Kasperczak, zagrali razem na flecie i lutni. Koncertowanie rozpoczęli w Bonifraterskim Centrum Pomocy Medycznej w Piaskach a zakończyli w kościele św. Mikołaja w Krobi. Chętnych do wysłuchania koncertów nie brakowało.

W tym roku "Festiwal Lutniowy", to cykl wydarzeń w całym regionie gostyńskim. Wczoraj w ramach festiwalu zorganizowano trzy koncerty w kościołach. 

- Pomysł, aby zagościć z koncertami w kościołach powiatu gostyńskiego wziął się z chęci wyjścia do ludzi z muzyką. Chcieliśmy wręcz na nich czekać tam, gdzie się pojawiają. Odbiór był wspaniały - mówiła Karolina Pawłowska z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia “Z Muzyką Do Ludzi”.

Wystąpili artyści z wielkim muzycznym sercem oraz stażem. Ewa Smoleńska zagrała na flecie, a Henryk Kasperczak na lutni. 

- Te instrumenty historyczne mają po dwadzieścia strun, to mnóstwo strojenia i wyczerpująca procedura. Struny są naturalne, reagują na wilgotność i potrafią rozstrajać się podczas koncertu. Trzeba mieć wyrozumiałość ze strony publiczności aby wszystko odbyło się bez stresu - mówił Henryk Kasperczak.

Muzyk od wielu lat jest zafascynowany muzyką historyczną, oprócz tego że gra, jest wykładowcą na jednym z uniwersytetów oraz rekonstruuje ją. Niedawno wrócił z dalekiej podróży. Muzyka renesansowa jak podkreśla jest szanowana i doceniana również przez osoby, spoza naszego kontynentu. 

- W ciągu roku gram od czterdziestu do sześćdziesięciu koncertów, średnio co tydzień, również za granicami naszego kraju. Wróciłem właśnie z Chin, tam muzyka europejska też istnieje, bardzo wiele osób gra na instrumentach europejskich - tłumaczy muzyk. - Widownia dokładnie wie o co chodzi, są przygotowani, znają repertuar to bardzo sympatyczne - dodał Henryk Kasperczak. 

Muzyka renesansowa również w naszej okolicy przyjęła się bardzo pozytywnie. 

- Ludzie podchodzili do artystów, by wyrazić swój podziw. To wszystko nie byłoby możliwe bez pomocy i wsparcia Księży z wymienionych parafii, którym jeszcze raz bardzo serdecznie dziękuje - spuentowała Karolina Pawłowska z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia “Z Muzyką Do Ludzi”.

Organizatorzy zapraszają na kolejne wydarzenia. Pierwsze, już za niecałe dwa tygodnie - w sobotę (5.08) o godz. 11:0 konferencja naukowa online, w niedziele (6.08) o godz. 19:00, kolejny i ostatni już koncert, tym razem w kościele pw. Ducha Świętego w Gostyniu. Wystąpi tam, aż pięcioro muzyków, w tym Urszula Stawicka na klawesynie, Piotr Młynarczyk na violi da gamba i Maciej Kończak na lutni.

[ALERT]1690195255490[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(PB)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

dosiadosia

1 4

Kościół to nie miejsce na koncerty, jeszcze trochę to zaczną urządzać tam zabawy. 08:18, 25.07.2023

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AhaAha

0 0

Byłaś kiedyś u babtystów? 08:59, 25.07.2023


0%