Zamknij
REKLAMA

Festiwal zakończony! Najlepsi otrzymali kasę i pistolety. Wygrał "Pomocnik kata"

09:17, 15.06.2021 | M.S
Skomentuj
REKLAMA

Przez dwa dni potkania z autorami, ciekawe dyskusje i warsztaty towarzyszyły miłośnikom kryminału, biorącym udział w II Festiwalu "Kryminalny Magiel" jaki odbył się w Gostyniu. Wybrano tez najlepszy kryminał retro 2020 roku. Zwycięzcą okazał się Marek Krajewski za powieść "Pomocnik kata". - Od niego zaczęło się wskrzeszenie polskiego kryminału i proces dźwigania go na poziom jakości i popularności - mówił Przemysław Pawlak, uzasadniając wybór kapituły konkursowej.

Po raz drugi w Gostyniu zorganizowano festiwal "Kryminalny magiel". Podobnie jak przed rokiem udział w nim wzięli znani w kraju i zagranicą pisarze: Michał Larek, Adam Podlewski, Ida Żmiejewska, Krzysztof Bochus, Ryszard Ćwirlej, Tomasz Duszyński, Marcin Wroński i Marek Krajewski. Na spotkania z pisarzami, które odbyły się w gostyńskich plantach, przy GOK Hutnik oraz w kinie "Pod kopułą"  można było przyjść osobiście lub obejrzeć transmisje online na Facebooku Gostyn24

Dwudniowe spotkania zakończyła gala podsumowująca oraz konkursu na Najlepszy Kryminał Retro 2020 roku. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania. Ostatecznie udało się wyłonić zwycięzcę To książka "Pomocnik kata" Maraka Krajewskiego. - Klasyk, inaczej o Marku Krajewskim mówić się nie da. Od niego zaczęło się wskrzeszenie polskiego kryminału i proces dźwigania go na poziom jakości i popularności. (...) Marek Krajewski, to nie tylko żywy klasyk. Nie musząc już nikomu niczego udowadniać, mogąc spocząć na laurach sławy i poczytności dokonał wolty dowodzącej właśnie jego żywotności. (...) Dostarczył nam cudownej mikstury zawierającej elementy powieści szpiegowskiej i kryminalnej - mówił o twórczości pisarza Przemysław Pawlak, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Gostyń.

Autor i laureat II edycji Festiwalu "Kryminalny Magiel" nie  krył radości - Jest mi ogromnie miło że, została doceniona moja literacka wolta - przyznał Marek Krajewski. - Każdy autor stoi przed wyborem żeby coś zmienić,  urozmaicić swoją twórczość, ja też przed takim wyborem stanąłem i tą drogą poszedłem, która została doceniona. To dla mnie wielki zaszczyt - powiedział zwycięzca konkursu i podkreślił, że dodatkowym wyróżnieniem jest fakt, że otrzymał nagrodę od grona kolegów po piórze.

Drugie miejsce zdobył ubiegłoroczny zwycięzca konkursu Tomasz Duszyński za retrokryminał pt. "Glatz. Kraj pana Boga". Chwilę wcześniej pisarz otrzymał za tą sama powieść wyróżnienie przyznawane przez komendant Szkoły Policji w Pile. Trzecie miejsce przyznano Krzysztofowi Bochusowi autorowi powieści "Wachmistrz". Laureaci konkursu oprócz nagród finansowych otrzymali też replikę pistoletu Luger Parabellum, który jest symbolem gostyńskiego festiwalu. 

Organizatorami festiwalu  była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik” oraz Muzeum w Gostyniu.

[ALERT]1623741384171[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

szaszaszasza

1 1

palce na spustach zero wiedzy o broni i zasadach jej używania 12:17, 18.06.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%