Zamknij
REKLAMA

Pierwsza taka wystawa po długiej przerwie. Muzeum w Gostyniu zaprasza...

09:33, 21.02.2021 | M.S
Skomentuj Archiwum Gostyn24
REKLAMA

Po długiej przerwie związanej z  pandemią,  w sali wystaw czasowych gostyńskiego muzeum zaprezentowana została ekspozycja "Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa" opracowana przez Biuro Programu "Niepodległa” i Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Co można zobaczyć na planszach?

Bitwa Warszawska, zwyczajowo nazywana "Cudem nad Wisłą" – to operacja wojskowa stoczona w dniach 13-25 sierpnia 1920 roku pomiędzy oddziałami Armii Czerwonej, a armiami Wojska Polskiego, zgrupowanymi nad Wisłą. Była to decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.

- Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną, opracowany przy udziale szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Tadeusza Rozwadowskiego, a przeprowadzony przez Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, wyprowadzony znad Wieprza 16 sierpnia 1920 roku, przy jednoczesnym związaniu głównych sił bolszewickich na przedpolach Warszawy. Zdaniem brytyjskiego polityka i dyplomaty Edgara D’Abernon bitwa warszawska była jedną z osiemnastu decydujących bitew w historii świata. - czytamy na stronie gostyńskiego Muzeum. 

Wystawa składa się z 20 plansz, na których przypomina się najważniejsze fakty i postaci związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Muzeum w Gostyniu. Szczegóły -TUTAJ-

[ALERT]1613896417605[/ALERT]

(M.S)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


MoniaMonia

3 1

Tam to mają pracę do pozazdroszczenia. 14:20, 21.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


0%