Zamknij
REKLAMA

Inflacja osiąga nowe rekordy. Według analityków taka sytuacja utrzyma się do...

10:58, 16.10.2021 | PAP
Skomentuj Foto: Canva
REKLAMA

Inflacja osiąga nowe rekordy, a wzrost cen dotyczy szerokiej gamy towarów i usług. Taka sytuacja utrzyma się do końca roku - ocenia Polski Instytut Ekonomiczny. Według analityków taka sytuacja utrzyma się do końca roku.

W piątek Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2021 r. wzrosły rdr o 5,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyły się o 0,7 proc. Wcześniej w tzw. szybkim szacunku GUS podał, że we wrześniu ceny rdr wzrosły o 5,8 proc., a mdm wzrosły o 0,6 proc.

"Inflacja wciąż osiąga nowe rekordy, a wzrost cen dotyczy szerokiej gamy towarów i usług" - podkreślił w piątkowym komentarzu PIE. W opinii analityków taka sytuacja utrzyma się do końca roku. "Negatywnie zaskakuje przede wszystkim dynamika cen żywności, ale rośnie też inflacja bazowa" - wskazano.

PIE zwrócił uwagę, że GUS zrewidował odczyt wrześniowej inflacji z 5,8 proc. do 5,9 proc. "CPI wciąż jest napędzane przez bardzo wysokie koszty paliw - ceny są o 28,6 proc. wyższe niż rok temu" - zaznaczyli analitycy. Przyśpiesza również wzrost cen żywności - w ubiegłym miesiącu sięgnął 4,4 proc. Inflacja bazowa wzrosła z 3,9 do 4,1 proc. - dodali.

Eksperci zauważyli, że dotychczas najmocniej zaskakiwał wzrost cen żywności - był to głównie efekt wysokich cen zboża na rynkach światowych. "W ubiegłych miesiącach obserwowaliśmy też większe wahania cen drobiu w związku z ogniskami ptasiej grypy" - dodali.

Według PIE w najbliższej przyszłości głównym źródłem podwyżek będzie skokowy wzrost cen gazu ziemnego, który przełoży się na wyższe koszty nawozów i produkcji rolnej. Według analityków podwyżki cen żywności nastąpią w pierwszej połowie 2022 roku, prawdopodobnie na wiosnę. "Spodziewamy się, że drożeć będą przede wszystkim owoce i warzywa. Koszt zbóż pozostanie wysoki, co przełoży się na ceny pasz i mięsa" - ocenili.

Inflacja bazowa wzrosła silniej od oczekiwań we wrześniu - dodali analitycy. Indeks napędzały ceny usług transportowych, finansowych, telekomunikacyjnych oraz gastronomicznych. "Spodziewamy się, że wzrost cen we wspomnianych kategoriach będzie miał trwały charakter" - wskazali.

Według PIE do końca roku inflacja CPI będzie oscylować wokół 6 proc. "Indeks podwyższy m.in. kolejna podwyżka cen gazu" - ocenili analitycy.

Spowolnienie ma nastąpić na początku przyszłego roku, wraz z niższym wzrostem cen paliw. PIE spodziewa się też stopniowego spadku inflacji bazowej. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

maja/ mk/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

HeheheHehehe

3 0

Jak to powiedział Selin stać nas na to bo ludzie zarabiają więcej za rządów pisu.....hehehe.. .dobra zmiana 12:17, 16.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BaxyBaxy

2 1

A po nowym roku to niby obniżki analitycy przewidują, oj biada nam biada od takich szamanów. 12:52, 16.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObywatelObywatel

4 2

I bardzo dobrze przynajmniej może wiara będzie bardziej szanować jedzenie. Zwłaszcza na Boże Narodzenie 15:50, 16.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

hrabiahrabia

2 4

dziękujemy ci Jarku za podwyżki wszystkiego tobie i twojej dojnej zmianie 14:46, 18.10.2021

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

BB

2 0

taki z ciebie hrabia jak z koziej .... trąbą , tez bezmyślna 22:55, 24.10.2021


onon

2 1

Wszystko przez europejską politykę drogiego prądu i innych surowców energetycznych. Drogie te unijne podatki. A będzie gorzej - w Hiszpanii cena gazu ostatnio wzrosła o 300% 19:54, 19.10.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%