Zamknij
REKLAMA

Chcą zredukować biurokrację. Wezmą też na siebie odpowiedzialność za rozliczenie

08:51, 10.10.2020 | J.J
Skomentuj
REKLAMA

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z opłacaniem i rozliczaniem składek. Zakład weźmie na siebie pełną odpowiedzialność związaną z rozliczaniem.

Takie wnioski płyną z przyjętego przez zarząd ZUS planu dotyczącego kluczowych projektów w procesie transformacji systemu zabezpieczenia społecznego oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na najbliższe trzy lata. Sposób funkcjonowania Zakładu oraz całego systemu zabezpieczenia społecznego ulegnie przez ten czas głębokiemu przeobrażeniu.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych planuje zdjąć z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z opłacaniem i rozliczaniem składek. „Chcemy zredukować biurokrację i ułatwić prowadzenie biznesu. Po wprowadzeniu reformy rozliczenia z ZUS będą zabierały minimum czasu i nie będą wymagały zaawansowanej wiedzy” – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

„Zakład weźmie na siebie odpowiedzialność związaną z rozliczaniem składek. Dzięki temu zapobiegniemy błędom m.in. w kwestii ustalania podstawy wymiaru składek. Przedsiębiorcy będą mieli pewności, co do swoich rozliczeń. Ponadto wprowadzenie reformy pozytywnie wpłynie na jakość danych zgromadzonych na kontach płatników i ubezpieczonych w ZUS. Pozwoli to szybciej przyznawać zasiłki, emerytury i renty z uwagi na mniejszą liczbę postępowań wyjaśniających” – mówi prof. Uścińska.

Szefowa ZUS zwraca uwagę, że po wprowadzeniu zmian przedsiębiorcy będą jedynie potwierdzać całą operację związaną z rozliczeniem. „Bedzie to maksymalnie uproszczone. Chcemy, aby wyglądało to podobnie jak w przypadku zeznania podatkowego” – wyjaśnia.

„Nie da się ukryć, że zmiany te będą ogromnym wyzwaniem dla Zakładu. Jestem jednak pewna, że poradzimy sobie z tym zadaniem. Mamy już doświadczenie w dużych projektach. Wcześniej wprowadziliśmy między innymi elektroniczne zwolnienia lekarskie, e-składkę, e-akta. Mamy również za sobą doświadczenie Tarczy antykryzysowej i Polskiego Bonu Turystycznego. To wszystko będzie procentować na przyszłość” – dodaje prezes ZUS.

(J.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

NareszcieNareszcie

1 0

Teraz pani z ZUS i dzwoni do zakładu pracy żeby dowiedzieć się, do kiedy chorował pracownik wybierajacy się na rentę. Na sugestię że ZUS wie to najlepiej bo kopia zwolnienia lekarskiego wysyłana jest też do nich odpowiada, że ona nie pracuje w dziale zasiłków. Ręce opadają. 18:09, 10.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PłatnikPłatnik

1 0

to super niespodzianka ale to nie 1 kwietnia :"zdejmie z przedsiębiorców i pracodawców obowiązki związane z opłacaniem " 17:36, 11.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

I uwierz ZUSI uwierz ZUS

0 0

:))
Na koniec i tak zrzucą odpowiedzialność na przedsiębiorcę, który ma kwotę zatwierdzić, co znaczy, że i tak sam to przeliczyć 20:48, 13.10.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz