Zamknij
REKLAMA

ZUS pomoże przedsiębiorcom w trudnej sytuacji. Zobacz na co możesz liczyć!

11:38, 18.03.2020 | Marlena Nowicka
REKLAMA
Skomentuj

Możliwość odroczenia terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych - to udogodnienia dla przedsiębiorców w związku z występowaniem w Polsce koronawirusa.

Zgodnie z nowym zarządzeniem ZUS, przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z uproszczonego wniosku o odroczenie o trzy miesiące terminu płatności składek oraz zawieszenie lub wydłużenie spłaty należności w układach ratalnych. Odroczenie terminu płatności w uproszczonym trybie, będzie dotyczyło składek za okres od lutego do kwietnia 2020 r. oraz zawartych już układów ratalnych i odroczeń z terminami płatności od marca do maja 2020 r.

Przedsiębiorca, który skorzysta z odroczenia terminu płatności składek lub układów ratalnych, może liczyć na wstrzymanie postępowania przedegzekucyjnego, egzekucyjnego oraz sankcji.

Jakie składki możesz odroczyć?

Zgodnie z przepisami odroczenie może dotyczyć składek na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych.

Wniosek możesz przesłać elektronicznie za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, złożyć w skrzynce dostępnej w placówce ZUS lub wysłać pocztą.

Jeżeli prowadzisz pełną księgowość, do wniosku musisz dołączyć sprawozdanie finansowe za 2018 lub 2019 r. Skany dokumentów możesz dołączyć do wniosku w portalu PUE ZUS. We wniosku musisz wskazać, w jaki sposób epidemia koronawirusa wpłynęła na sytuację finansową Twojej firmy i brak możliwości opłacenia w terminie należności.

Ulgi będą udzielane w ramach pomocy de minimis. Będziesz musiał więc złożyć dodatkowe dokumenty dotyczące pomocy publicznej.

Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek

Jeżeli ZUS pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek, wyśle Ci umowę wraz z dokumentami dotyczącymi pomocy publicznej na wskazany przez Ciebie adres e-mail lub pocztą (jeżeli nie wskażesz adresu mailowego). Po otrzymaniu dokumentów przejrzyj je i podpisz w odpowiednich miejscach. Podpisane dokumenty musisz przekazać z powrotem do ZUS. Złóż je w skrzynce dostępnej w placówce ZUS lub prześlij pocztą.

Ważne!

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne podpisane dokumenty możesz wysłać nam w postaci skanu na adres e-mail oddziału ZUS, tj. doradca_ds_ulg_i_umorzen_OstrowWlkp@zus.pl i na tej podstawie ZUS udzieli Ci ulgi. Jednak będziesz musiał wysłać do ZUS również papierowe oryginały dokumentów, najpóźniej w ciągu 14 dni liczonych od dnia zakończenia stanu epidemicznego. Jeśli nie przekażesz ich w formie papierowej, ZUS uzna, że umowa nie została zawarta. To spowoduje naliczenie odsetek od należności objętych umową.

Jeżeli w ciągu 3 miesięcy Twoja sytuacja finansowa nie ulegnie poprawie, będziesz mógł wystąpić z wnioskiem o renegocjację zawartej umowy.

Gdy nie spełnisz warunków

Jeżeli z analizy dokumentów będzie wynikało, że w okresie ostatnich 3 lat wielkość otrzymanej przez Ciebie pomocy publicznej de minimis przekroczyła 200 tys. euro, ZUS nie będzie mógł udzielić Ci ulgi.

Więcej informacji znajdziesz - TUTAJ - 

Marlena Nowicka
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce

(Marlena Nowicka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (7)

magdamagda

7 1

przecież to kabaret a nie pomoc ,zadłużać się w ZUS a potem co ???? Kupa biurokracji .Wniosek internetem a sprawozdania ??? a pomoc de minimis ???????? jak zwykle propaganda 16:19, 18.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

obywatelobywatel

5 0

Dizisiaj gdyby wojna wybuchła ludzie oddali by się hitlerowcom na drugi dzień. 18:50, 18.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zus?zus?

2 0

Witam. Po pierwsze podajcie numer telefonu, który odbierają !!! Mam do złożenia papiery o rentę i nie mam pojęcia jak to zrobić ????? 12:20, 19.03.2020

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

MałaMała

0 0

Proszę najlepiej wysłać listownie na adres ZUS 63-900 Rawicz ul.Mikołajewicza 18.A jak coś będzie brakować to przyślą pismo co uzupełnić 15:26, 20.03.2020


WolnyWolny

1 1

To jest skandal Państwo socjalistyczne a myślałem że mamy wolny rynek nie potrafisz się utrzymać na powierzchni jestem niewypłacalny nie zabezpieczyłeś się przed kryzysem bankrutujesz a za tą pomóc wszyscy się dołożymy 07:57, 20.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BBZBBZ

1 0

ZUS pomoże jak już połowy firm nie bedzie 07:13, 22.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

 ponownie magda ponownie magda

0 1

na szczeście urzędznicy poszli po rozum do głowy i już jest to rozszerzone o umorzenia składek 12:12, 22.03.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gostyn24.pl | Prawa zastrzeżone