Zamknij
REKLAMA

Samo życie...

11:49, 18.09.2019 | MiS
Skomentuj
REKLAMA

Ogłoszone zostały wyniki kolejnego naboru wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. W województwie wielkopolskim dofinansowanie w łącznej wysokości ponad 288 mln złotych uzyskało 187 projektów. Na terenie powiatu gostyńskiego do rządowej dopłaty zakwalifikowano łącznie cztery drogi.

Ponad milion złotych otrzymała gmina Pogorzela na budowę ulic W. Roszczaka, ks. W. Czerwińskiego, I.Buszy, W. Kucharczyka w Pogorzeli. Z własnego budżetu samorząd dołoży niespełna 444 tys. złotych. Inwestycja będzie realizowana w latach 2019-2020. Duże powody do zadowolenia mają władze gminy Borek Wlkp. Samorząd otrzymał dotację w wysokości blisko 409 tys. złotych do wybudowanej już drogi Powstańców Ziemi Boreckiej. Dodajmy, że inwestycja kosztowała gminę ponad 680 tys. złotych. Teraz otrzymane dofinansowanie będzie można przekazać na inne drogowe inwestycje, a tych nie brakuje.

- Te pieniądze musimy inwestować w drogi - mówi Marek Rożek, burmistrz gminy Borek Wlkp. - Składaliśmy także wniosek na przebudowę ul. Powstańców Wlkp. - Głosiny i jesteśmy na liście rezerwowej. Ta inwestycja szacowana jest na ponad milion złotych i wiąże się z przebudową prawego pobocza – patrząc od Borku Wlkp. w kierunku obwodnicy. Kiedy droga była robiona kilak lat temu – nie byłem wówczas burmistrzem co podkreślę – położono nawierzchnię , ale nie wzmocniono poboczy i jezdnia „siada”, a studzienki zarywają się. To wszystko wymaga poprawy. Jak tylko pozyskamy pieniądze ruszymy z tym zadaniem - mówi burmistrz Marek Rożek.

Ponadto na liście rezerwowej znajduje się dwie inne gminne inwestycje. Na 21. pozycji znajduje się zadanie pn. „Rewitalizacja przestrzeni miejskiej Krobi - budowa gminnych ciągów komunikacyjnych ulic: polnej. Targowej oraz łącznika ulic: Polnej. Targowej i Kobylińskiej”. Inwestycja szacowana jest na ponad 7,6 mln złotych. Krobski samorząd wnioskował o ponad 5,3 mln złotych dotacji z podziałem na dwa lata. Na dalekiej 47. pozycji listy rezerwowej znajduje się inwestycja gminy Gostyń – budowa dróg na gostyńskim Pożegowie - ulic Orłonia. Długoraja. Konarzewskiego i Kaczmarka. Gmina wnioskowała o 1,8 ml złotych dofinansowania na to zadanie i na razie ma niewielkie szanse na to, że je otrzyma.

Na premiowanej liście znalazły się też dwa duże projekty powiatowe. Jak już informowaliśmy ponad 2 mln złotych dofinansowania powiat otrzymał na „Przebudowę drogi powiatowej nr 4093P Smogorzewo - Piaski od granicy powiatu śremskiego o łącznej długości 1.642 km przez miejscowość Piaski. ul. Poznańska”. Rządową dotację otrzymała takzę inwestycja pn. „Przebudowa drogi powiatowej nr 4087P Pogorzela - Wziąchów - Kromolice - granica powiatu” z dotacją w wysokości ponad miliona złotych. Podczas zeszłotygodniowej sesji nadzwyczajnej samorząd powiatowy zabezpieczył w budżecie środki w wysokości ponad miliona złotych na realizację tej inwestycji.

Na liście rezerwowej znalazła się „Przebudowa drogi powiatowej nr 4948P Gola - Czajkowo o łącznej długości 3368.5 mb na odcinkach: km 0+464 do km 1+299; od 0+000 do km 2+307.5; od km 2+709 do km 2+935”. przebudowa szacowana jest na ponad 6,6 mln złotych. Powiat wnisokował o 50 proc. dotację zadania.

(MiS)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz