Zamknij
REKLAMA

Można budować domy bez pozwolenia. Kto się przymierza powinien to wiedzieć...

09:44, 05.01.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

W poniedziałek, 3 stycznia 2022 r. weszły w życie przepisy umożliwiające budowę domów jednorodzinnych do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Projekty domów do wykorzystania będą dostępne w II kw. 2022.

Ustawa z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym umożliwia szybszą i łatwiejszą budowę wolnostojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m kw. Obszar takich domów musi się mieścić w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa ich ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Budowa będzie mogła być realizowana w uproszczonej procedurze, tj.: na podstawie ułatwionego zgłoszenia, bez obowiązku ustanowienia kierownika budowy i bez obowiązku prowadzenia dziennika budowy.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ułatwienia w procedurze zgłoszenia polegają na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do dokonanego przez inwestora zgłoszenia. Do budowy będzie można przystąpić od razu po doręczeniu organowi administracji architektoniczno-budowlanej odpowiedniego zgłoszenia wraz z kompletem dokumentów.

Do zgłoszenia konieczne będzie dołączenie dodatkowych oświadczeń o tym, że: planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych, inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy oraz że dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

Budowa domu o powierzchni zabudowy do 70 m kw. w uproszczonym trybie musi być zgodna z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przypadku jego braku trzeba będzie uzyskać decyzję o warunkach zabudowy, która w tym przypadku będzie musiała być wydana w terminie 21 dni.

Według zapowiedzi resortu rozwoju pod koniec stycznia będą ogłoszone wyniki konkursu na najlepsze projekty domu do 70 m kw. W II kwartale przyszłego roku projekty budowlane przeznaczone do wielokrotnego zastosowania zostaną za darmo udostępnione w specjalnie utworzonym serwisie na stronach www.gov.pl.

W poniedziałek weszło też w życie rozporządzenie ministra rozwoju i technologii ws. określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy. Rozporządzenie określa jednolity wzór wniosku. Dzięki temu każdy będzie mógł z wykorzystaniem aplikacji e-Budownictwo (dostępnej pod adresem e-budownictwo.gunb.gov.pl) złożyć cyfrowo wniosek o decyzję o warunkach zabudowy, bez konieczności odwiedzania urzędu lub poczty. Poza tym wniosek będzie zawierać wskazówki dotyczące prawidłowego wypełnienia oraz załączania wymaganych dokumentów.(PAP)

kmz/ amac/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (6)

LexLex

1 0

Budowa bez pozwolenia ale na zgłoszenie. Czyli co się zmienia w sensie urzędowym?? Niewiele bo urząd oczywiście może wnieść sprzeciw do zgłoszenia i nic z takiego domku nie wyjdzie. Owszem inwestor szybciej się o tym dowie bo po 30 dniach a gdyby wnioskował o pozwolenie to 65 dni. Przy zgłoszeniu i przy pozwoleniu idziesz do urzędu!! Plusy: Zaoszczędzisz opłatę skarbowę i koszty kierownika budowy ( 1500-3000zł). A teraz minusy: Wykonawca ma otwarte wrota do radosnej twórczości ( Panii to zbrojenie jest nie potrzebne, a grunt paniii jest mocny jak skała, będzie super), nie wiadomo jak do sprawy budowy domów bez nadzoru technicznego podejdą ubezpieczyciele ale raczej stawki wzrosną lub będą odmowy. 18:49, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GośćGość

3 1

70 m kw zabudowy ile to da użytkowych metrów ? 60? 18:54, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Do lexDo lex

2 0

No właśnie urząd już nie może wydać sprzeciwu. Zgłaszasz to bierzesz wszystko na klate. 18:55, 05.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MeryMery

3 4

Kto buduje dom 70m ? :)))) 18:56, 05.01.2022

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Do MeryDo Mery

2 0

No wyobraź sobie że na całym świecie.Tylko poloczki durne pałki walą chaty 200 m i większe. A potem na muchy ptapty bo na nic nie stać. Dzieciaki się wyprowadzą a z emerytury w Polsce chaty nie utrzymasz 20:50, 10.01.2022


InwestorInwestor

1 1

70m2 to powierzchnia zabudowy. Czyli dom powiedzmy 8mx8,5m. Odlicz mur i docieplenie i masz 7mx7,5m. To daje 50m2, a jeżeli robisz dom z użytkowym poddaszem otrzymasz około 80m2 użytkowej to już jest ładny mały domek dla 2+1 lub 2. 12:17, 06.01.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%