Zamknij
NEWS

Setki pielgrzymów wyruszyły w drogę - film

11:24, 01.04.2017
Skomentuj

- Jest to przeżycie nie tylko fizyczne, ale przede wszystkim duchowe - podkreślali uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ze Świętej Góry do Osiecznej. Uczestnicy, niosąc drewniane krzyże, w ciszy i w modlitwie mieli do przejścia 43-kilometrową trasę wiodącą leśnymi duktami, torfowiskami, górkami. W nocną pielgrzymkę wyruszyła rekordowa liczba osób, łącznie około 400 pątników.

Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpoczęła się mszą święta o godz. 19:00 w bazylice świętogórskiej. W tym roku podzielona została na dwie trasy - dłuższą 43-kilometrową ze Świętej Góry do Osiecz-nej i krótszą 33-kilometrową z kościoła bł.Edmunda Bojanowskiego w Gostyniu. Każda składała się z 14 stacji, an których wierni rozważali męczeńską wędrówkę Chrystusa na Golgotę. - To co przyciąga uczestników to sama trasa, wysiłek, nocna pora i zasada milczenia, które są wymagane podczas pielgrzymowania i modlitwy. Na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej jesteś sam, musisz stać się odpowiedzialny za siebie, przełamać bariery i swoje blokady tak, by mogła się w tobie zrodzić prawdziwa przemiana. Mierząc się z dystansem, przyrodą, swoimi słabościami w pewnym momencie przestaje się myśleć o sobie, a zaczyna się prawdziwie modlić, nawiązywać relację z Panem Bogiem. - mówił ks. Paweł Bogdanowicz, organizator EDK Gostyń do pątników zgromadzonych w Bazylice Świętogórskiej.
O eucharystii wszyscy uczestnicy EDK, a byo ich około 400 zgromadzili się przy bramie święto-górskiej bazyliki. Przekrój wiekowy był bardzo duży. Wśród uczestników było dużo ludzi młodych, nie brakowało także małżeństw wyruszających wspólnie na trasę oraz osób starszych, którzy także postanowili pokonać nocną trasę. 
Michał (18l.) w pielgrzymce brał udział pierwszy raz. Mimo obaw co do swojego przygotowania fizycznego, zapewniał że nie sprawność jest tutaj najważniejsza. - Najważniejsze jest to, co będziemy przeżywali podczas tej trasy, czyli rozważania drogi krzyżowej, rozważania męki pańskiej, taka nasza osobista droga krzyżowa i to żebyśmy jak najlepiej to duchowo przeżyli - zdradził nam uczestnik. - Ekstremalna Droga Krzyżowa daje możliwość skonfrontowania się z samym sobą i nawiązania relacji z Bogiem. Zdobyte doświadczenia przenosi się na codzienność. Przez EDK uczymy się życia w różnych, trudnych sytuacjach, kiedy jest ciężko, kiedy jest się samemu i kiedy boli. To jest właśnie to, co ludzi przyciąga, co przyciąło również mnie. - wyjaśniała Monika (36l.) - Nieważny jest trud, wysiłęk, ciężkie warunki wędrowania, najważniejsze jest połaczenie z Chrystusem. - mówił pana Marian (59l.) - Postanwowilismy wy rac trudniejssa trasę ze Świętej Góry do Osiecznej. Bierzemy jeden zwspólny krzyż i chcemy na prawde głeboko przezyć ten czas. Wszyscy zdajemy w tym toku maturę. - mówił w imieniu pięcosobowej grupy z Gostynia Tomasz (19l.).
Każdy z uczestników przed drogą dostał pakiet zawierajacy mapę, opis trasy, opaskę odblaskowaą oraz książeczkę z rozważeniami. Ekstremalne Drogi Krzyzowe to inicjatywa Ekstremalne to inicja-tywa księdza Jacka Stryczka, znanego głównie z akcji Szlachetna Paczka. Organizowane są przez wiele parafii w Polsce, a także za granicą. W tym roku tematem przewodnim hasłem rozważań była "Droga przełomu".

Ekstremalna Droga Krzyżowa rozpoczęła się 31 marca mszą świętą o godz. 19:00 w bazylice świętogórskiej. W tym roku podzielona została na dwie trasy - dłuższą 43-kilometrową ze Świętej Góry do Osiecznej i krótszą 33-kilometrową z kościoła bł. Edmunda Bojanowskiego w Gostyniu. Każda składała się z 14 stacji, na których wierni rozważali męczeńską wędrówkę Chrystusa na Golgotę.

- To, co przyciąga uczestników, to sama trasa, wysiłek, nocna pora i zasada milczenia, które są wymagane podczas pielgrzymowania i modlitwy. Na Ekstremalnej Drodze Krzyżowej jesteś sam, musisz stać się odpowiedzialny za siebie, przełamać bariery i swoje blokady tak, by mogła się w tobie zrodzić prawdziwa przemiana. Mierząc się z dystansem, przyrodą, swoimi słabościami w pewnym momencie przestaje się myśleć o sobie, a zaczyna się prawdziwie modlić, nawiązywać relację z Panem Bogiem - mówił ks. Paweł Bogdanowicz, organizator EDK Gostyń, do pątników zgromadzonych w bazylice świętogórskiej.

Po eucharystii wszyscy uczestnicy EDK, a było ich około 400, zgromadzili się przy bramie świętogórskiej bazyliki. Przekrój wiekowy był bardzo duży. Było dużo ludzi młodych, nie brakowało także małżeństw wyruszających wspólnie na trasę oraz osób starszych, które także postanowiły pokonać nocną trasę. 

Michał (18 l.) w pielgrzymce brał udział pierwszy raz. Mimo obaw co do swojego przygotowania fizycznego zapewniał, że nie sprawność jest tutaj najważniejsza. - Najważniejsze jest to, co będziemy przeżywali podczas tej trasy, czyli rozważania drogi krzyżowej, rozważania męki pańskiej, taka nasza osobista droga krzyżowa - zdradził nam uczestnik. - Ekstremalna Droga Krzyżowa daje możliwość skonfrontowania się z samym sobą i nawiązania relacji z Bogiem. Zdobyte doświadczenia przenosi się na codzienność. Przez EDK uczymy się życia w różnych, trudnych sytuacjach, kiedy jest ciężko, kiedy jest się samemu i kiedy boli. To jest właśnie to, co ludzi przyciąga, co przyciągnęło również mnie - wyjaśniała Monika (36 l.) - Nieważny jest trud, wysiłek, ciężkie warunki wędrowania, najważniejsze jest połączenie z Chrystusem - mówił pana Marian (59 l.) - Postanowiliśmy wybrać trudniejszą trasę ze Świętej Góry do Osiecznej. Bierzemy jeden wspólny krzyż i chcemy naprawdę głęboko przeżyć ten czas. Wszyscy zdajemy w tym toku maturę - mówił w imieniu pięcioosobowej grupy z Gostynia Tomasz (19 l.).

Każdy z uczestników przed drogą dostał pakiet zawierający mapę, opis trasy, opaskę odblaskową oraz książeczkę z rozważeniami. Ekstremalne Drogi Krzyżowe to inicjatywa księdza Jacka Stryczka, znanego głównie z akcji Szlachetna Paczka. Organizowane są przez wiele parafii w Polsce, a także za granicą. W Gostyniu była to trzecia edycja EDK. Dodajmy, że w tym roku tematem rozważań była "Droga przełomu".

MiS

[WIDEO]125[/WIDEO]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(29)

WANDAWANDA

0 0

NIE OSĄDZAJ A NIE BĘDZIESZ OSADZANA

17:36, 01.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Xawery z Piasków.Xawery z Piasków.

0 0

Nie wiedziałem ,że w naszym mieście jest tylu grzesznikow co idą jak pielgrzymi tyle kilomentrow aby złagodzić swoje grzechy i sie umartwiać.Chylę przed wami czoło.

17:50, 01.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

kaczafikaczafi

0 1

Xawery To są kandydaci do PIS przechodzą weryfikację

18:26, 01.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

eded

0 0

kto z tych osób na zdjeciach , pomogl drugiemu czlowiekowi w potrzebie ????

20:26, 01.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OlekOlek

0 0

zasada milczenia haha dobre było słychać i to bardzo głośno te śmiechy i rozmowy gdy maszerowali ulicami

21:25, 01.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

katolikkatolik

0 0

w tamtych czasach nikt nie nosil kzyza a ukrzyzowani niggdyt nie byli zdejmowani

21:26, 01.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

aa

0 0

a ciekawe czy czlowiek ed kiedys pomogl drugiemu czlowiekowi wpotrzebie

08:12, 02.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

njhtbnjhtb

0 0

pewnie nigdy ale do oceniania to pierwszy

08:33, 02.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DiablikDiablik

0 0

Nadal ciemnogród kwitnie, rydzyki się cieszą, grono które można ujarzmić się powiększa. CZARNA FLOTA SZŁA w takiej małej ilości ? Tam na zakończenie nie było żarcia picia, a oni lubią balangi.Ciemnotę wciskają,sami z życia doczesnego korzystają ile wlezie ( ZWŁASZCZA PURPURACI ) bo wiedzą, że życie poza grobowe nie istnieje. Ludzie to sami wymyślili by mieć straszaka na ciemną masę.Obudźcie się jeszcze nie jest za poźno.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

11:01, 02.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ka-waka-wa

0 0

Diablik !!!!! Jak nie masz nic mądrego do powiedzenia , lepiej zamilcz , nikogo nie interesują Twoje puste wypociny .

12:32, 02.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

stevesteve

0 0

Kurna czy wy im zazdroscicie czy co ze oni maga a was na taki wysilek nie stac Do tych negatywnych wypowiedzi sprobujcie tyle km zaliczyc moze wam wroci pozytywne myslenie a nie tylko krytyka

13:27, 02.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

walcząca z pokusamiwalcząca z pokusami

0 0

Do Xawery i Inni wpisujący ubogie w swej treści komentarze: Nikt Was nie zmusza, abyście kroczyli za "Czarną Flotą",jak nieodpowiedzialnie nazywacie kapłanów. Znam osoby, które do spraw wiary podchodziły w podobny sposób. Bywa, że Ci ludzie kiedy stają w obliczu poważnej choroby, czy tragedii rodzinnej nagle zmieniają sposób rozumowania i zaczynają szukać ratunku i pomocy, a gdzie?-odpowiedzi na to pytanie proszę-poszukajcie Sami. Każdy jest kowalem swego losu i jak chce przejść przez życie, to Jego sprawa. Nie do nas należy ocena poszczególnych osób.Kochani, zanim coś napiszecie,to proszę o chwilę zadumy i wyciągnięcie wniosków.Pozdrawiam!

13:34, 02.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LucyferLucyfer

0 0

Piszecie durne komentarze z których można domniemać, że chodzicie do kościoła, czy na drogę krzyżowa, bo jak by taki jeden z drugim zachorował i będzie się modlił, wtedy wyzdrowiej. No głupszej teorii nie słyszałem.Takie bzdury tylko PISLANDIA może wam wciskać, tak jak kupili was za 500 +.Za chwilę was tak osaczą, że nie będziecie wiedzieli jak się nazywacie. Jeszcze trochę a wam się w mózgach zagotuje o ile jeszcze je macie.Białoruś pomału się zbliża, no ale jak Karczewski powiedział, że Łukaszenka to ciepły człowiek.Dewotyzm szerzy się jak zaraza.

18:39, 02.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WojtechWojtech

0 0

Producenci latarek czołowych lobbuja takie imprezy

22:23, 02.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dla beznadziejnych kdla beznadziejnych k

0 0

Te durne komentarze z pewnoscia naleza do osob ktore siedza przed komputerem i czekaja na kolejnego newsa zeby go beznadziejnie skomentowac. Pewnie zaden z was nie ma w sobie tyle sily i odwagi zeby wyjsc i zrobic cos dla siebie. Robicie to z zazdrosci ze ktos inny potrafi wiecej niz wy,wiec chcielibyscie kopnąc go zeby nie byl lepszy. Jest lepszy,bo ma szacunek dla siebie i drugiego czlowieka. Szanuje go mimo tego ze ma odmienne zdanie, wiec ludzie,jezeli ktos woli siedziec przed tv niech siedzi a jezeli ktos woli zrobic cos dla siebie to robi. Co was to obchodzi co robi ktoś. Niech każdy ocenia siebie.

23:05, 02.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

anioł anioł

0 0

To kup sobie taką latarkę i spójrz w lustro....Co , impreza dobra.

23:08, 02.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JaJa

0 0

Żal mi cie lucyfer pomodle sie za ciebie

05:28, 03.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

QADQAD

0 0

smacznego i udanej zabawy.żeby być zbawionym nie trzeba być katolikiem ,wystarczy być dobrym człowiekiem

07:27, 03.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LucyferLucyfer

0 0

Do JA
Za mnie nie musisz się modlić, ponieważ umiem myśleć logicznie. Chyba, że ty poczujesz
się zdrowszy klepiąc te swoje zdrowaśki. Katolicka sekta, to najwięksi zakłamani hipokryci
i faryzeusze.

09:32, 03.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

WierzącyWierzący

0 0

Oj OJ nie bluźni przeciwko Bogu.
Szkoda,że nie miałeś okazji poznać i odczytać łask od Boga, które zsyła na ciebie codziennie, ale mam nadzieje,że doznasz oświecenia.

09:47, 03.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BolekBolek

0 0

Ciekawe ile osób zostawiło klocka na rowie

09:54, 03.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JoJo

0 0

Dobrze że nie rosną jeszcze pokrzywy :D

10:41, 03.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ka-waka-wa

0 0

Lucyfer !!!!! Twoja logika myślenia to kompletny brak cywilizacji , nic tylko śmiać się do łez . Anonimowe opluwanie I obrażanie nas katolików faktycznie wysoka logika myślenia , wysokie SAVOIR VIVRE nie ma co !!!!!!! .Na koniec dodam nie czyń drugiemu tego, co Tobie nie miłe . Pozdrawiam .

10:48, 03.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziadekDziadek

0 0

Lucyfer ma rację. Kościół szobkę odstawia i coraz większa żenada. Czas otworzyć oczy i trochę poczytać o naukach kościoła

11:12, 03.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

azorazor

0 0

Dziadek ,najwyższy czas otworzyć oczy , poczytać słownik ortograficzny a nie robić z siebie ,, SZOBKE " zamiast SZOPKE .

12:15, 03.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DziadekDziadek

0 0

Azor! siad

12:53, 03.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KaczorKaczor

0 0

Maszerowali i o pierdołach gadali. Gdyby było jakieś jedzenie gratis to byłoby więcej grzeszników w drodze

14:07, 03.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dalej lucyferDalej lucyfer

0 0

Do ka-wa Właśnie twoje myślenie jest brakiem cywilizacji,pewnie skończyłeś/aś nauki
na poziomie 4 klas. W XXI wieku w takie brednie wierzyć, istny ciemnogród..Ale jak chcesz
wierz w co chcesz, twój problem. Hipokryzji wśród katolików u nas, nadmiar co widać, słychać
i czuć.. Nikogo nie opluwam, stwierdzam fakty. Kończę dyskusje, szkoda czasu z takimi nawiedzonymi polemizować.Pozdrawiam myślacych inaczej niż katole.

21:37, 03.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bolobolo

0 0

oj lucyfer będziesz się w piekle poniewierał amen !!!

06:30, 04.04.2017
Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%