Wiadomości

Zamknij

Przejście do podwodnego świata - zdjęcia

21:06, 15.09.2012

Zamiast wulgarnych obrazków i napisów, prawdziwa sztuka ulicy. Dzięki sześciu profesjonalnym graficiarzom, którzy zjechali z różnych stron Polski, przejście podziemne przy Parku Miejskim w Gostyniu zmieniło swoje oblicze. Ze ścian zniknęły obskurne napisy, na miejscu których powstał podwodny świat.

Graffitti to nie tylko wandalizm, lecz także młoda forma sztuki, która sprawia, że miasto wygląda ładniej. Dzięki młodym artystom, potrafiącym wydobyć ze zwykłego sprayu wspaniałe obrazy, gostyńskie przejście podziemne zmieniło swoje szpetne oblicze. - Wpadliśmy na taki pomysł, żeby ożywić to przejście podziemne i zamalować brzydkie napisy, by było atrakcyjniej i kolorowo. Całością od strony artystycznej zajmuje się Łukasz z Krotoszyna - student architektury na Politechnice Poznańskiej. Brał już wcześniej udział w różnego tego typu przedsięwzięciach, nazywanych "graffitti jam", organizowanych w całej Polsce. - mówiła Irena Kędziora z GOK Gostyń.

Tematem przewodnim na odmalowywanych ścianach był podwodny świat. - Pomysł powstaje na bieżąco. Plan zawsze jest w głowie, ale wszystko już samo rozwija się na ścianie. – mówił Łukasz. Ale dlaczego podwodny świat? - Podobna akcja była w Szczecinie. W przejściu podziemnym dość sporym, rzucono pomysł wejścia do podwodnego świata. Jak ktoś schodzi po schodach zaczyna się poziom wody i jakaś przygoda, pojawiały się tam też różne postacie i jakby zainspirowałem się tym pomysłem - dodał artysta.

Akcja miała pokazać autorom wulgarnych, często rasistowskich haseł, że wystarczą chęci, by pasję połączyć z czymś pożytecznym, a ściany nie muszą być szare i brzydkie. - To jest urozmaicenie. Każdy lubi coś innego, każdy ma inne gusta, dla nas to hobby, wyrażamy tutaj siebie. Jeśli się podoba, to mam nadzieję, że ktoś to uszanuje. Spotkałem się z takimi sytuacjami, gdzie ktoś popisał zwyczajnie moje prace, ale nic na to nie poradzę, będę tworzył dalej - przekonuje Łukasz z Krotoszyna.

Akcja od samego początku spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem gostyńskiego społeczeństwa. - Ludzie idą na spacery i bardzo im się ten pomysł spodobał. Naprawdę byli pełni podziwu dla tych młodych artystów. Chwalili przedsięwzięcie, mówili, że w końcu te brzydkie napisy zginą i z przyjemnością będą chodzić na spacery. Coś to zmienia w naszym otoczeniu, w naszej mentalności, ludzie dostrzegają, że graffiti to nie tylko wandalizm. - mówiła Irena Kędziora z GOK Hutnik.

Swój wkład w upiększanie miasta ma również gostyńska młodzież. - Głównym założeniem tego programu było coś takiego, żeby włączyć naszą gostyńską młodzież w takie akcje. Przeprowadziliśmy warsztaty, niestety w Gostyniu mało jest osób, które interesują się tym rodzajem sztuki i może niewielki, ale gostyniacy także mają swój wkład w nowy obraz miasta - mówiła Irena Kędziora z GOK Gostyń. Organizatorem akcji jest MGOPS w Gostyniu przy współpracy z GOK Hutnik w Gostyniu w ramach Programu Aktywności Lokalnej.

MiS

 

 

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (14)

jjjj

0 0

brawo młodzi!!!

23:26, 15.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jarojaro

0 0

nareszcie ktoś pomyślał...i warto by w innych miejscach podobne rzeczy robic...
na wojska polskiego te namalowane penisy to juz od kilku lat "świecą" i nawet nikomu sie tego zamalować nie chce...

23:48, 15.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

bulibuli

0 0

fajna sprawa. mam tylko nadzieję, że jakies dupki nie zwandalizują tego malowidła. Jest super!

06:19, 16.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

nikitanikita

0 0

Świetny pomysł. Fajowo to wygląda, dziś pójdę z dziećmi na spacer to obejżymy sobie...

11:06, 16.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jjjj

0 0

na osiedlach malunki naziązujące do nazwy osiedla! super pomysł.

12:16, 16.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

EwkaEwka

0 0

świetne! a skrzynia skarbów imponująca! aż chce się tamtędy na spacer;-)

12:28, 16.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

EWCEWC

0 0

PYTAM SIĘ. CZY BĘDĄ JAKIEŚ MIEJSCA W GOSTYNIU W KTÓRYCH NA LEGALU BĘDZIE MOŻNA SOBIE WYWALIĆ GRAFFITI? Chętnie bym się sprawdził i pewnie nie tylko ja...
A co do konkursu.. Mówicie, że mało ludzi interesuje się tą sztuką to nie prawda. Znam wielu ludzi z Gostynia, którzy tym się interesują. Wśród nich jestem też i ja. :)

15:28, 16.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

0 0

Tam jest Klaudia i Eryk, eryk <3

21:18, 16.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

xxsxxs

0 0

do EWC,najbliższa możliwość to malowanie garaży na skwerze im.WOŚP, zapraszamy

22:17, 16.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

ASPASP

0 0

To przejście od razu lepiej wygląda :D dobrze że już nie widać tych wulgaryzmów i dziwnych rysunków głupich dzieciaków którzy próbują udowodnić co to nie oni hah... dzieci zapewne z gim.

11:21, 17.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

BipsBips

0 0

No i elegancko wazne sie podoba oby wiecej takich spontanicznych wypadów w celu relizowania wrzutek na scianach :) pozdro z WRO.

12:34, 17.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jj do ASPjj do ASP

0 0

dzieci z gmin ? hmmm to mówisz, że dzieci z gostynia są "bezgminne" ? baran z Ciebie. dziieci mieszkające na wsiach mają więcej kultury niż z "miasta" Gostyń.

16:33, 17.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

KingaKinga

0 0

Nareszcie wspaniała robota.Panie Burmistrzu,może jednak Pan znajdzie inne miejsca aby tego dokonali graficiarze.Nalęzy im postawić chocuiaż dobry opbiad.Boję się jednak,że nasi miejscy ARTYSCI zamalują niektore fragmenty swoimi ARTYSTYCZNYMI wyrazami.Wtedy mocno karac.Brawo za pomysł.

19:19, 17.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

ASPASP

0 0

Do jj : dzieci z gimnazjum !! a nie z gmin.

20:50, 17.09.2012
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%