Zamknij

Czym zajmuje się flebolog?

14:48, 29.01.2024 Aktualizacja: 14:49, 29.01.2024

Flebolog to lekarz od diagnostyki oraz leczenia chorób żył i drobnych naczyń krwionośnych. Do flebologa powinien udać się każdy, kto ma widoczne żylaki lub czuje ciężkość nóg i obrzęki. Wielu osobom wydaje się, że leczeniem żylaków zajmuje się chirurg naczyniowy, To prawda, ale ten specjalista leczy za pomocą zabiegów operacyjnych. Leczenie flebologiczne to małoinwazyjne zabiegi ambulatoryjne, skuteczne i nie wymagające unieruchomienia ani rehabilitacji.

Jak powstają żylaki i dlaczego warto je leczyć?

Żylaki to żyły nadmiernie rozciągnięte przez krew, która cofa się w krwiobiegu wskutek przebywania w tej samej pozycji, dźwigania ale też genetycznie słabych ścianek żył. Poza tym ryzyko żylaków dotyczy tez osób otyłych, stosujących tłustą dietę i unikających aktywności fizycznej. Cierpią też na nie kobiety, które urodziły i wychowały kilkoro dzieci. To dlatego, że ciąże, porody i noszenie niemowląt osłabiają żyły. Żylaki żył głębokich pojawiają się głównie na łydkach i udach. Lekceważenie problemu prowadzi do przewlekłego bólu nóg i rozszerzania się żylaków, a w konsekwencji do zapalenia żył czy nawet zatorów. To schorzenia wyjątkowo bolesne i trudne do wyleczenia, dlatego tak ważna jest diagnostyka i przeprowadzenie zabiegów flebologicznych. 

Flebolog diagnozuje i leczy choroby żył 

Flebologia to – w tłumaczeniu z języka greckiego – nauka o żyłach. Warto zaznaczyć, że nie ma jeszcze w Polsce takiej specjalizacji medycznej. Flebologią zajmują się chirurdzy naczyniowi, specjaliści angiologii, urologii i chorób wewnętrznych. To, co odróżnia flebologię od chirurgii naczyniowej, to fakt, że leczenie flebologiczne skupia się na małoinwazyjnych metodach zamykania światła niewydolnych żył i naczynek. Dotyczy to zarówno żylaków żył głównych, jak i małych naczyń włosowatych. Pękające naczynka są powodem powstawania nieestetycznych pajączków i zasinień na skórze, w tym na twarzy. Sporym problemem są też bolesne żylaki odbytu i miejsc intymnych. Jeśli masz tego rodzaju schorzenia, to koniecznie udaj się do flebologa. Dobry specjalista z pewnością dobierze metodę leczenia i poprawi wygląd skóry i samopoczucie. Przykładem są poradnie sieci Flebetica, które wyleczyły już tysiące osób, stosując nowoczesne małoinwazyjne zabiegi lecznicze.

Metody leczenia flebologicznego

Nowoczesne metody leczenia schorzeń żylaków i drobnych naczyń, to:

  • skleroterapia, stosowana do leczenia niewielkich żylaków, a także pajączków – sposób ten polega na zamykaniu światła naczyń za pomocą wstrzykiwanych preparatów, które powodują zwapnienie żyłek, a przez to obkurczają je i wybielają;
  • laserowe usuwanie żylaków, polega na wyłączeniu niewydolnych żył z krążenia poprzez zamknięcie światła żyły za pomocą wiązki światła laserowego; zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym pod kontrola USG i łączy często ze skleroterapią, proces obkurczania się żyły trwa kilka tygodni, wtedy też zanikają drobne zasinienia, pozostałe po zabiegu;
  • miniflebektomia, czyli mechaniczne wycinanie fragmentów chorych żył, zabieg przeprowadznay jest w znieczuleniu miejscowym.

Wszystkie wymienione zabiegi są wykonywane w poradniach Flebetica. Są to metody skuteczne i bezpieczne, z minimalnym ryzykiem powikłań. Do zabiegu kwalifikuje lekarz na podstawie oględzin, wyniku badania USG Dopplera i badań ogólnych. Pacjent niemal natychmiast wraca do domu i swoich obowiązków, ciesząc się lepszym samopoczuciem i wyglądem skóry.

(Artykuł promocyjny)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%