Zamknij

Plastikowe butelki do zwrotu. Wiemy, od kiedy wejdzie w życie

17:00, 06.06.2023 Źródło: gov.pl
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Rada Ministrów przyjęła ustawę dotyczącą systemu kaucyjnego. Wiemy, ile wyniesie kaucja i od kiedy przepisy wejdą w życie. 

Projekt dostosowuje polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Chodzi o unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.

- Obecnie znaczna część odpadów powstających z opakowań, które planuje się objąć systemem kaucyjnym, zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym. Nowe rozwiązanie zwiększy poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych i zmniejszy zaśmiecenie środowiska - wskazuje ministerstwo klimatu. 

 

System kaucyjny zostanie wprowadzony na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów. 

Obejmie także opakowania szklane na napoje wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra oraz puszki metalowe o pojemności do 1 litra.

- Puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję. Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności - podaje resort. 

Do butelek objętych systemem kaucyjnym w sklepie zostanie doliczona kaucja. 

By ją odebrać nie będzie trzeba  okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie.

Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2025 roku. 

(Źródło: gov.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

ZenekZenek

3 0

Od kiedy wreszcie w sklepach będzie można oddać butelki od piwa. Wszędzie żądają paragonu, że w danym sklepie zakupiono piwo. Czy ja mam zbierać te paragony, aby po tygodniu jechać do danego sklepu , aby oddać butelkę? To jest chore. 18:20, 06.06.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%