Zamknij
REKLAMA

Rząd zlikwiduje ten podatek. Wielu Polaków się ucieszy

15:03, 01.04.2023 Źródło: MRiT / RadioZet
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/ Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zapowiedział, że rząd zamierza zlikwidować podatek od czynności cywilnoprawnych przy zakupie pierwszego mieszkania.- To absolutna rewolucja - powiedział. 

Rząd chce przygotować rozwiązanie, które sprawi, że osoby kupujące pierwsze mieszkanie na rynku wtórnym nie będą płacić podatku. 

Podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku zakupu mieszkania wynosi 2 procent od wartości zakupionej nieruchomości.

-  Przy zakupie pierwszego mieszkania o wartości 450 000 zł oszczędność dla Kowalskiego to 9000 zł - stwierdził szef MRiT.

W górę na natomiast iść PCC w przypadku zakupów hurtowych. 

- Podatek od czynności cywilnoprawnych wyniesie 6 procent od szóstego mieszkania w danej inwestycji, w danym bloku. Dotyczyć to będzie także funduszy inwestycyjnych. Jeśli będą kupowały cały blok, więcej niż sześć mieszkań w danym budynku, będą płaciły 6-procentowy podatek od czynności cywilnoprawnych - powiedział szef resortu rozwoju, Waldemar Buda. 

Ma to zdaniem ministra ustabilizować sytuację na rynku i pomóc Polakom w dostępie do własnego "m".  

Zmiany w prawie mają dotyczyć także tzw. patodeweloperki. Minister wskazał, że projekt zmiany rozporządzenia ws. warunków technicznych wkrótce ujrzy światło dzienne. 

Jak wskazał jedne z rozwiązań to zwiększenie odległości między sąsiadującymi budynkami, zmiany dotyczące budowy balkonów, a także minimalna powierzchnia lokalu użytkowego, która ma wynieść 25 m.

- Ma to nie dotyczyć lokali na parterze lub pierwszym piętrze, które są dostępne bezpośrednio z ulicy - wskazał Buda. 

To, jak tłumaczył, ma wyeliminować sytuacje, w której lokale użytkowe sprzedawane są jako inwestycyjne i używane do mieszkania na stałe. 

 

(Źródło: MRiT / RadioZet)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%