Zamknij
REKLAMA

"Lżenie Kościoła" będzie ostro karane. Przepisy są surowe

06:59, 17.03.2023 Źródło: Bankier.pl / Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski / DzienDobryTorun.pl Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Daniel Wiśniewski / DzienDobryTorun.pl

Nowelizacja Kodeksu karnego związana z projektem "W obronie chrześcijan" ma sprawić, że za "lżenie" Kościoła w trakcie nabożeństwa lub "przerwanie aktu religijnego" będą surowo karane. Co zostanie zapisane w nowych przepisach?

Propozycja zmian w tym zakresie wpłynęła do Sejmu w październiku poprzedniego roku. Pod zmianami, jak wskazywał minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, miało podpisać się ok. 400 tysięcy osób. 

Pierwsze czytanie projektu nastąpiło w grudniu, a teraz prace nad nowelizacją trwają w podkomisjach. 

- Podkomisja przeformułowała obywatelski projekt. Całość projektu wraz z poprawkami poparło trzech członków podkomisji, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu - wskazuje serwis bankier.pl.

Jakie zmiany zaproponowano? 

- W projekcie proponowana jest zmiana w art. 195 Kodeksu karnego. Obecnie ten artykuł przewiduje karę 2 lat więzienia za złośliwe przeszkadzanie publicznemu wykonywaniu aktu religijnego Kościoła lub innego związku wyznaniowego o uregulowanej sytuacji, pogrzebowi, uroczystościom lub obrzędom żałobnym. Projekt proponuje zaś zmianę poprzez wykreślenie słowa "złośliwie" - informuje Wirtualna Polska. 

Ponadto w przepisach znajdzie się paragraf mówiący o tym, że osoba, która doprowadzi do przerwania "aktu religijnego, albo pogrzebu, uroczystości lub obrzędów żałobnych" podlegałby karze do trzech lat pozbawienia wolności. 

Zmiany dotyczącą także art. 196 Kodeksu karnego. Miałby on zyskać brzmienie: "Kto publicznie lży Kościół lub inny związek wyznaniowy o uregulowanej sytuacji prawnej lub wyszydza jego zasady doktrynalne lub obrzędy podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności, albo pozbawienia wolności do lat 2".

Dotyczyłoby to również osób, które "publicznie znieważą przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych".

W przypadku, kiedy sprawca dopuściłby się tych czynów w trakcie nabożeństwa lub innego aktu religijnego lub za pomocą środków masowego komunikowania, podlegać będzie karze pozbawienia wolności do lat 3. 

(Źródło: Bankier.pl / Wirtualna Polska)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (6)

wiesławwiesław

7 3

widać że koniec pisiorów zbliża sie szybciej niż ktokolwiek przypuszcza, komuna zmieniła kolor na czarny ale to nadal komuna. 11:21, 17.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OrrkOrrk

5 3

A jaka kara będzie za lżeni obywatela, może rambo Ź będzie za pasa wyciągał pistolet i strzelał hmmm. Poparcia takimi głupotami kosciol sobie nie nazbiera wręcz odwrotnie. 11:54, 17.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Polak 34Polak 34

3 3

Dziwię się, że ludzie będący na nabożeństwach nie reagują na wizyty lewaków. Gdyby była odpowiednia reakcja, przepisy nie byłyby potrzebne… …Niech lewactwo zakłóci spotkania w meczecie, wtedy doświadczy właściwej reakcji. 15:58, 17.03.2023

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

PytaPyta

1 3

Hej katolu podobno Bóg kocha wszystkich, z tw nienawiścią to pasujesz do bojówek Adolfa bardziej. 18:22, 17.03.2023


ichhoichho

0 0

coś u ciebie chyba z rozumkiem nie tak o ile widomo to tzw lewactwo nie chodzi do kościoła i olewa kk 20:34, 18.03.2023


3 3

Czas wielki , oby sądy tylko skazywały tych zwyroli lewackich 18:46, 17.03.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%