Zamknij

Polska wystąpiła z Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej. Powód jest prosty

13:07, 03.02.2023 Źródło: Ministerstwo Finansów
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Ministerstwo Finansów Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Ministerstwo Finansów

Polska przestała być członkiem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG) .O decyzji Polski przesądziło to, że Rosja jest jednym z głównych udziałowców MBWG.

Polska przestała być członkiem Międzynarodowego Banku Współpracy Gospodarczej (MBWG). Po agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę w lutym 2022 r.

Polska rozpoczęła formalny proces prowadzący do wystąpienia z tego Banku, który ma siedzibę w Moskwie, a Rosja jest jednym z jego głównych udziałowców.

Polska wraz z pozostałymi krajami UE będącymi członkami MBWG (Czechy, Słowacja, Bułgaria, Rumunia) ogłosiła zamiar opuszczenia Banku.

Po wyjściu tych krajów w Banku pozostaną: Rosja, Mongolia oraz Wietnam.

Ustawa o wypowiedzeniu Umowy o rozliczeniach wielostronnych w rublach transferowych i o utworzeniu MBWG została przyjęta 26 maja 2022 r. Polska notyfikowała wypowiedzenie tej umowy 28 lipca 2022 r.

Od tego czasu prowadzone były działania na forum Banku w celu uzgodnienia zasad wyjścia i rozliczenia finansowego w zakresie należności i zobowiązań, w szczególności w odniesieniu do udziału Polski w kapitale Banku.

Ta kwestia będzie przedmiotem odrębnego porozumienia, którego zawarcia można oczekiwać w ciągu kliku miesięcy.

(Źródło: Ministerstwo Finansów)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

StyiopaStyiopa

0 0

Teraz będzie trzeba załatwić posadkę w jakiejś spółce państwowej, żeby Ci specjaliści nie dali nogi do banków w Stanach. A to nieprawda że na Ukrainie kwitnie korupcja w szeregach władzy, tylko to propaganda wiadomych służb. 13:42, 03.02.2023

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%