Zamknij
REKLAMA

Nowy zakres badań technicznych aut! Obowiązek dotyczy...

16:00, 30.06.2022 | Źródło: TVN24
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixabay.com/pl/
REKLAMA

Resort infrastruktury szykuje zmiany dotyczące badań technicznych pojazdów. Diagnosta będzie miał obowiązek sprawdzenia działania systemu eCall. 

Projekt trafił już do konsultacji publicznych i uzgodnień.

To będzie dotyczyć niektórych pojazdów

Zmiany będą dotyczyły głównie właścicieli samochodów kategorii M1 (pojazdów służących głównie do przewozu osób i ich bagażu, mające nie więcej niż osiem miejsc siedzących poza miejscem siedzącym kierowcy) i N1 (głównie do przewozu ładunków, o masie maksymalnej nieprzekraczającej 3,5 tony). 

Nowy przepis ma dotyczyć pojazdów wyprodukowanych po 31 marca 2018 roku. Podczas badania technicznego diagnosta będzie miał obowiązek sprawdzenia działania systemu pokładowego eCall opartego na numerze alarmowym 112.

- Urządzenia eCall są montowane we wszystkich nowych pojazdach osobowych oraz dostawczych do 3,5 tony, które uzyskały homologację po 31 marca 2018 roku. Typy pojazdów homologowane przed dniem 31 marca 2018 roku można doposażać w system eCall na zasadzie dobrowolności - czytamy w uzasadnieniu projektu. 

System eCall - co to jest? 

eCall to system powiadamiania ratunkowego. Wykorzystuje publiczną sieć komórkową do nawiązania połączenia z publicznymi służbami ratowniczymi.

System uruchamia się automatycznie, a odpowiada za to czujnik przeciążenia lub uruchomienia poduszek powietrznych. 

- Usługa eCall oparta na numerze 112 stanowi usługę publiczną świadczoną w interesie ogólnym, w związku z czym powinna być dostępna bezpłatnie dla wszystkich konsumentów. ECall, w sytuacji wypadku drogowego, aktywuje się automatycznie (odpowiada za to czujnik przeciążenia lub uruchomienia poduszek powietrznych) i powiadamia służby ratunkowe o zdarzeniu, nawet w wypadku, gdy kierowca stracił przytomność - podaje tvn24.pl za Rządowym Centrum Legislacji. 

(Źródło: TVN24)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%