Zamknij
REKLAMA

Nocowanie w lesie "na dziko" będzie legalne! Wystarczy, że spełnisz kilka warunków

10:45, 25.02.2021 | PAP
Skomentuj
REKLAMA

Lasy Państwowe od 1 maja udostępnią w każdym z 429 nadleśnictw specjalne obszary do nocowania "na dziko". W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu.

Jak czytamy w komunikacie, decyzja to efekt pilotażu, który odbywał się przez ostatni rok.

Poza nowymi obszarami w ramach programu zostało również utrzymanych 46 dotychczasowych miejsc pilotażowych o powierzchni ponad 65 tys. ha. -Stare, funkcjonujące w okresie pilotażu obszary od nowych będzie wyróżniało to, że na ich terenie będzie można używać kuchenek gazowych - podała spółka leśna.

Jak wyjaśnił dyrektor generalny Lasów Państwowych Andrzej Konieczny, na całej powierzchni tych obszarów chętni do nocowania w lesie będą mogli to robić zgodnie z ustalonym regulaminem.

Spółka poinformowała, że najważniejszą zmianą w regulaminie, w stosunku do pilotażu jest zapis dotyczący noclegu. W jednym miejscu może teraz nocować maksymalnie dziewięć osób, przez nie dłużej niż dwie noce z rzędu. W tym przypadku zgłoszenie nie jest wymagane.

Z kolei nocleg powyżej 9 osób i/lub 2 nocy należy zgłosić mailowo na adres danego nadleśnictwa, nie później niż 2 dni robocze przed planowanym noclegiem.

- Zgłoszenie wymaga potwierdzenia mailowego nadleśnictwa, które jest formalnym wyrażeniem zgody na pobyt. Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przede wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów) - czytamy.

Lasy przypomniały, że w trakcie trwania pilotażu obszarów wyznaczonych dla miłośników nocowania w lesie prowadzone były badania ankietowe zarówno wśród użytkowników, jak i zarządców terenu.

- Doświadczenia, refleksje, wnioski zarówno leśników jak i przedstawicieli organizacji bushcraftowych i surwiwalowych pokazały, że potrzebna jest kontynuacja tej formy udostępniania lasu, ale na nieco zmienionych warunkach. Chcieliśmy też choćby poprzez nazwę programu pokazać, że dłuższe przebywanie w lesie wraz z nocowaniem to pomysł na spędzenie czasu na łonie natury skierowany do wszystkich zainteresowanych nie tylko bushcrafterów i surwiwalowców - zaznaczył Konieczny.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (5)

K. ND1918K. ND1918

2 1

No... Narodzie polski. Przystosowali Was w większości do maseczek teraz czas do życia w lasach ( o ile nie są prywatne kogoś z zagranicy). Wprowadzają po cichu podatek katastralny, 2-3% rocznie od wartości nieruchomości. Nie wszystkich będzie stać na zapłatę więc będą zmuszeni się go pozbyć i pójść gdzie... na ulicę, pod most, do lasu?
Nie będzie to zabawa w biwak, buskrafat czy surwiwal.
Włącz myślenie Narodzie. 13:03, 25.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Porażka Porażka

1 2

Nareszcie 👍 13:18, 25.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EurosEuros

2 0

No i fajnie tylko na B pozbierajcie te prezerwatywy bo pełno na duktach. 13:49, 25.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OnOn

1 1

Na prawdę... myślałem że na grzyby w tym roku trzeba będzie mieć pozwolenie z gminy albo mieć legitke PiS albo coś tym podobne 18:51, 25.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DzikusDzikus

1 2

A ja mam to gdzieś !
Od lat nocuję po lasach na dziko i nikt nie będzie mi teraz łaskawie na to zezwalał.
A poza tym, ludzie tego nie uszanują. Spalą las a już na pewno go zaśmiecą. 19:13, 25.02.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%