Zamknij

W Wycisłowie od tygodnia jest nowy sołtys - Dawid Robak. Jego poprzednik zrezygnował nagle, twierdząc, że powodem są sprawy rodzinne

16:17, 28.09.2022 MiS Aktualizacja: 13:16, 01.10.2022
Skomentuj Foto poglądowe : Michał Osiecki Foto poglądowe : Michał Osiecki

W Wycisłowie od tygodnia jest nowy sołtys. To Dawid Robak. Jego poprzednik zrezygnował nagle, z powodów rodzinnych. Czy aby na pewno? Innego zdania jest nowy włodarz i radny reprezentujący sołectwo. Mówią, że się nie sprawdził i nie potrafił dogadać się z mieszkańcami, a wiedział, że wioska chce zmian. Czarę goryczy miało przelać ocieplenie miejscowego wigwamu.

Grupa 39 mieszkańców z sołectwa Wycisłowo wybrała nowego sołtysa. Został nim Dawid Robak (35l.), który od blisko 15 lat działa w radzie sołeckiej. Poprzedni sołtys Mirosław Gorwa zrezygnował z funkcji włodarza wioski 7 września. O swoje decyzji poinformował podczas zebrania, co było dużym zaskoczeniem dla mieszkańców. Rozpisano więc nowe wyborcy. Czas miał tu ogromne znaczenie, ponieważ do 30 września wioski miały obowiązek podjęcia decyzji o rozdysponowaniu funduszu sołeckiego. 

- Na zebraniu, na którym mieliśmy dzielić budżet sołecki, pan Gorwa przekazał, że rezygnuje a powodem są sprawy rodzinne - mówi Dawid Robak, nowy sołtys Wycisłowa i jak twierdzi, jedynie domyśla się, że powód mógł być zupełnie inny.

- Należałem do rady sołeckiej i pewne działania poprzednika mi się nie podobały. Mieszkańcom również, bo nie dogadywał się z nimi.- mówi Dawid Robak.

- Takie decydujące było jednak ocieplenie wigwamu w naszej miejscowości. Mieliśmy przeznaczone 16 tys. na ocieplenie, bo wiedzieliśmy, że za chwilę szkoła zostanie zlikwidowana i nie będziemy mieć świetlicy. Ustaliliśmy, że ocieplamy ten wigwam od środka - wełną mineralną i obijamy boazerią, żeby wigwam nie stracił uroku - tłumaczy Dawid Robak.

- Napisaliśmy protokół wewnętrzny, ale okazało się, że pan sołtys napisał wniosek o ocieplanie wigwamu, ale na zewnątrz i to też jest zgodne ze sztuką budowlaną, tyle że wigwam stracił urok - tłumaczył nowy sołtys Wycisłowa.

W podobnym tonie o rezygnacji byłego sołtysa wypowiadał się radny Marcin Jakubiak. Jak przekonywał, ludzie chcieli tej zmiany.

- Ludzie mówili, że trzeba zmiany, a do końca kadencji jeszcze co najmniej rok... Najbardziej dyskusyjny okazał się wigwam, a w zasadzie sposób jego ocieplenia. Nie tak miało to wyglądać - mówi radny Marcin Jakubiak.

- Społeczeństwo chciało czegoś innego - kontynuował. - I tak wyszło. Nie sprawdził się w roli sołtysa i nie miał dużo zwolenników na Wycisłowie. Nie był do ludzi. Nie informował o tym co robi. czekamy teraz aż się rozliczy z działalności sprzętów należących do wioski - mówił radny Marcin Jakubiak.

Sołtys Mirosław Gorwa w rozmowie z nami podtrzymał, że powodem jego rezygnacji były jedynie względy rodzinne. Nie ma sobie nic do zarzucenia i nie ma urazu do nikogo.

- To są sprawy prywatne, rodzinne. Rozmawiam z nowym sołtysem czy radnym - mówi były sołtys Mirosław Gorwa.

-  Wszystko, było robione tak jak, powinno z gminą, z radnymi...Po prostu nie słuchali mnie - kontynuował włodarz wioski i nawiązał do sprawy ocieplenia wigwamu.

- Przecież nie mogę nic sam zrobić. Nie mogę sam decyzji podjąć. Ludzie zgodzili się na ocieplenie - przekonywał Mirosław Gorwa i dodał, że do nikogo żalu nie ma. - Nie mam żalu do nikogo, ani  radnych, ani do ludzi. Teraz muszę się z nowym sołtysem rozliczyć - podsumował były sołtys Wycisłowa.

We wtorek 27 września w Wycisłowie odbyło się zebranie sołeckie, na którym były sołtys rozliczył się ze swojej działalności, a nowy włodarz wioski podzielił z mieszkańcami budżet sołecki na 2023.

[ALERT]1664368661319[/ALERT] 

(MiS)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(10)

stiopastiopa

4 2

Wycisłowo czy to biskupianie czy nie, i kto aktualnie na biskupiźnie ma najładniejszą maciorę? 16:49, 28.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

2 0

A traktorek i kosa spalinowa też zostanie oddana oczywiście sprawne wszystko będzie 18:01, 28.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkaniecMieszkaniec

2 1

No cóż tak to bywa 16 tyś przeznaczone na ocieplenie to po co wszystko wydać jak mozna zrobić dużo taniej a resztą pod stołem podzielić się z sołtysem.
20:14, 28.09.2022

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

OliOli

3 1

Oj jak ty *%#)!& Jednak w ogóle nie masz pojęcia na temat pieniędzy publicznych. To nie rząd PiSu, że nie wiadomo gdzie giną miliony zł. Tu na dole musi się wszystko zgadzać co do grosza. Zatem zastanów się nad tym co piszesz . 23:02, 28.09.2022


ŚwiadekŚwiadek

4 0

Zgadzam sie z mieszkańcem Sołtys specjalnie mówił ile jest pieniędzy przeznaczonych i kazał zawyżać kosztorysy a później domagał się korzyści finansowych z tego tytułu 07:28, 29.09.2022


Mała Mała

3 0

Gratulacje dla nowego sołtysa 08:40, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

PrzemoPrzemo

2 0

W Krajewicach tez powinni wybrac soltysa .. albo cofnac tego co byl bo ten obecnie to brak slow 12:22, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Marcin Marcin

2 0

Brawo nowy sołtys Dawid to odpowiedni człowiek na odpowidnim miejscu 17:43, 29.09.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

tyty

0 2

ty lizusie ty dupowłazie z filtronu 17:16, 01.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mieszkaniecmieszkaniec

1 0

Ciekawe kiedy zostanie rozliczony stary sołtys
13:39, 12.10.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%