Zamknij
REKLAMA

To pokazuje, jak ważne to będą wybory

11:55, 17.03.2019 | J.J
Skomentuj
REKLAMA

Wybory do europarlamentu coraz bliżej. Partie polityczne prześcigają się w zapewnieniach, a na listach wyborczych stawiają na konkretne nazwiska. W walce o zwycięstwo zmierzy się Koalicja Europejska z Prawem i Sprawiedliwością, którym sondaże dają mniej więcej tyle samo punktów. Wiadomo też kto będzie liderem poszczególnych list.

Od tego jakie nazwisko znajduje się na czele listy wyborczej zależy bardzo dużo. To własnie o nich mówi się, że są „lokomotywą” dla danego ugrupowania. I rzeczywiście, ci, którzy mniej interesują się polityką, za to popierają konkretną partię, często decydują się na oddanie głosu  „jedynce”

W tym roku Polacy będą głosować dwa razy. Pierwszy raz w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w niedzielę 26 maja, drugi raz do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, które muszą się odbyć pomiędzy 12 października, a 12 listopada 2019 roku.

Póki co politycy skupiają się na tych pierwszych, a kampania wyborcza już się rozpoczęła. Pojawiły się też nazwiska „jedynek” na listach dwóch największych ugrupowań. W Wielkopolsce zjednoczona opozycja, postawiła na dwójkę byłych premierów. Z pierwszego miejsca na liście Koalicji Europejskiej wystartować ma Ewa Kopacz z PO, a z drugiego Leszek Miller z SLD. Oboje są bardzo znani, choć z Wielkopolską nie mają wiele wspólnego. Przypomnijmy w skrócie ich dotychczasową działalność. 


Pochodząca ze Skaryszewa Ewa Bożena Kopacz, z wykształcenia jest lekarzem. W swojej politycznej karierze pełniła funkcję Ministra Zdrowia i była pierwszą kobietą w Polsce, która zasiadła w fotelu Marszałka Sejmu RP. Po wyborze Donalda Tuska na Przewodniczącego Rady Europejskiej została szefową Platformy Obywatelskiej, a zaraz potem Prezesem Rady Ministrów. Po przegranych wyborach w 2015 roku pozostała nieco w cieniu. Ostatnio zasłynęła medialną wypowiedzią o polowaniach ludzi na dinozaury za pomocą kamieni.

 

 

Z kolei pochodzący z Żyrardowa Leszek Cezary Miller to były przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W czasie swojej politycznej kariery pełnił funkcję Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, a także szefa MSWiA. Po wygranych przez Lewicę wyborach stanął na czele rządu. Za jego kadencji Polska weszła do Unii Europejskiej, co rozpoczęło polską drogę do sukcesu. Miller miał też gorsze momenty w swojej karierze. Za jego rządów na światło dzienne wyszła tzw. „Afera Rywina” która wstrząsnęła ówczesną Polską. Po jakimś czasie były premier wystąpił z SLD i związał się z „Samoobroną” ponosząc klęskę w parlamentarnych wyborach. To także jemu przypisuje się nieudany start Magdaleny Ogórek w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Ostatnia próba wejścia Leszka Millera do parlamentu też zakończyła się fiaskiem gdyż Lewica nie przekroczyła wyborczego progu.

Jak informuje Radio Poznań trzecim na liście Koalicji Europejskiej w Wielkopolsce ma być Andrzej Grzyb, europoseł PSL,  czwarte zajmie również obecny europoseł PO Adam Szejnfeld, piąte posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig - Kloska, szósta ma być Joanna Schmidt z ugrupowania Ryszarda Petru, siódme, ósme i dziewiąte miejsca przypadają posłom PO: Szymonowi Ziółkowskiemu, Waldemu Dzikowskiemu i Jakubowi Rutnickiemu, a listę ma zamykać członek zarządu województwa Marzena Wodzińska, także z Platformy Obywatelskiej.

Znamy już lokomotywy Koalicji Europejskiej w Wielkopolsce i pozostałych kandydatów zjednoczonej opozycji, poznajmy też liderów z listy Prawa i Sprawiedliwości, którymi mają być Zdzisław Krasnodębski, obecnie wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego jako „jedynka” i Andżelika Możdżanowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, z numerem drugim na liście do europarlamentu.

Zdzisław Marek Krasnodębski pochodzi z Choszczna w Zachodniopomorskiem. Socjolog, filozof, publicysta, profesor Uniwersytetu w Bremie, poseł do Parlamentu Europejskiego, a obecnie jego wiceprzewodniczący. Był członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich, członkiem Rady Służby Publicznej przy Prezesie Rady Ministrów, a obecnie jest członkiem rady programowej Prawa i Sprawiedliwości. Jako publicysta związany był miesięcznikiem „Znak” Publikował też w Rzeczpospolitej, Fakcie i Gazecie Polskiej, a później w tygodniku „W Sieci” W ubiegłym roku został wybrany na stanowisko wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego w miejsce odwołanego z tej funkcji Ryszarda Czarneckiego.

Z kolei Andżelika Anna Możdżanowska, jako jedyna pochodzi z Wielkopolski, a konkretnie z Kępna w Kaliskiem. Była senator RP, dziennikarka i ekonomistka, początkowo związana z Polskim Stronnictwem Ludowym, gdzie pełniła funkcję sekretarza Rady Naczelnej tego ugrupowania. Ma za sobą nieudaną próbę kandydowania do Parlamentu Europejskiego i udział w komisji śledczej ds. Amber Gold. Dwa lata temu opuściła PSL i związała się z Prawem i Sprawiedliwością. W tym samym roku została sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz pełnomocnikiem rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw. Po przekształceniach w resorcie objęła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju oraz ponownie została pełnomocnikiem rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw.

Według ustaleń portalu niezalezna.pl trzecią na liście PiS w Wielkopolsce ma być Joanna Lichocka, natomiast wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk wystartuje z czwartego miejsca na liście. Na razie o pozostałych kandydatach Prawa i Sprawiedliwości wiadomo niewiele. Patrząc jednak na obecnych liderów można oczekiwać, że będą równie mocni.

Analizując skrócone sylwetki "eurojedynek" nie ma wątpliwości, że zarówno Koalicja Europejska jak i Prawo i Sprawiedliwość stawiają wszystko na jedną kartę. Pozostałym trudno będzie ich przebić, chociaż nigdy nie wiadomo... Za chwile pozostałe ugrupowania ujawnią swoje „lokomotywy” Czy ich nazwiska będą tak znane jak zaprezentowani dziś kandydaci? Trudno powiedzieć. W Wielkopolsce do zdobycia jest 5 mandatów.  Obecnie Wielkopolskę reprezentują  w Parlamencie Europejskim Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość),  Andrzej Grzyb (Polskie Stronnictwo Ludowe), Agnieszka Kozłowska-Rajewicz (Platforma Obywatelska), Krystyna Łybacka (Sojusz Lewicy Demokratycznej), Adam Szejnfeld (Platforma Obywatelska).

O tym kto ostatecznie będzie nas reprezentował w Europie zdecydujemy my sami 26 maja br. Jak twierdzą specjaliści te wybory pokażą w którym kierunku zmierzać będzie Polska przez najbliższe lata.

Foto/Sejm RP/Facebook/Ewa Kopacz/Leszek Miller

(J.J)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (23)

XdedekXdedek

19 5

A idźcie z nimi wszystkimi do... 13:02, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MieszkanaMieszkana

27 5

Niech sobie walczą, epoka dinozaurów już dawno się skończyła. 13:07, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dodadoda

25 2

Ale się pchają do koryta. 13:32, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

NigdyNigdy

27 5

Gdzie Pani Kopacz była w poprzedniej kadencji jak głosowano wniosek o TS dla ZERA? 14:05, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

szpilaszpila

25 6

O i zdrajczyni ruchu ludowego. Twuuu. Koryto+ 14:07, 17.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jolajola

5 2

angelika...
16:02, 17.03.2019


111111

11 4

Ta pierwsza wprowadziła ustawy by w ministerstwie by badać jak w austwitz birkenau i ma naśladowczyni ogrom tajne kartoteki komisje bioetyczne i zezwolenia na króliki doświadczalne cała medycyna również w Gostyniu w tym jest, a ten drugi nie wie co to karta bankomatowa. 16:28, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

111111

5 3

Aktualnie komisje bioetyczne wymagają wskazania uzyskiwanych kwot od zakładów farmaceutycznych za zabicie jednego królika . 16:30, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

111111

8 4

To znaczy że badacz który podaje się za lekarza ma tyle kasy co mac kwac nie wie co z tym robić i inwestuje w nieruchomości na wynajem dla czerwonych. 16:32, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

50 latek50 latek

21 7

Precz z komuną oni nie mają prawa SIĘ udzielać w polityce 17:30, 17.03.2019

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JacekJacek

1 4

Hej,Ty chyba musisz szybko pójść do lekarza.Ty o świecie nie masz pojęcia.Pewnie jesteś nawiedzony i tak trzymaj
22:59, 21.03.2019


podatnikpodatnik

23 6

tej pani od dinozaurów już dziękujemy 17:36, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

111111

2 11

Ale pis tym badczom nie przeszkadza dba tylko o siebie bo władza jest płatna a naiwni głosują , bez kasy żaden z nich z każdej parti by nie kandydował. Problemów jest moc ale żaden z nich ich nie rozwiązuje bo to narażenie tylko głosować i na przemian biorą kase. 17:42, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

krzyskrzys

4 2

Dobrze wiedzą gdzie najwięcej ciał lotnych ptoków wybrali bardzo dobrze moga liczyc na to towarzystwo 18:41, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nr 3 !!!Nr 3 !!!

7 23

Europoseł z wielkopolski Andrzej Grzyb (PSL) kompetentny polityk. Polecam
20:12, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MariuszMariusz

15 6

Wybor jest prosty. Jedni zabierali a ci drudzy -PIS daja (wpierw zabierajac zlodzieja ). 20:21, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Nie ma miejscaNie ma miejsca

8 12

Szkoda ze normalni politycy idą razem w parze z byłymi komunistami to bardzo dziwne
21:21, 17.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ObiektywnyObiektywny

15 5

Towarzysz Miller jeszcze przed 1989 pluł na Europe Zachodnia i NATO, później wyprowadził sztandar PZPRu i stworzył SDRP za pieniądze Rosjan. Taki z niego bohater. 07:50, 18.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

GoscGosc

6 7

Nie glosuje na PIS ani no PO KO to samo zlo 09:01, 18.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

QwaQwa

7 3

Gdy oni wejdą Cofniemy się do czasów ,gdzie aby zdobyć jedzenie będziemy musieli rzucać kamieniami w dinozaury i to w całej Europie. 10:23, 21.03.2019

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bobbob

8 0

Ci ludzie nie zrobili nic dla POLSKI, żeby obdarzyć ich ponownie zaufaniem i posłać dalej do "koryta"!! Szukajmy alternatywy w postaci nowych, nie skompromitowanych osób, może wtedy coś w tym kraju się zmieni!! 14:51, 22.03.2019

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

dojrzałydojrzały

1 1

Ty ale *%#)!& Kto wprowadził Polskę do UE. Dzięki komu możesz podróżować bez problemu po Europie ? Kupili cię za 500 zł i cieszysz się jak *%#)!& bateryjką. 10:50, 25.03.2019


TomTom

0 0

dojrzały . chyba nie na pupę spadłeś 21:35, 14.05.2019


REKLAMA
REKLAMA
0%