Zamknij
REKLAMA

Strażacy z kilku jednostek ćwiczyli zgranie w sytuacji masowego zdarzenia drogowego. Scenariusz zakładał, że trzy osoby nie przeżyły wypadku

12:10, 30.06.2022 | .
Skomentuj Foto: Gostyn24
REKLAMA

Strażacy z kilku jednostek powiatu gostyńskiego - zarówno ci zawodowi, jak i ochotnicy, ćwiczyli zgranie w sytuacji masowego zdarzenia. Taki trening pozwala opanować emocje i oswaja z sytuacjami, do których dochodzi podczas prawdziwych wypadków. A tych na drogach naszego powiatu nie brakuje.

Scenariusz ćwiczeń, które odbyły się na drodze w rejonie Koszkowa i Strumian zakładał zderzenie dwóch busów, w którymi podróżowało i zostało poszkodowanych aż 11 osób.

- Po dojeździe pierwszych zastępów stwierdzono, że siły i środki są niewystarczające i kwalifikujemy to zdarzenie jako wypadek masowy, do którego dysponowane są kolejne siły i środki, a dodatkowo w scenariuszu zaznaczono brak dostępności zespołów ratownictwa medycznego - mówi st. kpt. Marcin Nyczka, oficer prasowy KP PSP Gostyń. 

Strażacy rozstawili specjalny namiot, do którego przenoszeni byli kolejni ranni. Według scenariusza na 11 poszkodowanych, trzy osoby nie przeżyły. Ponadto ćwiczący musieli zmierzyć się z nagłym pożarem jednego z pojazdów i omdleniem biorącego w akcji strażaka.

Każdy z pozorantów miał przy sobie karteczkę z parametrami życiowymi - czy są świadomi, chodzący, czy mają krążenie, czy są może nieprzytomni. Strażacy wiedzieli jak postępować i jak dokonać triażu poszkodowanych, których oznaczono kolorami. Poradzili sobie z tym dobrze - mówił st. kpt. Marcin Nyczka, oficer prasowy KP PSP Gostyń.

Zdaniem rzecznika gostyńskiej komendy, ćwiczenia wypadły dobrze. 

- Na ten moment myślę, że ćwiczenia wypadły dobrze z małymi niedociągnięciami, ale po to się spotykamy, żeby to omówić. Tym bardziej, ze wypadki z taką dużą ilością osób poszkodowanych są niezwykle ciężkie i praktycznie zawsze powodują większy stres i wymagają dużo wysiłku dla strażaków, szczególnie przy takiej temperaturze jaka panuje dzisiaj - mówił st. kpt. Marcin Nyczka i dodaje. - Strażacy bardzo dobrze reagowali na takie dodatkowe sytuacje  pożar auta czy nagłe omdlenie jednego z ratowników - kontynuował. - Na ten momenty dobre 4+ dla ćwiczących, ale na podsumowanie przyjdzie czas - dodał oficer prasowy KP PSP Gostyń.  

W ćwiczeniach udział brały dwa zastępy JRG Gostyń oraz po jednym zastępie strażaków z OSP Borek Wlkp., Piaski, Karolew, Bodzewo i Zalesie.

 

[ALERT]1656581625096[/ALERT]

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (4)

 Junek Junek

3 1

Dobrze ze tylko ćwiczenia 12:41, 30.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaja

3 0

kuzwa co za tytuł 13:28, 30.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


JokerJoker

4 0

Tytuł dramatyczny 14:04, 30.06.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%