Zamknij

Decyzja zapadła. Część Zarządu i Rady Nadzorczej odwołana! To było konieczne...

11:03, 15.09.2023 mis Aktualizacja: 11:27, 15.09.2023
Foto: Gostyn24/fotomontaż Foto: Gostyn24/fotomontaż

Sporo działo się ostatnio w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. Trwający od miesięcy kryzys w sektorze mlecznym,  a z drugiej strony oczekiwania rolników - dostawców mleka, wymusiły duże zmiany w organach firmy.  W efekcie doszło do odwołania części członków Rady Nadzorczej , a także niektórych członków zarządu oraz nieoficjalnej rezygnacji zastępcy prezesa. 

Obecna sytuacja kryzysowa trwa od końca kwietnia br. To właśnie wówczas zaprotestowali rolnicy dostarczający mleko do Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu. Poszło o obniżkę ceny skupu surowca do kwoty 1,50 zł za 1 litr. Część dostawców zrezygnowała wówczas z dostarczania mleka po takich cenach lub planowała odejście z gostyńskiej mleczarni. Zbierano nawet podpisy pod wnioskiem o odwołanie prezesa zarządu Stefana Stachowiaka. Ostatecznie dostawcy złożyli wnioski o przeprowadzenie tzw. zebrań terenowych. 

- W trakcie zebrań,  spośród 14 dotychczasowych członków Rady Nadzorczej odwołanych zostało sześciu. W ich miejsce powołano nowych,  którzy będą działać w imieniu swoich wyborców - rolników zrzeszonych w gostyńskiej mleczarni. Wielu rolników pokłada duże nadzieje, iż zmiany, które zaszły są istotnym impulsem dla polepszenia sytuacji w "naszej spółdzielni” - mówi Stefan Stachowiak, prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu.

 

Odwołany został również dotychczasowy przewodniczący Rady Nadzorczej Marian Kamyczek.

- Pan Marian Kamyczek został odwołany z funkcji przewodniczącego, a w jego miejsce został powołany pan Witold Skrzypczak. Dodatkowo w wyniku odwołań niektórych radnych, skład prezydium Rady Nadzorczej uzupełniły następujące osoby: pani Agnieszka Kowalska oraz pan Mariusz Szczepaniak - informuje Stefan Stachowiak, prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu.


To jednak nie koniec przetasowań. Nieoficjalną rezygnację z funkcji  w-ce prezesa Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu miał też złożyć Michał Klincewicz. Zdaniem Stefana Stachowiaka, wprowadzone zmiany były mocno oczekiwane przez dostawców, ale jak zapewnił sytuacja Spółdzielni jest obecnie stabilna, a możliwości finansowe uległy znaczącej poprawie. Przy okazji prezes Stachowiak odniósł się też do licznych słów krytyki, jakie usłyszał pod swoim adresem.

- W nawiązaniu do całej sytuacji panującej w Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu oraz trwającego kryzysu na rynku mleka bez wątpienia zmiany były konieczne. W kierunku mojej osoby padało wiele słów krytyki, niemniej jednak najważniejszym celem Zarządu, Rady Nadzorczej jest przede wszystkim utrzymanie stabilności firmy w czasie trwającego kryzysu, co w mojej ocenie zostało osiągnięte. - powiedział Stefan Stachowiak, prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu i dodał
 

- Dziś stajemy przed kolejnym wyzwaniem, czyli konsekwentnej realizacji planu poprawy i dostosowania firmy do nowych warunków rynkowych, celem uzyskania większych możliwości finansowych tzn. płacenia wyższych cen za litr dostarczanego mleka, a także odbudowy nadszarpniętego zaufania wśród naszych dostawców. Systematycznie miesiąc po miesiącu, podwyższamy cenę za zakupiony surowiec, od swoich dostawców. 

Prezes skomentował również zebrania terenowe z rolnikami. Jego zdaniem były one merytoryczne i bardzo owocne, a dostawcy otrzymali rzetelną wiedzę na temat sytuacji finansowej firmy, jej stabilności oraz planów na kolejne miesiące. 

- W mojej ocenie była to okazja i czas do przeprowadzenia otwartej, rzetelnej dyskusji dotyczącej przyczyn kryzysu na rynku mleka, jak i omówienia wydarzeń, które maiły miejsce w samej Spółdzielni. Miałem możliwość zaprezentowania działań, które systematycznie poprawiają bieżącą sytuację, a także przedstawić założenia, które muszą zostać wdrożone celem uzyskania dalszej poprawy. Niewątpliwie był to czas, w którym nasi dostawcy uzyskali rzetelne informacje odnośnie bieżącej sytuacji, stabilności firmy oraz planów działania Zarządu na kolejne miesiące pracy - podsumował prezes Stefan Stachowiak. 

Korzystając z okazji zapytaliśmy również  nowego przewodniczącego Rady Nadzorczej - Witolda Skrzypczaka,  jak widzi przyszłość Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu i jakie działania zamierza podjąć, aby zrealizować wszystkie założenia, o których dyskutowano podczas terenowych spotkań z rolnikami.

- W pierwszej kolejności chciałbym dokonać przeglądu strategii działalności Spółdzielni Mleczarskiej. Niewątpliwie kryzys na rynku mleka dotknął nas bardzo mocno, co zachwiało stabilnością firmy. Myślę ze wspólnie z Radą Nadzorczą oraz Zarządem powinniśmy w pierwszej kolejności  opracować spójne nowe założenia dla dalszego rozwoju Spółdzielni. Powinniśmy zrewidować portfel produkcyjno-sprzedażowy celem uzyskania jeszcze lepszego spieniężenia sprzedawanych produktów SM Gostyń. Niewątpliwe powinniśmy w dalszym ciągu redukować koszty produkcji. Widzę dużą potrzebę opracowania nowych założeń dla rozwoju Spółdzielni, a z drugiej strony razem z Zarządem chciałbym przygotować bardzo konkretny plan dla realizacji głównych założeń - przekonywał Witold Skrzypczak,  nowy przewodniczący Rady Nadzorczej  Spółdzielni Mleczarskiej w Gostyniu.

O tym jakie działania będą podejmowane w najbliższym czasie będziemy informować. 

[ALERT]1694518834775[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%