Mural ozdobił ścianę przychodni lekarskiej w centrum Gostynia. Malowidło przedstawia Hypatię z Aleksandrii – filozofkę, matematyczkę, zwaną też "męczennicą nauki". W tworzenie muralu zaangażowało się kilkanaście osób, które najpierw stworzyły projekt, a następnie pomysł odwzorowały na ścianie. W jego powstaniu pomógł artysta graffiti Dariusz Paczkowski.
Mural, który można podziwiać na ścianie przychodni przy ul. Wrocławskiej w Gostyniu, powstał w ramach projektu Hutnik Plus – Street Art - Sztuka Miasta, którego pomysłodawcami byli Izabela Cwojdzińska i Marcin Krawiec, a dofinansowanego z Międzynarodowego Centrum Kultury. - Powstanie muralu poprzedziły wykłady i warsztaty ze street artu, graffiti, techniki szablonów, a także dyskusje o tematyce muralu i stworzyliśmy kilka projektów, spośród których stworzyliśmy jeden, odwzorowany na ścianie przychodni - mówiła Izabela Cwojdzińska, współorganizatorka przedsięwzięcia. Mural tworzyło kilkanaście osób, mieszkańców Gostynia, którym sztuka nie jest obca, w tym członkowie klubu dyskusyjnego "Hypatia.Kapitał Myśli" oraz grupy oraz pracowni kreatywnej "Arte Fakt".
Nad pracą czuwał Dariusz Paczkowski, współtwórca i uczestnik wielu wydarzeń artystycznych, happeningowych i parateatralnych, organizator ogólnopolskich i międzynarodowych jamów graffiti, założyciel grup Pod nadzorem, Front Wyzwolenia Zwierząt i 3Fala oraz współzałożyciel grupy antynazistowskiej (GAN). Współzałożyciel Fundacji Klamra oraz dyrektor artystyczny Galerii Tybetańskiej w Warszawie. - Ja tylko pokazuję, jak obsługiwać narzędzia - mówił Dariusz Paczkowski. - Duża część z tych osób ma doświadczenie artystyczne i malują obrazy. Tu jest jednak inna skala i inne narzędzia. To, co oni na co dzień dopieszczają pędzelkami, tutaj trzeba było wykonać trzema ruchami wałka, sprayami. I co ważne, tutaj nie ma indywidualności, każdy musiał schować swoje ego i współpracować... - kontynuował nasz rozmówca. - Od 20 lat prowadzę warsztaty i uważam, że jest to najlepsze narzędzie do wciągania ludzi w działania społeczne. Tak jak tutaj, gdzie w tworzenie muralu włączyło się kilka pokoleń. Stawiam wielki nacisk na to, aby ludzie czuli się współautorami tego... Wtedy wkładają w to całe swe serce - podsumował Dariusz Paczkowski.
Efekt pracy uczestników projektu można już podziwiać w pełnej krasie. Hypatia, która patrzy w dół i symbolizuje przeszłość, a teraźniejszość i przyszłość symbolizuje dziecko, które pokazuje w niebo, gwiazdy, ale też na Hypatię. Mural przepełniony jest feerią barw, a gdy podejdzie się bliżej, można zobaczyć, że malowidło wymagało niezwykłego kunsztu i precyzji autorów. Do powstania tego niezwykłego dzieła zużyto około 100 farb.
Novakowa12:57, 01.10.2017
Brawo, brawo....super. Miasto powinno być barwne. Podziwiam waszą pracę.
Hans kloss15:21, 01.10.2017
Wartość artystyczna bardzo wątpliwa... Po prostu jest to brzydkie.
nie gostynianka15:56, 01.10.2017
a dlaczego Hypatia ,czy jest jakieś uzasadnienie dla miasta?
Baltazr16:45, 01.10.2017
Nie gostynianka jakbyś uważała na historii to byś wiedziała że Hypatia miała zimowe obserwatorium na terenie gostynia który wtedy był prężna metropolia Wielkiej Lechii
Jarek20:42, 01.10.2017
poważnie? to mnie zaskoczyłeś jaki człek nie obyty
Dario19:56, 01.10.2017
Nie macie co robić z farbami... Chętnie udostępnię budynek w Bodzewie. Możecie malować ????....
nierobie11:08, 02.10.2017
weź się do roboty i sam sobie pomaluj, a nie tylko byś pasożytował na innych
Jarek21:50, 01.10.2017
poważnie? to mnie zaskoczyłeś jaki człek nie obyty
A co Hypatia ma wspo19:15, 02.10.2017
Xxx
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu gostyn24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
3 1
Pokaż co sam potrafisz, a później komentuj !