Zamknij

Jak urządzić swój ogród ? kilka praktycznych wskazówek

15:21, 02.07.2018 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:40, 03.07.2018
Skomentuj

Aby utrzymać ogród i domowe obejście w doskonałym porządku, trzeba się jednak trochę potrudzić. Wszystko zależy od tego, o jak dużej powierzchni mówimy oraz jakimi narzędziami ułatwiamy sobie pracę. Wiadomo, im bardziej są one technologicznie zaawansowane, tym mniej wkładanego wysiłku. Podpowiemy, w jaki sposób można łatwo wykorzystać naturalne zasoby, jak utrzymać trawnik i jakie narzędzie przydadzą się w pielęgnacji ogrodu i domowego podwórza.

Jak cię widzą, tak cię piszą. Powiedzenie to odnosi się nie tylko do naszego wyglądu zewnętrznego, ale też do wystroju i utrzymania naszego mieszkania czy domu. Jest rzeczą naturalną, że ludzie instynktownie oceniają ich właścicieli w zależności od tego, jak są one urządzone, czy są czyste i schludne. Oczywiście, nie wszystkich wpuszczamy do środka, ale znaczy to tylko to, że powinniśmy dużo uwagi przywiązywać do tego, co może zaobserwować zewnętrzny, przypadkowy obserwator. W jakim stanie jest nasz ogród, czy podjazd jest zamieciony, a trawnik równo skoszony. Niby detale, ale w istocie bardzo ważne. Nie powinniśmy ich lekceważyć.

Woda i jej wykorzystanie
Najpierw napiszmy nieco o ogrodzie i tym, w jaki sposób można łatwo i z pomysłem zarządzać jego utrzymaniem oraz pielęgnacją znajdujących się w nim roślin. Przede wszystkim należy pamiętać, że absolutną podstawą jest system irygacyjny, a mówiąc prostszym językiem – nawadnianie roślin. Wystarczy nieco inwencji i samozaparcia, aby w ciekawy i ekologiczny sposób zapewnić dostawy wody, która nie musi pochodzić z wodociągów. Przede wszystkim mowa tu o wykorzystaniu deszczówki – darmowej wody, gromadzonej wszędzie tam, gdzie dostęp do niej przy podlewaniu będzie najwygodniejszy. Pamiętajmy, że z jednego ulewnego deszczu z domowego dachu można zebrać nawet do 200 litrów wody, co stanowi równowartość kilku prań – więc nie dość, że oszczędność pracy (mamy wodę tam, gdzie jest nam potrzebna, czyli tam, gdzie postawimy zbiornik, nie musimy jej donosić), to jeszcze oszczędność pieniędzy. Wodę tę można wykorzystać również do regularnego nawadniania trawnika, co przy jego utrzymaniu i pielęgnacji (obok takich rzeczy jak nawożenie czy plewienie) jest bardzo ważne. Do takiego zbiornika można podłączyć pompę i system zraszaczy, które zapewnią trawie odpowiednią wilgoć w suche dni, a nam przyjemność estetycznych doznań codziennie.

Miotła do muzeum
Ostawmy na bok wszystkie miotły, grabie i tym podobne rzeczy, które powoli zaczynają być narzędziami minionej już epoki. Postęp technologiczny wdarł się nie tylko do naszych kieszeni (smartfony) czy na nasze biurka (laptopy, tablety), ale również nie odpuścił naszych ogrodów czy podjazdów. Nowe rozwiązania technologiczne mają tę podstawową zaletę, że zmniejszają obciążenie pracą, wpływając tym samym na nasze zdrowie, a może przede wszystkim na czas, którego wiecznie brakuje. W domowym obejściu dobrze mieć pod ręką między innymi takie narzędzia, jak kosiarka spalinowa, zamiatarka ręczna czy wysokociśnieniowa myjka. Pierwsze z nich, czyli zamiatarka, jest skutecznym sposobem oczyszczania chodników, podjazdów czy tarasów ze wszystkich drobnych śmieci, takich jak na przykład niewielkie kamyki, papierki, kapsle od butelek, drobne gałązki czy liście. Jest dużo dokładniejsza niż tradycyjna miotła, a przy tym nie zostawia odcisków na rękach. Nie tak dalekim krewnym zamiatarki jest odkurzacz do liści, który może pełnić również rolę dmuchawy. Funkcje ma podobne do zamiatarki, choć jego przeznaczenie nieco się różni: jest ona wykorzystywana głównie do uprzątnięcia pokrytych liśćmi i drobnymi gałązkami powierzchni. Przydaje się przede wszystkim jesienią.

Kosiarka spalinowa i myjka ciśnieniowa
Kosiarka spalinowa – wiadomo, nieodłączny element każdego domu z trawnikiem. Jak wspomnieliśmy wyżej, każdy zadbany trawnik wymaga regularnego koszenia. Dostosowanie długości i jakości ostrzy, pojemności zbiornika na trawę i tym podobnych rzeczy zależy już od naszych potrzeb, podobnie jak ewentualne zaopatrzenie się w podkaszarkę do trudno dostępnych miejsc czy nawet traktorek, jeśli mamy do skoczenia większe powierzchnie. W końcu myjka wysokociśnieniowa to chyba najmniej znane z wyżej wymienionych urządzenie, ale jak się okazuje wcale nie mniej potrzebne. Cała myjka składa się przede wszystkim z pistoletu wysokociśnieniowego, dyszy rotacyjnej, węża i opcjonalnie pozostałego przydatnego wyposażenia. Tutaj również możemy wybierać między większym i bardziej kompaktowymi myjkami o różnym ciśnieniu, wydajności tłoczenia czy maksymalnej temperaturze wody. Wydatek to zaledwie około kilkaset złotych, w zamian za co dostajemy wygodny sprzęt do drobnym prac ogrodowych i domowych, takich jak usunięcie zaplamionych powierzchni na ogrodowych meblach, rowerze, narzędziach. Brzmi interesująco? Produkty takie ma w swojej ofercie choćby Kaercher, który na swojej stronie zamieścił dokładne mechanizmy jego działania i możliwego wykorzystania:  https://www.kaercher.com/pl/home-garden/urzadzenia-wysokocisnieniowe.html

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%