Zamknij

Wielkanoc to czas wyjazdów i spotkań z... Jak to zrobić, by nie paść ich ofiarą?

08:59, 29.03.2024 mis Aktualizacja: 12:25, 29.03.2024
Skomentuj Foto poglądowe: Adobe Stock Foto poglądowe: Adobe Stock

Wielu mieszkańców naszego regionu wyjeżdża w czasie świąt. Gostyńska policja, apeluje, by pamiętać o zabezpieczeniu mieszkania czy domu przed kradzieżą. A jak to zrobić, by nie paść ofiarą złodziei?

Święta Wielkanocne to czas wyjazdów i spotkań z bliskimi. Podczas gdy my będziemy korzystać z uroków długiego świątecznego weekendu z dala od miejsca zamieszkania, ktoś może wykorzystać naszą nieobecność i ograbić nas z całego dorobku życia. Policja radzi jak uniknąć tych nieprzyjemnych sytuacji i jak chronić własne mienie.

Jeżeli mieszkasz w domu jednorodzinnym:
- Zabezpiecz go poprzez okratowanie okien piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku.
- Nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu.
- Zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu oraz garaży wolnostojących. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.
- Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera, spawarka, silnik, wiertarka, szlifierka, inne urządzenia elektryczne itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) – w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Jeżeli mieszkasz w mieszkaniu:
- Wyposaż drzwi do mieszkania w odpowiednie zamki patentowe – wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy.
- Doskonałym zabezpieczeniem jest system alarmowy.
- W drzwiach zamontuj również zabezpieczenie przeciwwyważeniowe.
- W mieszkaniach w bloku warto jest obić blachą standardowe drzwi, zastąpić je drzwiami z drewna lub zamontować drugie dodatkowe drzwi.
- Dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi – włamywacz unika miejsc oświetlonych.
- Mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe – warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (pojawiły się w sprzedaży klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek.
- Doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, wpajaj tę zasadę również najmłodszym.
- Poznaj swojego sąsiada: dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, i kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Poinformuj policję gdy:
- zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania,
- usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali,
- zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu,
- zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, na ulicy lub na parkingu.

[ALERT]1711655583763[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mis)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%