Strażak, mieszkaniec naszego powiatu, drugi raz wygrał Tour de Pologne...

12:58, 01.08.2023 mis Aktualizacja: 13:31, 01.08.2023
Skomentuj Foto: Małgosia Olejniczak/Adam Adamkiewicz Foto: Małgosia Olejniczak/Adam Adamkiewicz

Mieszkaniec Grabonoga (gmina Piaski) Adam Adamkiewicz zwyciężył w wyścigu Tour de Pologne Amatorów. 34-latek na co dzień pracujący jako strażak w KM PSP Poznań, najszybciej pokonał 83-kilometrową trasę, wiodącą przez Karpacz i jego okolice. To jego drugie zwycięstwo w tym wyścigu. - Poziom był wyśrubowany. Z roku na rok wszyscy jeżdżą szybciej. To tylko z nazwy jest kolarstwo amatorskie - mówił Adam Adamkiewicz.

W zawodach wzięło udział około 2,5  zawodników i zawodniczek.

- Poziom był wyśrubowany. To tylko z nazwy jest kolarstwo amatorskie - przekonuje Adam Adamkiewicz, który przed laty trenował w gostyńskim klubie KKS Gostyń pod czujnym okiem trenera Minty, a obecnie korzysta z każdej wolnej chwili, by być w jak najlepszej formie.

Trasa była wymagająca.Zawodnicy mierzyli się nie tylko z kilometrami, ale też ogromnymi przewyższeniami, wspinaczkami. Podjeżdżali pod Sosnówkę, a na metę wjeżdżali pod Orlinek, którego maksymalne nachylenie na 100 metrach wynosi ponad 12 proc.

- Organizator zawsze stara się w wyścigu amatorów zaplanować selektywną, trudną trasę... Rok rocznie rozgrywają się więc prawdziwe szachy, a czas każdego zawodnika liczony jest netto, bo zawodnicy wyruszali tzw. sektorami z linii startu... Nie zawsze pierwszy na mecie wygrywa. - mówi Adam Adamkiewicz, który na metę Tour de Pologne Amatorów.

[FOTORELACJA]10369[/FOTORELACJA]

Adam Adamkiewicz dotarł do mety z czasem 02:16:16 i pokonał drugiego Adama Wójcika o zaledwie dwie sekundy, trzecie miejsce zajął Dawid Nytko.

- Bardzo się cieszyłem, ale studziłem emocje do czasu aż nie usłyszałem, że wygrałem - mówił Adam Adamkiewicz z Grabonoga i dodaje, że teraz czas na chwilę odpoczynku. - I na czas z rodziną, która mnie dopinguje - żona i dwie córeczki - mówił Adam Adamkiewicz.

W rywalizacji kobiet najlepsza okazała się wicemistrzyni olimpijska w MTB, Maja Włoszczowska. Zwycięzcy otrzymali 6-dniowe zaproszenia do włoskiego kurortu Madonna di Campiglio dla dwóch osób, rowery marki Felt, nagrody finansowe, a także akcesoria kolarskie i suplementy.