Zamknij

"Na pierwszy rzut oka" nic nie widać, ale to choroba. Prawdziwa plaga w Polsce

10:25, 29.02.2024 mis Aktualizacja: 11:37, 29.02.2024
Skomentuj Foto: Gostyn24 Foto: Gostyn24

Dokładnie 23 lutego obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. W Piaskach zorganizowano spotkanie z ekspertkami, które opowiedziały uczestnikom, jak rozpoznać tę chorobę i gdzie szukać pomocy dla siebie lub bliskich. - Najważniejsze jest to, żebyśmy wiedzieli, że to jest choroba, a nie pogorszenie nastroju czy brak motywacji - mówiła psycholog Maria Dominiak-Prymka.

Depresja to jedna z chorób, których nie widać na przysłowiowy "pierwszy rzut oka”. A jednak istnieje i, co więcej, według źródeł dotyka nawet kilka milionów Polaków. Światowa Organizacja Zdrowia uznała, że depresja to jedna z najpoważniejszych chorób, która realnie zagraża życiu. W Centrum Kultury i Bibliotece w Piaskach zorganizowano konferencje pt. "Zdemaskuj depresję", której współorganizatorem było Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet "Jestem" oraz firma "Mondi Simet".

- Tą konferencją rozpoczynamy cykl spotkań pod hasłem "#Jestem zdrowa". - mówi Małgorzata Stachowiak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet "Jestem".

- Rozpoczęliśmy od wykładów na temat zdrowia psychicznego z racji tego, że 23 lutego obchodziliśmy Dzień Walki z Depresją. Depresja jest na piątym miejscu wśród najczęstszych chorób w Polsce. Czasami nawet nie zdajemy sprawy, jak wielu osób, nawet w naszym otoczeniu czy nawet w naszej rodzinie, problem ten dotyka. - przekonywała nasza rozmówczyni.

- Dlatego podczas konferencji rozmawiamy zarówno o depresji wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. 

[FOTORELACJA][/FOTORELACJA]

"O depresji wśród dzieci i młodzieży" mówiła psycholog Maria Dominiak-Prymka, "O depresji wśród dorosłych" Iga Migdalska-Roszak. Głos zabrała również psycholog policyjna Agata Biernacka. Specjalistki przybliżyła uczestnikom spotkania symptomy choroby i podpowiedziały, na co zwrócić uwagę, jeśli podejrzewamy ją u siebie lub bliskich.

A czym jest depresja? Jak podkreślano, przede wszystkim chorobą, która dotyka osoby w różnym wieku.

- Najważniejsze jest to, żebyśmy wiedzieli, że to jest choroba, a nie pogorszenie nastroju, czy brak motywacji. To jest po prostu choroba. - mówiła Maria Dominiak-Prymka.

Jej objawy to zaburzenia nastroju, smutek, przygnębienie, apatia, brak sił, brak energii, samotność, poczucie beznadziei. Przypisujemy sobie odpowiedzialność za porażki, bardzo je długo rozpamiętujemy, jesteśmy bardziej wrażliwi na ocenę innych. Ale oblicza depresji mogą być różne.

- U dzieci i młodzieży często pojawia się wręcz złość, takie rozdrażnienie, bardzo często rezygnują z tego co ich interesowało, np. przestają chodzić na treningi, zaczynają opuszczać lekcje - mówiła psycholog Maria Dominiak-Prymka.

- Przyszłość jawi się w czarnych barwach, a czasem w ogóle się nie jawi. Właściwie po co? Właściwie nie ma sensu. U dorosłych podobnie to wygląda. To, co nam sprawiało radość, przestaje mieć dla nas znaczenia. Wycofujemy się z tych aktywności. Nic mnie nie cieszy. Ale też takie objawy jak problemy ze snem, zaburzenia rytmu dobowego, problemy z jedzeniem, z apetytem to takie główne objawy somatyczne. Dzieci bardzo często skarżą się bóle głowy i brzucha - wylicza gostyńska psycholog.

- Ale pamiętajmy, że często ludzie z depresją chodzą do pracy, funkcjonują, uśmiechają się. Próbują zamaskować tą depresję dlatego ważne jest szerzenie świadomości, choćby takimi wydarzenia jak to, bo depresja może różnie wyglądać.  Osoba, która chodzi do szkoły, osoba, która chodzi do pracy, uśmiecha się, ona może mieć depresję, bo jak wraca do domu, to ten dzień kosztował ją tyle, co wyprawa na Mont Everest - mówiła psycholog Maria Dominiak-Prymka.

Jak rozpoznać, że bliska nam osoba ma depresję?

- My nie musimy diagnozować, nie jesteśmy od tego. Jesteśmy od tego, żeby reagować, żeby pytać. Jeżeli widzimy jakąś zmianę, że coś się dzieje z bliską mi osobą, warto pogadać - "Mogę ci jakoś pomóc, mogę coś dla ciebie zrobić?" - mówiła psycholog Maria Dominiak-Prymka.

- Musimy mieć świadomość, że depresja, to nie jest dniówka, to nie jest grypa. Wymaga cierpliwości. Wymaga leczenia. Wymaga udziału w terapii. Jeżeli np. mówimy o dzieci i młodzieży, czy też myślą o osobach dorosłych, dużej świadomości terapii nie tylko chorego, ale też dostarczenia, objęcia taką pomocą całej rodziny, żeby oni wiedzieli, jak reagować, a jak nie reagować? - dodała nasza rozmówczyni.

Na koniec specjaliści rozmawiali "O depresji bez tabu". Konferencja spotkała się z zainteresowaniem, dlatego stowarzyszenie planuje w tym roku jeszcze kilka spotkań dotyczących zdrowia m.in. na temat nowotworów, czy anoreksji i zaburzeń jedzenia.

[ALERT]1709201395977[/ALERT]

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

(mis)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(3)

bet@bet@

5 0

Spotkanie przygotowane na najwyższym poziomie, bardzo ważny i potrzebny temat. Problem przestawiony w przystępny i zrozumiały sposób, aby uwrażliwić nas na ludzi, których to dotyka. Organizatorom gratuluję pomysłu, a Paniom prelegentkom dziękuję za rzeczowe i wyczerpujące podejście do tematyki. 12:13, 29.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

JadwigaJadwiga

5 2

Dziękuję za takie wydarzenie. Świetne specjalistki i temat bardzo ważny, a często pomijany. 12:49, 29.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Oooo Oooo

4 3

Nazwa choroby wymyślona przez firmy farmaceutyczne, to objaw w jakim jest organizm. Brak minerałów i witamin oraz nadmiar toksyn i pasożytów.
Biznes ⚕ 15:55, 29.02.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%