Zamknij

Po wnikliwej analizie finansowej uznano, że należy rozwijać przedszkole właśnie w tym kierunku. Czy to oznacza dalsze zmiany?

15:04, 05.09.2017 Marta Stachowska
Skomentuj
reo

Na ten dzień społeczność Przedszkola Samorządowego „Pod Dębem“ w Karolewie czekała od dawna. Do użytku oddano nową, dobudowaną część budynku, w której naukę rozpoczęły trzy grupy przedszkolaków. Nowoczesny obiekt robi wrażenie - jest przestronny, kolorowy, a co najważniejsze doskonale przystosowany dla dzieci. - Na ten moment czekaliśmy od czterech lat - mówiła Renata Matelska, dyrektor Przedszkola Samorządowego w Karolewie.

Przedszkole Samorządowe w Karolewie to placówka z ponad 40-letnia tradycją, w której swoją edukacyjną ścieżkę rozpoczynały setki mieszkańców gminy Borek Wlkp. Budynek, który oddano do użytku kilkadziesiąt lat temu, wymagał jednak sporych nakładów finansowych. Remonty przeprowadzono w tym roku przy okazji długo oczekiwanej rozbudowy budynku. Inwestycja trwała od listopada ubiegłego roku.

Uroczystość otwarcia i poświęcenia nowego „skrzydła” przedszkola miała bardzo uroczysty charakter - Kiedy w 2014 roku objąłem zarządzanie gminą Borek Wlkp., stanąłem przed ogromnym dylematem. Razem z Radą Miejską gminy Borek Wlkp. – ogromne nadzieje i żądania ludności – co ma być pierwsze robione. Na to dochodziła bardzo trudna sytuacja finansowa – mówił burmistrz Marek Rożek. Konieczne było wybranie priorytetów, dlatego rozbudowę przedszkola przesunięto o kolejne lata. Kiedy pojawiły się pierwsze przesłanki o reformie oświatowej, gmina musiała podjąć szybkie działania. - Po wnikliwej analizie finansowej uznaliśmy, że będziemy rozwijać ten obiekt właśnie w tym kierunku i to jeszcze nie koniec. (…) W przyszłości planowane są dwie mniejsze sale. Będzie dalej przebudowywana i remontowana stara część przedszkola – kontynuował burmistrz Marek Rożek. - Myślę, że nowa część przedszkola będzie dobrze służyła naszym dzieciom, które pod wnikliwą opieką kadry nauczycielskiej i opiekunów będą dobrze się rozwijać i przygotowywać do kolejnych etapów edukacji – dodał włodarz gminy Borek Wlkp.

Dyrektor przedszkola Renata Matelska przyznała, że na ten moment czekała od czterech lat. – Właśnie wtedy skierowałam wniosek o rozbudowę przedszkola i moje marzenie się spełniło. Mamy piękną, nowoczesną dobudowaną część - mówiła Renata Matelska.

Dobudowany segment składa się z korytarza, trzech sal dydaktyczno-wychowawczych, gabinetu terapeutycznego, dwóch łazienek, przestronnej szatni oraz pokoju socjalnego. Zakup wyposażenia sfinansowała gmina oraz Rada Rodziców. - Pomiędzy dwoma salami dydaktyczno-wychowawczymi zamontowana została przesuwna ściana, która po rozsunięciu daje nam jedną dużą przestrzeń. Będzie wykorzystywana na koncerty, teatrzyki oraz na różne imprezy i uroczystości przedszkolne – mówiła zadowolona dyrektor Matelska. W starej części przedszkola wyremontowano sale oraz kuchnię.

Zanim jednak goście weszli do nowej placówki, symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali burmistrz Borku, dyrektor przedszkola, przewodnicząca komisji oświaty Magdalena Przybylak, przedstawiciele przedszkola, a także ks. Daniel Litkowski, proboszcz boreckiej parafii, który dodatkowo poświęcił obiekt.

Z efektów wartej blisko dwa miliony złotych inwestycji zadowoleni są pracownicy przedszkola, rodzice i dzieci. – Jesteśmy zachwyceni tym obiektem, stara część ma już ponad 40 lat i cały czas wymaga sporych nakładów. Myślę, że tutaj dzieci będą czuć się doskonale. Nie będą miały problemów ze zdrowiem. Jest tu bezpiecznie, przestrzennie, w każdej sali jest łazienka, półeczki przystosowane do wzrostu dzieci – mówiła Karolina Szperlik, wychowawczyni grupy 5-latków. – Mam nadzieję, że możliwości dydaktyczno-wychowawcze przełożą się na sukcesy dzieci – dodała. W podobnym tonie wypowiadali się też rodzice dzieci uczęszczających do przedszkola.

(Marta Stachowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%