Zamknij

Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdzamy!

12:54, 05.08.2020 Artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:45, 05.08.2020
Skomentuj

W ostatnich latach w naszym kraju fotowoltaika zaczęła się dynamicznie rozwijać. Energia źródeł odnawialnych to przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które pozwala gospodarstwom, spółdzielniom i firmom na częściową lub całkowitą niezależność energetyczną od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. Fotowoltaika umożliwia wytworzenie taniej energii elektrycznej i szybki zwrot kosztów inwestycji, a przede wszystkim jest dużym krokiem do zażegnania kryzysu energetycznego.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Wszystko zależy od naszych dotychczasowych rachunków za prąd. Jeżeli zużywamy niewiele prądu, to prawdopodobnie fotowoltaika nie będzie zbyt opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ okres zwrotu zainwestowanych funduszy będzie znacznie dłuższy. Jednak jeżeli na prąd wydajemy więcej pieniędzy, to instalacja fotowoltaiczna jest świetnym rozwiązaniem na oszczędności. Opłacalność fotowoltaiki stała się jeszcze większa od zeszłego roku, dzięki licznym projektom, które mają za zadanie wspierać rozwój tej technologii w naszym kraju.

Programy wspierające rozwój fotowoltaiki w Polsce

Program ten skierowany jest wyłącznie do osób fizycznych, które mogą złożyć wniosek online o dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej. Dotacja pokrywa do 50% kosztów instalacji fotowoltaicznej. Żeby zaoszczędzić jeszcze więcej, jest możliwość połączenia dotacji z ulgą termomodernizacyjną, która przysługuje właścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, których budowa oficjalnie została zakończona. Ulga polega na odliczeniu od rocznego zeznania podatkowego wydatków na inwestycję termomodernizacyjną, w której skład wchodzi fotowoltaika lub kolektory słoneczne.

W maju 2020 roku Mój Prąd został zintegrowany z programem Czyste Powietrze, który obejmuje dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji domów: m. in. instalację fotowoltaicznych odnawialnych źródeł energii. Warunkiem podstawowym do otrzymania dotacji jest wymiana starego pieca na nowy i ekologiczny, lub w przypadku nowych budynków zakup i montaż nowego ekologicznego źródła ciepła. Budżet dostępny jest w formie dotacji lub pożyczki. Osoby, które skorzystają z programu Czyste Powietrze, otrzymają zwrot części zainwestowanych środków. 

Wysokość dofinansowania uzależniona jest rodzaju inwestycji. Przy projektowaniu instalacji należy zwrócić uwagę na to, aby panele nie zostały zacienione przez sąsiadujące drzewa i budynki. Warto skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dokładnie zaplanujemy naszą instalację. Firma, która świadczy kompleksowe usługi w dziedzinie fotowoltaiki jest między innymi SunErgo - https://sunergo.pl.

Dla kogo fotowoltaika?

Ze względu na to, że fotowoltaika to technologia, dzięki której możemy generować energię elektryczną z promieni słonecznych, instalacje fotowoltaiczne można budować niemal na całym świecie. W Polsce możemy dostrzec panele fotowoltaiczne najczęściej na dachach domów jednorodzinnych, jednak ze względu na to, że w ubiegłym roku przeprowadzono nowelizację ustawy OZE (odnawialnych źródeł energii) i wprowadzono tzw. pakiet prosumencki, fotowoltaika jest dostępna także dla firm. 

Fotowoltaika dla firm

Po nowelizacji ustawy OZE i programu pod nazwą Prosument 2.0, pakiet prosumencki wprowadza liczne udogodnienia dla przedsiębiorców, którzy od tej pory mogą korzystać z fotowoltaiki na podobnych zasadach, co osoby fizyczne (stać się prosumentami). Firmy tak samo jak gospodarstwa domowe mogą odsyłać nadwyżki wygenerowanego prądu i pobierać energię elektryczną w momencie, gdy ich instalacja nie wytwarza wystarczającej ilości prądu, pod warunkiem, że wytwarzany w ten sposób prąd przez przedsiębiorców nie stanie się głównym przedmiotem ich działalności gospodarczej. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie SunErgo.

     

Z czego składa się instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna składa się z krzemowych paneli, które przekształcają światło słoneczne w energię, inwertera przekształcającego prąd stały w prąd zmienny, z którego możemy korzystać. Kolejnym elementem jest licznik dwukierunkowy, który mierzy ilość prądu wyprodukowanego przez naszą instalację i nadmiar energii wysyłanej do sieci. Dodatkowo niezbędny jest system mocujący na stelaże i okablowanie do podłączenia. Instalacja paneli fotowoltaicznych wymaga pomocy ekspertów. 

Instalacja off-gird, czy on-gird?

Istnieją dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznych, które umożliwiają wykorzystanie wyprodukowanej energii. Najbardziej popularnym typem instalacji jest instalacja on-grid (sieciowa), podłączona do lokalnej sieci energetycznej. Posiada licznik dwukierunkowy, dzięki któremu  możemy sprawdzić, ile energii elektrycznej przesłaliśmy do sieci i ile z niej pobraliśmy. Pamiętajmy jednak, że w razie awarii sieci, my również nie będziemy mieli chwilowo prądu.

Jeśli chcemy być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej, podłączamy system off-grid (nazywany wyspowym), dla którego niezbędne są akumulatory magazynujące prąd bezpośrednio dostarczany do odbiorników w naszym domu. Tego typu rozwiązanie jest droższe, jednak nie grozi nam nagły zanik prądu. W ten sposób jesteśmy w pełni niezależni energetycznie, jednak akumulator jest dosyć drogi i należy go po jakimś czasie wymienić. Instalacja typu off-gird szczególnie sprawdzi w miejscach, które są znacznie oddalone od sieci energetycznej.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(2)

poestpoest

0 0

Ogarnia się takie rzeczy przez porównywarkę, zobaczcie - https://ekofachowcy.pl/
My tak robiliśmy i to była słuszna decyzja. Tak więc polecam taki kierunek.
Nie chodzi o znalezienie jak najtaniej, tylko jak najlepszego zestawu w danym budżecie. Bo przecież to ma być solidne i zwrócić się po kilku latach. Ważna jest też długa gwarancja. 10:46, 23.12.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo

UżytkownikUżytkownik

Naruszono regulamin portalu lub zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


0%