Zamknij

Przebieg rozwodu - jak wygląda proces rozwodowy?

12:49, 09.07.2020 Artykuł zewnętrzny Aktualizacja: 09:37, 11.07.2020
Skomentuj

Rozwody to okoliczność niezwykle stresująca dla wielu osób. Podjęcie decyzji dotyczącej rozwodu jest niezwykle trudne i z pewnością wymaga przemyślenia. Dodatkowym czynnikiem stresogennym jest również niewiedza dotycząca jego przebiegu. Aby go zminimalizować, postanowiliśmy przybliżyć przebieg rozwodu, by jak najdokładniej przedstawić Ci ten proces.

Sprawy dotyczące rozwodu rozpatruje sąd okręgowy. Możliwość wniesienia pozwu ma każdy z małżonków. Rozwodu nie może jednak zażądać przedstawiciel ustawowy małżonka. Orzeczenie rozwodu jest możliwe wyłącznie po przeprowadzeniu procesu, a niezbędnym elementem jest złożenie pozwu. To właśnie na skutek jego wniesienia inicjowany jest proces rozwodowy. Pozew powinien spełniać warunki odpowiednie dla pisma procesowego. Zgodnie z Kodeksem postępowania cywilnego pozew powinien zawierać elementy takie, jak oznaczenie sądu, a także dane stron (imię, nazwisko) oraz ich pełnomocników. Niezbędne elementy to również oznaczenie rodzaju pisma, podpisy stron, a także wymienienie załączników. Istotne jest dokładne określenie żądania oraz okoliczności, które je uzasadniają, a także zamieszczenie informacji na temat wcześniejszych prób mediacji i innych podjętych sposobów rozstrzygnięcia sporu. Więcej na temat właściwości sądu oraz niezbędnych elementów pozwu przeczytasz pod adresem https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-rodzinne/jak-wyglada-przebieg-rozwodu-proces-rozwodowy-a-prawo. Wnosząc pozew o rozwód, należy również uiścić opłatę sądową, która wynosi 600 złotych. Jeśli w pozwie zaistnieją braki formalne, sąd może żądać ich usunięcia. 

Procedura przed rozprawą

Pozew rozwodowy kieruje się do sądu okręgowego w miejscu wspólnego zamieszkania małżonków jeśli chociaż jeden z małżonków mieszka w tym miejscu lub przebywa. Jeśli małżonkowie mieszkają natomiast za granicą, ale posiadają obywatelstwo polskie, Sąd Najwyższy wyznacza sąd, przed który należy wnieść powództwo. Po wniesieniu pozwu w przypadku spełnienia przez niego wszystkich wymagań następnym krokiem jest dostarczenie pozwu osobie pozwanej, która może na niego odpowiedzieć. W odpowiedzi osoba pozwana może przedstawić swoje racje. Następnie ustalany jest termin pierwszej rozprawy rozwodowej. Czas oczekiwania na nią jest uzależniony od wielu czynników, w tym ilości spraw, które rozpoznaje dany sąd. 

Kiedy nie dojdzie do rozwodu?

W niektórych okolicznościach sąd może dążyć do utrzymania małżeństwa. Oznacza to, że możliwe jest, iż nie wyrazi on zgody na rozwód. Stanie się to jednak tylko w określonych i uzasadnionych sytuacjach, między innymi wtedy, gdy na skutek rozwodu może ucierpieć dobro małoletnich dzieci. Inne okoliczności, w których sąd nie dopuści rozwodu to między innymi sytuacja, w której rozwód jest sprzeczny z zasadami współżycia społecznego. Może tak zdarzyć się np. jeśli rozwodu żąda osoba, której współmałżonek jest osobą niesamodzielną i niepełnosprawną. Rozwodu sąd nie udzieli również w sytuacji, gdy żąda go osoba wyłącznie winna rozpadu małżeństwa. 

Przebieg rozwodu

Przebieg rozwodu jest nieco inny w stosunku do zwykłego postępowania prawa cywilnego. Zwykle podczas procesu rozwodowego na sali obecni są wyłącznie sędziowie, współmałżonkowie oraz ich pełnomocnicy. W tej roli może wystąpić adwokat lub radca prawny. Możliwe jest również, by w rozprawie wziął udział mąż zaufania. 

Rozprawa zazwyczaj odbywa się bez udziału publiczności, jednak jeśli sąd uzna, że jawność rozprawy nie będzie zagrażać moralności i obydwie strony jej żądają, możliwe jest ujawnienie rozprawy. 

Pierwszą czynnością, która będzie miała miejsce podczas rozprawy rozwodowej, jest sprawdzenie listy obecności. Sąd w ten sposób sprawdza, kto stawił się na rozprawie. Dalszym krokiem jest weryfikacja danych osobistych, w tym sprawdzenie dokumentów tożsamości. Nawet jeśli na rozprawie nie stawi się jeden ze współmałżonków, nadal odbędzie się ona mimo jego nieobecności. 

Na samym początku rozprawy stawia się pytania małżonkom, którzy zamierzają się rozwieść. Pytania te będą dotyczyć między innymi szans na uratowanie małżeństwa, miejsca zamieszkania, początków małżeństwa, a także ustania więzi fizycznych, gospodarczych i duchowych łączących małżonków. Sąd poprzez zadawanie pytań próbuje ustalić, czy decyzja dotycząca rozwodu małżonków jest ostateczna. Jeśli małżonkowie mają dzieci, kwestia ta również zostanie poruszona przez sąd. 

Dalszy etap procedury rozwodowej to postępowanie dowodowe. Podczas postępowania dowodowego sąd zadaje pytania stronom oraz ustala okoliczności, które dotyczą rozpadu małżeństwa. W jego ramach obydwie strony przedstawiają swoje wnioski i żądania. Strony podczas procesu mogą zgłaszać dowody. Możliwe źródła dowodowe to świadkowie, dokumenty i biegli. Nie można jednak jako świadków przesłuchiwać małoletnich, którzy nie ukończyli 13 lat. Jeśli natomiast dotyczy to małoletnich będących dziećmi lub wnukami stron, granica wieku zwiększa się do 17 lat. 

Jeśli małżonkowie mają podobne opinie co do rozwiązania małżeństwa i są w tej kwestii zgodni, a dodatkowo nie posiadają małoletnich dzieci lub majątku do podziału, możliwe jest orzeczenie rozwodu nawet na jednej czy dwóch rozprawach. 

W dalszej kolejności sąd ponownie udziela głosu stronom. Pierwszy przemawia powód, drugi natomiast jest pozwany. Na tym etapie postępowania strony mogą odnieść się do postępowania dowodowego, a także twierdzeń, które wypowiadała strona przeciwna. Następnie przewodniczący wydaje zarządzenie o zamknięciu rozprawy. 

Ostatnim etapem rozwodu jest ogłoszenie wyroku. Małżonek nie musi być jednak obecny podczas jego ogłoszenia, jednak jeśli nie zamierza w tym uczestniczyć, powinien złożyć wniosek o dostarczenie wyroku. Sąd orzeka w nim między innymi o kwestiach takich, jak władza rodzicielska, ponoszenie kosztów utrzymania dziecka, koszty postępowania i podział majątku.

Uprawomocnienie się wyroku następuje w ciągu 21 dni od jego wydania jeżeli nie wniesiono apelacji. Jeśli natomiast któraś ze stron nie zgadza się z treścią wyroku, możliwe jest złożenie wniosku do sądu o jego uzasadnienie. Termin na jego złożenie wynosi 7 dni. Następnie od momentu otrzymania uzasadnienia, strona niezgadzająca się z wyrokiem, może złożyć apelację. Jeśli wyrok nie zostanie uchylony, orzeczenie jest prawomocne zaraz po jego ogłoszeniu. Były współmałżonek może wnieść apelację od wyroku rozwodowego. W drugiej instancji sprawy są rozpatrywane przez sądy apelacyjne. Nie jest natomiast dopuszczalna kasacja wyroku do Sądu Najwyższego. 

Jeśli nie zostały spełnione ustawowe przesłanki dotyczące orzeczenia rozwodu, powództwo zostaje oddalone. Sąd w wyroku rozwodowym może również orzec w kwestiach takich, jak sposób korzystania ze wspólnego mieszkania lub sposób jego podziału czy alimenty na drugiego małżonka. 

Postępowanie mediacyjne

Jak zaznacza adwokat Bartłomiej Markiewicz z kancelarii adwokackiej z Poznania (https://smadwokaci.pl/), jeśli sąd stwierdzi, że możliwe jest utrzymanie małżeństwa, może on skierować sprawę do postępowania mediacyjnego. Do postępowania takiego sąd może skierować również w sytuacji występowania spornych kwestii pomiędzy małżonkami. Jeśli dojdzie do zawarcia ugody, proces rozwodowy kończy się. W takiej sytuacji małżeństwo trwa nadal. Jeśli porozumienia nie uda się osiągnąć, sprawa wraca do sądu i proces trwa nadal. 

Celem postępowania rozwodowego jest zbadanie okoliczności, które przyczyniły się do ustania małżeństwa. Podczas rozwodu ustala się także sytuację dzieci stron. Niezwykle ważne jest również stwierdzenie, czy rozkład pożycia między małżonkami jest trwały oraz zupełny. Przebieg rozwodu jest zdecydowanie szybszy w sytuacji, gdy współmałżonkowie nie mają małoletnich dzieci. W takiej sytuacji możliwe jest ograniczenie jego przebiegu wyłącznie do przesłuchania stron. 

Rozwód z orzeczeniem o winie i bez orzeczenia

W wyroku rozwodowym możliwe jest również orzeczenie o winie. Taka decyzja niesie ze sobą określone konsekwencje. Jedną z nich jest między innymi żądanie alimentów. Ten, kto został uznany za wyłącznie winnego rozpadu małżeństwa, nie może jednak żądać alimentów od małżonka niewinnego. Jeśli sąd w wyroku rozwodowym nie orzekł o wyłącznej winie jednego z małżonków, obowiązek alimentacyjny trwa przez 5 lat. Jeżeli natomiast w wyroku zawarto takie ustalenia, obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony czasowo. Podczas trwania procesu rozwodowego można zmienić żądania dotyczące orzekania o winie. Możliwe jest zatem wnioskowanie o orzeczenie rozwodu z winy małżonka nawet jeśli początkowo wnioskowało się o rozwód bez takiego orzeczenia. Do zachowań, które mogą przesądzać o winie jednej strony, należy między innymi przemoc, nadużywanie alkoholu lub zdrada. 

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

MarekMarek

0 0

Żeby tylko komuś nie przyszło do głowy korzystać z porad tego adwokata, pana Bartosza M. Całkowicie nie polecam, ten pan reprezentował mnie w sprawie rodzinnej. Odpowiedź na pismo strony to po prostu skopiował mój mail który do niego napisałem, a szczytem (a raczej dnem) było nie stawienie się na jednej z rozpraw tylko wysłanie kolegi kompletnie nie znającego sprawy. Efektu nie trzeba się domyślać, sprawa zakończyła się dla mnie bardzo niekorzystnie. Jeszcze raz nie polecam! 11:28, 08.11.2020

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

reo
0%