Zamknij

Dlaczego warto posiadać własną domenę?

11:16, 10.07.2020 Artykuł partnera Aktualizacja: 11:18, 10.07.2020
Skomentuj

Zaczynasz swoją przygodę z prowadzeniem stron internetowych? Być może brałeś pod uwagę opcję skorzystania z darmowego hostingu z możliwością korzystania z darmowego adresu. Jest to dobre rozwiązanie wyłącznie wtedy, gdy dopiero uczysz się podstaw związanych z prowadzeniem stron i nie tworzysz jeszcze czegoś, co chcesz pokazać użytkownikom. Sprawdź, jakie są największe plusy posiadania własnej domeny.

Domena to inwestycja

Według danych z połowy czerwca 2020 roku w NASK zarejestrowanych było blisko 2,5 mln domen z rozszerzeniem .pl. To tylko jedno rozszerzenie, a przecież tych są setki. Adresy globalne, narodowe, europejskie, nowe domeny – to również nie jest wszystko. Powodów, dla których decydujemy się na korzystanie z takich adresów jest mnóstwo, a najczęściej dylematem pozostaje to, jakie rozszerzenie wybrać. Może domena .eu - czy warto? Z pewnością jest to dobry pomysł, m.in. jeśli kierujesz swoją ofertę do mieszkańców krajów Unii Europejskiej, ale to przecież tylko jedna grupa adresów – domenę powinieneś dopasować do swojej działalności i oczekiwań. Co jeszcze przemawia za wyborem płatnego adresu? Oto istotne argumenty:

- Niski koszt – domena może być do twojej dyspozycji już za kilka złotych za pierwszy rok, a trafić możesz nawet na promocje, dzięki którym będziesz mógł korzystać z adresu przez 12 miesięcy całkowicie za darmo! W kolejnym okresie wydatek będzie już wyższy – w zależności od rozszerzenia, najczęściej od kilkudziesięciu do ponad 100 złotych, ale to w dalszym ciągu bardzo mała kwota za korzystanie przez rok z adresu.

- Budowanie swojej marki – domenę możesz użytkować tak długo, jak długo będziesz ją opłacać. Zatem możesz budować swoją markę, inwestować w ten adres, gdyż pozostanie on do twojej dyspozycji, do kiedy będziesz tego chcieć. Natomiast korzystając np. z darmowego adresu w subdomenie firmy hostingowej, jesteś  uzależniony od jej decyzji. Być może firma ta postanowi, że nie będzie już zapewniać subdomen? Albo zakończy działalność? W przypadku inwestycji we własną domeną nie ma takiego ryzyka.

- Atrakcyjny adres – mimo tego, że na świecie zarejestrowane są setki milionów domen, to w dalszym ciągu możesz przebierać w nazwach i z pewnością znajdziesz taką, która cię zainteresuje. Nawet jeśli nie będzie to adres w rozszerzeniu, które jest dla ciebie kluczowe, to z pewnością znajdziesz inne, godne uwagi. W przypadku darmowych usług często adres ten może wygląda następująco: http://nazwafirmyjostingowej.pl/nazwatwojegokonta. Domena nazwatwojejfirmy.pl wygląda zdecydowanie atrakcyjniej, prawda?

- Brak przywiązania do jednego operatora – to kolejny plus w stosunku do darmowych adresów. Jeśli nie będziesz zadowolony ze współpracy z danym operatorem, to możesz skorzystać z transferu domeny i przenieść obsługę do innej firmy. Wprawdzie nie na każdym etapie korzystania z adresu jest to możliwe, np. nie możesz tego zrobić od razu po rejestracji, ale to też zależy od danej końcówki domeny.

- Wybór rozszerzenia – może w przypadku twojej działalności najlepiej sprawdzi się rozszerzenie .pl, a może wybierzesz niemieckie .de, globalne .com czy regionalne .waw.pl? Możesz przebierać w rozszerzeniach i wybrać takie połączenie, które będzie kreatywne i interesujące. Czy wiesz, że domena Youtu.be to adres narodowy Belgii? Tymczasem korzysta z niego najpopularniejszy serwis video na świecie. Ty również możesz stworzyć takie atrakcyjne połączenia.

- Łatwiejsze SEO – możliwe, że wybierając domenę, trafisz na adres, który umożliwi ci łatwiejsze prowadzenie działań SEO, czyli budowania widoczności w wynikach wyszukiwania Google. Chodzi o nazwy, które były już używane i zdobyły odnośniki z wysokiej jakości stron. Możesz to sprawdzić przed rejestracją domeny, korzystając z takich narzędzi jaki Ahrefs czy Majestic. Możliwe, że domena w dalszym ciągu, mimo tego, że od dawna nie działa, jest widoczna w organicznych wynikach wyszukiwania na pewne frazy. Zweryfikujesz to, korzystając z takich rozwiązań jak Senuto czy SemStorm.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%